WARTAAL WARTAAL Tentoonstelling 24 december 1938 - 8 januari 1939 dagen later, 21 augustus, volgde een nieuw schrijven aan de gemeente: "Wij betuigen hierbij onze oprechte dank voor de hulp die wij in de afgelopen jaren van u mochten ondervinden. De eerste tijd in de vorm van lage huur, later, toen de huur verhoogd moest worden, in de vorm van een subsidie ten bedrage van de huur. Deze hulp is het die ons in staat gesteld heeft tegen de prijs van slechts 25 cent per les aan heel wat jonge mensen onderricht te geven in tekenen, schilderen en boetseren." Bij terugkomst uit Afrika blies Netty Franken de kring nieuw leven in. Het oude atelier in het Spuihuis was inmiddels in beslag genomen door andere activiteiten. Op de zolder was nog wel ruimte. De gaten in het dak zorgden echter voor de nodige tocht en kou. Daardoor zagen de leden zich gedwongen snel te verhuizen. In 'Ons Bergen' in de Goudenbloemstraat werd een nieuw onderkomen gevonden. Toen dat buurtcentrum gesloten werd, is de kring mee verhuisd naar het nieuwe wijkcentrum de Korenaere. Wekelijks komen de ongeveer tien leden daar samen. Lessen worden er niet meer gegeven. Een opperhoofd als Weijts dat was, is er niet meer. Exposities worden al jaren niet meer gehouden. Maar de 'troon' bestaat nog wel: de zetel waarop modellen elke dinsdagmiddag plaatsnemen. Want daarvoor komen de leden bijeen: om samen portretten te tekenen. Nog steeds naar levend model, nog steeds in navolging van Bosschaert, al 75 jaar lang. de eerste jaren van de Kunstkring Bosschaert bedroeg de contributie f 1,- per maand. Daarnaast werd 35 cent, later 25 cent per 'teekenles' gevraagd en wanneer er portret naar levend model getekend werd diende er 10 cent modelgeld betaald te worden. Het betalen van de contributie verliep niet altijd volgens de regels. Een schrale troost voor alle verenigingen: ook in 194-0 waren er al wanbetalers! Op 2 april 1940 schrijft Louis Weijts aan een van de leden: "Van Dim hoorde ik datje een betrekking in Amsterdam hebt. Gefeliciteerd hoor. Amsterdam heeft mij altijd het meest verkieslijke milieu geleken voor werk en studie. Maar denk nu ook nog eens aan het vereffenen van die kleine rekening met Bosschaert. Het bedrag is f 10.-, zijnde contributie van Juli '38 tot en met April '39, en kan gestort worden op mijn girorek. No. 247636. Kom, vindt er eens even tijd voor." Op 15 januari 1941 had deze heer nóg niet betaald en op 28 juli van dat jaar nog steeds niet... de 'kerstvakantie' van 1938 werd voor de derde maal dat jaar een expositie gehouden van werken van leden en leerlingen van de Kunstkring Bosschaert. De kunstwerken werden tentoongesteld in het Gemeentemuseum dat van 1932 tot 1951 gevestigd was in de Onze Lievevrouwe- of Gevangenpoort. In de archiefstukken van de kring bevinden zich diverse documenten die herinneren aan de voorbereidingen van deze expositie. Een schetsje bij een van de voorbereidende besprekingen laat zien welke kunstwerken waar in de Gevangenpoort gehangen zullen worden. Op een klein notitiebriefje is te lezen bij welke 21 adressen een affiche is bezorgd. Ook staat vermeld op welk adres een affiche na een week verscheurd is... Behalve affiches werden ook spandoeken opgehangen, in de Bosstraat, Steenbergsestraat en Wouwsestraat. En er werden advertenties geplaatst in het Dagblad van Noordbrabant en Zeeland voor 2,57 en in De Avondster en De Zoom, beide voor f 3,75. De expositie werd geopend door wethouder J.B. Meerbach. Hij schrijft op 15 december 1938: "Mijne Heeren, In antwoord op Uw verzoek deel ik U mede dat ik mij gaarne bereid verklaar Uw tentoonstelling op Zaterdag 24 December te openen. Reeds nu wensch ik Uw leden en Uw kring goed succes." Afb. 5. Ward, getekend door Mevr. D. van Heijningen. De Waterschans 3 - 2010 112 Afb. 6a en 6b. Louis Weijts poseerde in 1948 zelf voor de poster die hij maakte vooreen tentoonstelling van de Kunstkring (Eigendom A. Buijs-Bakxl. 113 De Waterschans 3 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 21