verbeurd verklaard, waarmee het Markiezaat in handen kwam van de landvoogd in Brussel. In opdracht van Alva werd Bergen op Zoom onderdeel van de vestingdriehoek Tholen - Steenbergen - Bergen op Zoom en werd de stad in de jaren 1573-1577 voorzien van uitgebreide verdedigingswerken waaraan ook in de daaropvolgende jaren regelmatig werd gewerkt. In november 1576 werd in Gent een vredes verdrag gesloten dat tijdelijk leidde tot hernieuwde rust en eenheid in de Nederlanden: de zogenaamde Pacificatie van Gent. Een gevolg hiervan was dat Margaretha van Merode als wettig erfgenaam van Jan IV van Glymes het Markiezaat terugkreeg. Twee jaar later trouwde zij met Jan van Wittem, die daarmee markies werd. Zijn sympathie lag bij Filips II en bij Spanje. Desalniettemin sloot Bergen op Zoom zich in 1579 aan bij de Unie van Utrecht, waarin een aantal Nederlandse gewesten zich juist verbond tégen Spanje. Dit besluit was ingeleid doordat begin augustus 1577 het Spaanse garnizoen, dat in feite uit Duitse huursoldaten bestond, zijn eigen commandant Fugger had uitgeleverd aan de Staten-Generaal. De stad koos toen ook de Staatse kant. Als gevolg hiervan werd nu een Zeeuws garnizoen in de stad gelegerd.3 De macht in de stad kwam hiermee voor een groot deel in handen van de militaire bevelhebbers en van de Staten-Generaal en de Staten van Brabant. Een poging van Jan van Wittem om in 1581 de stad opnieuw in het Spaanse kamp te brengen mislukte en leidde ertoe dat de Staten van Brabant het Markiezaat in beslag namen. Zij gaven hetvoordeduurvan deoorlog in leen aan Willem van Oranje, die in deze functie werd opgevolgd door achtereenvolgens Maurits, Frederik Hendrik en Willem II.4 Vanaf deze periode zijn het niet langer de markten die vreemdelingen naar Bergen op Zoom brengen, maar het steeds weer wisse lende garnizoen, evenals de legers die de stad enige malen belegeren en in 1747 zelfs innemen. Opnieuw gaat het dus in hoge mate om passanten. Van de bezetting van het garnizoen valt een redelijk beeld te krijgen via de website http://soldaten-genealogie.nl (samengesteld en voortdurend aangevuld door Rian Dirksen). Daarop wordt genealogische informatie betreffende soldaten uit allerlei bronnen, inclusief ISIS Bergen op Zoom, per eeuw en op naam verzameld.5 Het gaat dus voornamelijk om vermeldingen van onder trouw of huwelijken en van dopen (de soldaat wordt vader) of van formele gebeurtenissen waarbij de soldaat optreedt als getuige. Het enige dat we daardoor weten, is dat de betreffende soldaat op het gegeven moment in Bergen op Zoom was.6 Het is van belang hierbij te bedenken dat Bergse vrouwen die een soldaat trouwden vaak met hun man zullen zijn meegereisd wanneer zijn vendel of bataljon werd overgeplaatst. Anderzijds bleven afgezwaaide militairen nogal eens in de stad wonen, vooral - mogen we aannemen - wanneer hun echtgenote een Bergse was.7 Voor Bergen op Zoom valt daarbij zeker voor de periode 1585-1600 meteen op hoe hoog het aandeel van Schotse en Engelse soldaten is.8 Bij een aantal van de huwelijken die deze Schotten aangaan is ook sprake van een vrouw uit Schotland, of een vrouw die weduwe is van een Schot. Van enkele van deze mannen, veelal uit de hogere rangen, valt meer informatie te achterhalen. Van belang is dat deze Schotse soldaten, anders dan de Schotse handelaren die we in de middeleeuwen zagen, veelal afkomstig waren uit de Hooglanden en van de eilanden voor de westkust van Schotland. In eerste instantie namen deze huursoldaten dienst om te ontsnappen aan de armoede thuis, maar in de loop van de achttiende eeuw kwam hiervoor de Schotse Hooglanders een extra reden bij. Na de inlijving van Schotland bij Engeland kwam het namelijk tot een actieve repressie van de traditionele cultuur in de 'Highlands and Islands' in een vorm die we nu etnocide zouden noemen.9 Zeldzame wandschilderingen die bewaard zijn gebleven in Slot Loevestein laten zien hoe de Schotse soldaten in Nederland (en elders) hun tradities, zoals het dragen van een kilt en het dansen, in ere hielden. De vrijwillige ballingschap van het soldatenbestaan werd zo ook een daad van verzet. In de zeventiende eeuw is het beeld meer divers, met een fors aandeel van soldaten uit Zwitserland, Piemonte en de Elzas - tradi tionele herkomstlanden van huursoldaten (net zoals Schotland dat was) - maar ook van Duitsers, Fransen, Walen en soldaten die zijn geboren in het huidige Nederland en Vlaanderen. Voor een aantal militairen en hun verwanten uit de kring rond de militaire gouverneurs Thomas en Charles Morgan, oom en oomzegger en beiden afkomstig uit Wales, is het verhaal beschreven dat later afzonderlijk in De Waterschans zal verschijnen. Wat hieruit in elk geval naarvoren komt, is dat de Tink' van Bergen op Zoom met Wales vele malen sterker is dan tot nog toe is verondersteld.10 De Fransen komen 1747 was voor Bergen op Zoom een rampjaar.11 In de nasleep van de Oostenrijkse Successieoorlog verloor de Republiek haar neutraliteit en vielen de Fransen het land binnen. Op 12 juli 1747 sloeg de Franse opper bevelhebber Löwendal het beleg voor Bergen op Zoom en in de ochtend van 16 september werd de stad na zware gevechten ingenomen.12 De schade aan de stad was groot en bepaald niet alleen materieel van aard. Gedurende het beleg verliet het overgrote deel van de burgerbevolking de stad. Dat was mogelijk omdat de verbinding met de Schelde open bleef. Na de inname was de stad door zware artilleriebombardementen zo zwaar beschadigd dat zelfs de Franse veroveraars er niet konden worden ondergebracht. Het duurde nog tot ongeveer 1750 voordat de burgerbevolking kon terugkeren en de wederopbouw kon beginnen. Veel van de geëvacueerde Bergenaren keerden echter en de stad moest zich behoorlijk inspannen om vaklieden voor de wederopbouw binnen te halen. Dit gebeurde onder meer door tijdelijk de gildekeuren op te heffen, waardoor ook ongeschoolde arbeiders een kans kregen. De nieuwkomers die zich in de verwoeste Afb. 2. De uitlevering van de Duitse commandant Karl Fugger door zijn eigen troepen in 1577 [detail]. Ets van Frans Hogenberg, Collectie MHC. De Waterschans 2 - 2010 52 Afb. 3. John Stedman was de zoon van de Schotse militair Robert Stedman die onder andere gelegerd was in Bergen op Zoom. Zijn moeder Antoinetta Christina van Ceulen was van adel. In het dagboek van John Stedman vertelt hij over zijn verblijf in Bergen op Zoom. Afb. 4. Puinhopen in de Hoogstraat na het beleg door de Fransen in 1747. Ets en gravure van Simon Fokke, 1772 naar Cornelis Pronk, 1748. Collectie MHC. 53 De Waterschans 2 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 7