SXHt L-BJ H O N T E Direct na de overstromingen van 1530 raakte de verzanding van de Schelde bij Bergen op Zoom in een stroomversnelling. Tegen deze voor de stad rampzalige ontwikkeling werd door tijdgenoten indringend gewaarschuwd. Enkele van deze goeddeels vergeefs gebleven inspanningen om de rivier voor Bergen te bewaren komen aan bod in de zeer lezens waardige publicatie van Dekker en Baetens. Hun doorwrochte en inzichtelijke interdiscipli naire studie biedt namelijk veel meer dan de titel doet vermoeden. Naast een beeld van de Antwerpse betrokkenheid met Zuid-Beveland vóór en na 1530 - het hoofdthema - biedt de publicatie een pakkende beschrijving van de gestage en kennelijk onontkoombare teloor gang van oostelijk Zuid-Beveland als gevolg van de stormvloeden van 1530 en volgende jaren, alsook van de daardoor versnelde of minstens daarmee samenhangende, voor Bergen op Zoom zo nadelige verlegging van de hoofdstroom van de Schelde naar de Honte. Vooral onder dat aspect worden hier enkele, voor Bergen relevante passages uit de publicatie voor het voetlicht gebracht. In de vijftiende eeuw waren ergeen grote rampen opgetreden, was het dijkbeheer verwaarloosd en waren veel dijken verzwakt door moernering. Na de Cosmas- en Damianusvloed van 1509, met overigens nog geringe gevolgen, stelde een regeringscom missie "vele en diversche groote faulten, abuysen ende gebreken" vast in het dijkenbe heer, terwijl tegelijkertijd "die stroomen vele stercker en machteger zijn dan in voirleden tijde" en dat de dijken "zeere geschoren, gediminueert, vervallen ende gedaelt zijn". Op 5 november 1530 volgde dan de Sint- Felixvloed, waarbij kuststroken van Holland, Brabant en Vlaanderen getroffen werden en bijna heel Zeeland overstroomd werd. Al op 7 november schreef landvoogdes Margaretha van Oostenrijk in een brief aan keizer Karei V over de "si grant oraige et torment en mer qu'il n'est a croire". Op 8 november schreef Jan III van Glymes, heer van Bergen op Zoom, aan de landvoogdes dat zowat heel Zeeland was overstroomd en tienduizend noodlijdende mensen een goed heenkomen hadden gezocht op daken van huizen en kerken in afwachting van hun redding. Evenals veel tijdgenoten was hij van mening: "nous sommes entré en guerre contre Dieu nostre createur qui nous punist". Wel deed hij een reële en concrete suggestie om duizend tot tweeduizend betaalde pioniers te sturen om samen met de bewoners de getroffen gebieden te herwinnen. Elders in de publicatie wordt dit de meest probate oplossing voor de problemen genoemd, die veel moeite en geld zou hebben bespaard en meer effect zou hebben gesorteerd. Een snel ingestelde regeringscommissie vertrok al op 10 november uit Antwerpen. Onderweg naar Bergen op Zoom werden de drie grote en diepe gaten in de dijk bij Kreke in de Oostwatering van Zuid-Beveland vastgesteld. De daardoor ontstane krachtige dwarsstromen hielden de loop van het Scheldewater tegen. Ook werd het grote gat van Lodijke (tussen Reimerswaal en Yerseke) vastgesteld, waardoor eb en vloed vat kregen op geheel oostelijk Zuid-Beveland. Omdat herstelwerk hier, in tegenstelling tot andere plaatsen, achterwege bleef, voorzag de regeringscommissie een groot gevaar voor het voortbestaan van Reimerswaal. Zoals ook Antwerpen deed, meldde de heer van Bergen verscheidene schepen met levensmiddelen naar Reimerswaal en andere getroffen plaatsen te hebben gestuurd. Ook de nieuwe landvoogdes Maria van Hongarije stelde zich energiek op. Maar er werden bureaucratische en tijdrovende pistes gevolgd: commissies, visitaties en vergaderingen volgden elkaar op. Ongewoon en nieuw was welde bereidheid van de Polder r t> St.Quirijn Halsteren Lodyke REIMERSWAAL BERGEN OP ZOOM Kouwerve O Duvenee O Nieuwkerke Vijf h Broeke O Bor q ivlielt Kreke O Roversberge Hildernisse Steenvliet O. Looketers ningen Q I Krinni Nieuwlande Brmaus 0 Oud Krabbendame Mare Ouderdinge 0 Rilland 0 Agge Waarde Bath Oud Ril land O Saeftinge A Afb, 2. Reconstructie van oostelijk Zuid-Beveland in 1560, naar de kaart van Willem Sylvius (gebaseerd op de kaart van Zeeland door Jacob van Deventer, ca. 1546) door Han Bos, 1987. Legende 1 Vrij nauwkeurig gesitueerde plaats 2 Globaal gesitueerde plaats 3 Kasteel, klooster, uithof 4 Tegenwoordige plaats, anders gesitueerd als gelijknamige oude 5 tegenwoordige buitendijk 6 spoorlijn 7 Schelde-Rijn-verbinding 8 Gorzen in 1546/1560 Y Yersekeroord (tolhuis) YD Yersekendam H Hildernisse OVP Onser Vrouwen Polder KS Kreekraksluizen MP Molenplaat De Waterschans 2 - 2010 72 Afb. 3. Kaart van Zeeland en West-Brabant door Christiaan Sgrooten, omstreeks 1570. Koninklijke Bibliotheek, Brussel. 73 De Waterschans 2 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 17