rww* de Gevangenpoort het verdere vervolg van het proces afwachten. Sententie interlocutoir (tussenvonnis) Op vrijdag 21 januari oordeelde de rechtbank dat zij de bewijslast onvoldoende onderbouwd vond, "het proces voor alsnoch niet geinstrueert", om met een definitief vonnis te kunnen komen. De door de aanklager verzamelde informatie, in het bijzonder Cornelia's afgelegde verklaring in de Gevangenpoort, moest worden "geresueert en gerecoleert", naderworden herzien, alvorens het proces kon worden voortgezet. De aanvankelijk tegensputterende aanklager kon niet anders doen dan toegeven. Hij accepteerde de "geitereerde" (herhaalde) bekentenis van Cornelia, die de waarzegster opnieuw had afgelegd en verzocht de rechtbank om een definitieve uitspraak. Verdediger De Rouck's verzoek om een extra dag voor beraad werd door de rechtbank afgewezen.34 Het vonnis Cornelia's dossier is helaas verloren gegaan. De exacte formulering van de aanklacht eveneens. Maar de strekking ervan: onterechte beschuldiging van toverij, is onder meer te vinden in de bewaard gebleven documenten die notarisprocureur Govaert Stempel de rechtbank destijds overlegde. Het zijn de verklaringen van een aantal betrokken personen, zoals die van Gillis Philipssen en zijn vrouw Maijken Jacobs, van Jan de Waerheijt, Cathelijne Anthonis, Huijbrecht Jacobssen en nog anderen. Wat ook bewaard is gebleven, is het definitieve vonnis dat de achtentachtigjarige, in Groningen Afb. 14. De kopster [circa 16601 door Quiringh van Brekelenkam. Collectie Het Mauritshuis, Den Haag. De Waterschans 3 - 2010 Afb. 15. Binnentuin van het Sint Catharinagesticht circa 1911. Collectie MHC. Afb. 16. Grote Markt (circa 15831. Miniatuur door Hans Bol. Collectie MHC. 105 De Waterschans 3 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 15