Bedreiging en mishandeling op de Noordgeest Frank Wierckx WERKGROEP Op 16 september 1763 legden enige personen een verklaring af voor de schepenen van de heerlijkheid Noordgeest. De verklaring betrof de gebeurtenissen, die enige dagen daarvoor, op vrijdag 13 september 1763 voorgevallen waren. De verklaring werd afgelegd door David Bartels, Anna Werdts, de huisvrouw van Meerten Anthonissen en Josijna Suijkerbuijk, de huisvrouw van Machiel van Loenhoudt.1 David Bartels verklaarde dat hij op vrijdag 13 september, omtrent half seven uure des avonds is gekomen van Halsteren om te gaan naar Bergen op Zoom en geavanceert zijnde [gekomen tot] tot bij den Noortgeest, nog 6 a 7 roeden [oude leng temaat, circa 6 meter] van des tweede compa- rante [persoon die voor het schepencollege verschijnt, in dit geval Anna Werdts] huisinghe [woning] en hem daar is ontmoet eene opene kar, waarop hij deponent [persoon die een verklaring alflegt] heeft sien sitten eene Jan Franciscus Adami, tavenier wonende in de Lepelstraat,onder de heerlijkheid Halsteren. David Bartels vervolgde zijn varklaring met het feit dat Adami op het gesigt van hem eerste deponent [bij het zien van David Bartels] van de kar is komen aflopen en hem deponent op de verwoe- dende wijse is komen toeschieten [woedend op hem toeliep] seggende oft vraegende 'schelm oft verrader wat moet ik met U doen, moet ik U doodt steecken, snijden oft de kop in slaen' oft dier gelijcke woorden in substantie, hebbende hem deponent verscheijde slagen met een stock toegebracht. De mishandeling was blijkbaar zo ernstig dat David Bartels moest vluchten en hij vervolgde zijn verhaal dan ook dat hij genootsaeckt was wilde hij geen lijf en leven wagen de vlucht te nemen tot in de huijsinghe van de tweede deponente [Anna Werdts] alwaer hij door sijn komen en roepen om hulpe is ingenomen. Anna Werdts als tweede deponente vervolgde het relaas met de mededeling dat sij deponente de binnendeur van hunne huijsinghe heeft gesloten met de klink en daarop gestoken eene spie omme, was het mogelijk, de woedende persoon van Jan Fransus Adami daer buijten te houden. Blijkbaar lukte dit niet helemaal en Anna Werdts vervolgde dat hij Adami egter in sijne soo overgegevene boosaardigheijt voortvarende met de voet op de deur heeft gelopen oft gestooten tot deselve is open gesprongen en hij tot binnen de huijsinghe is geraakt. Adami trapte dus de deur in en verschafte zich met geweld toegang tot de woning het echtpaar Anthonissen-Werdts. Eenmaal in de woning zette Adami de mishan deling en belediging van Bartels voort. Anna Werdts verklaarde dat hij [Adami] wederom op eene osstereuze [vijandig, agressief] en onmen selijke wijse op de eerste deponent [Bartels] is aangevallen en hem met de haerens tegen de gront trekkende in soo verre de tweede deponente [Anna Werdts] genootsaeckt was haere buere hulpe en assistentie te versoeken sijnde daerop toegekomen de derde deponente [Josijna Suijkerbuijk], Josijna Suijkerbuijk bevestigde het verhaal van haar buurvrouw Anna Werdts en verklaarde tevens gesien te hebben dat de meergemelte [eerder genoemde] Adami met een stock verscheijde en menigvuldige [meerdere] slagen aan de eerste deponent [Bartels] heeft toege- bragt en sulks in de kamer van de tweede deponente [Anna Werdts] huisinghe liggende hij eerste deponent op de grond oft ter aarde stuijtende. De reden voor deze mishandeling en bedrei ging werd in de afgelegde verklaring niet opgenomen. Daardoor weten we niet wat de achtergrond was van dit voorval. David Bartels overleefde de mishandeling en legde drie dagen later deze verklaring af. Noot: Kaart van de heerlijkheid Noordgeest met daarop de toponiemen Kleijn Magdateen [herberg-brouwerijl, Groon Wout IGroenewoudl en Bleek Doos (Blikken Doos, herberg!, Collectie Markiezenhof, Henri Adan, 1749, ARR-D 241. De Waterschans 2 - 2010 56 1. Markiezenhof Historisch Centrum, Oud Rechtelijk Archief Noordgeest, inv.nr. 571, 16 september 1743. 57 De Waterschans 2 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 9