Thomas Willeb Bossch Gedurende de expositie werden loten verkocht. In de uitnodiging voor de expositie wordt daarover het volgende gezegd: "De belangstellende kunstminnaar zal het begrijpen dat we zijn bezoek op prijs stellen; de schilderessen en schilders willen ook gaarne verkopen. De Kerstmistijd biedt daarvoor een mooie gelegenheid. Maar u kunt ook nog op een andere wijze het mooie werk ondersteunen, door enige loten a 1.- te kopen in de ons door het Gemeentebestuur toegestane verloting van één honderd loten (totaal 100.-) waarvoor de winnaar uit een bepaalde groep schilderijen er zelf een uit kan kiezen. U moet begrijpen dat Bosschaert zonder die inkomsten niet bestaan kan. Wij zien dus gaarne uw belangstellend bezoek, uwe rechtmatige maar welwillende kritiek, uwe finantiële medewerking in welken vorm ook." Dat er daadwerkelijk een schilderij verloot is, blijkt uit een nota: op 11 januari 1939 is f 25,- betaald aan de kunstenaar van het verlote schilderij. In april 2007 kocht het Noordbrabants Museum in 's-Hertogenbosch een olieverfschilderij van 76 x 67 cm. Een jongeman, halverwege de twintig, staart met een vriendelijke glimlach de kijker aan. Zijn lange, licht krullende haar hangt losjes over de schouders. Hij draagt een jas in dezelfde bruine kleur als zijn haren. In zijn linkerhand heeft hij een palet vast, een schildersstok en een verzameling penselen. Met zijn rechterhand wijst hij naar beneden. 160.000 euro kostte het doek. Het is een zelfportret van Thomas Willeboirts Bosschaert. Geboren omstreeks 1613 in Bergen op Zoom bleek Bosschaert al op jonge leeftijd talent te hebben voortekenen en schilderen. Aan het einde van de zeventiende eeuw schrijft Isaac Bullert namelijk over de jonge Thomas Bosschaert (in modern Nederlands vertaald): "Deze opmerkelijke man, die ijverig in de voetsporen is getreden van de grote schilders die in die tijd in zijn vaderland de kunsten tot grote bloei brachten, begon al op zeer jonge leeftijd figuren te tekenen in zijn schoolboeken; en de eenvoudige wijze van het tekenkrijt verkiezende boven de moeilijke en sobere tekenpen, maakte hij zijn eigen portret voor een spiegel, nog voordat hij zijn twaalfde levensjaar beëindigd had, en zonder dat hij een leraar had gehad; en dit zelfportret was zo goed gelijkend, dat ieder die het zag er verrukt van was." Gezien dit talent haalden de ouders van Thomas hem van school. Een onbekende schilder in Bergen op Zoom kreeg de opdracht hem het vak van schilder bij te brengen. Bullert schrijft (in modern Nederlands vertaald): "Maar omdat deze schilder slechts middelmatig was en in het geheel niet geschikt om aan de leergierigheid van zijn karakter te voldoen, besloot Willeboirts hem te verlaten." Thomas Willeboirts Bosschaert vertrok daarom rond 1628 naar Antwerpen, om daar de gewenste schilderkunst te leren van Gerard Seghers. Deze kunstenaar hoorde tot het Sint Lucasgilde. Bosschaert betaalde zijn leergeld aan dat gilde: twee gulden en zestien stuivers. Een kleine tien jaar later had Bosschaert zich voldoende bekwaamd in het vak van schilder. Hij trad als volleerd schilder toe tot hetzelfde gilde als dat Afb. 7. Een indruk van een tentoonstelling van Bosschaert in het Gemeentemuseum in de Gevangenpoort in 1936-1937 (Collectie MHCl. Afb. 8. Ward, getekend door Dhr. L. Matthijs. Afb. 9. In 2007 kocht het Noordbrabants Museum dit zelfportret van Thomas Willeboirts Bosschaert voor 160.000 euro. Het toont de Bergse schilder in zijn jonge jaren, omstreeks 1637. 115 De Waterschans 3 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 22