i Welkom CoW?IWii*u-« Beste leden, Van de hoofd redacteur Bladerboeken Het Markiezenhof online Middeleeuws netwerken Kroonleden Begin september is het verenigingsjaar van start gegaan met een geslaagde excursie naar Maastricht. Boeiend waren de vele overeenkomsten tussen de beide vestingsteden; denk hier bijvoorbeeld aan de snelle opkomst van de industriële bedrijvigheid na de ontmanteling. Eind september gaat onze School voor Geschiedenis van start, zoals bekend met twee groepen, ieder met circa 37 cursisten. Dit najaar doet het bestuur op uiteenlopende wijzen beroep op de leden, beroep op u dus! Een drietal bestuursberichten hierover in deze Waterschans spreekt voor zich. Wij rekenen op u. In deze Waterschans ook informatie over de Week van de Geschiedenis (16-24- oktober). Tijdens deze week staat op woensdag 20 oktober a.s. een lezing gepland over de West-Brabantse Waterlinie, de oudste van Nederland. Deze lezing vindt plaats in het kader van het motto van de Week van de Geschiedenis: Land en Water. Wij hadden ook een mini-excursie naar het voormalig ABG op het programma staan. Bij het ter perse gaan van deze Waterschans was het echter nog niet zeker of dit ook doorgaat. Mocht dit toch nog lukken, dan wordt dit aangekondigd in de lokale pers en op onze website: www.geschiedkundigekringboz.nl Ik wens u weer veel leesplezier met deze Waterschans en hoop u bij onze activiteiten te ontmoeten. Ad van den Bulck, voorzitter Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 15 augustus 2010 Dhr. F.C. Alleman Halsteren Mevr. H. de Boe Huijbergen Dhr. P.T.M. Goddijn Bergen op Zoom Mevr. C.M.M. Houg-Franken Bergen op Zoom Dhr. F.P. Huis in't Veld Bergen op Zoom Dhr. P.C.S. Lambrechts Bergen op Zoom Dhr. R. Mijnsbergen Bergen op Zoom Mevr. N. Ovaa Halsteren Mevr. P.G.M. Schreurs Bergen op Zoom Dhr. E.F. Temminck Bergen op Zoom Dhr. R. Timmermans Bergen op Zoom Dhr. A.M.M. Verhoeven Almere Dhr. D.R.F. Vollmer Bergen op Zoom Inleveren kopij voor Waterschans 4, 2010 In deze Waterschans speelt de hekserij een belangrijke rol. In Het Markiezenhof is een zaal gewijd aan bestuur en rechtspraak. Eén onderdeel daarvan is het proces tegen Cornelia Simons in 1650. Zij was beschuldigd van toverij. Voor dit onderdeel van de tentoonstelling werd dankbaar gebruik gemaakt van het onderzoek van Rochus van den Bergh naar deze zaak. Het is echter niet mogelijk om in een tentoonstelling een onderwerp heel gedetailleerd en uitgebreid te bespreken, in een artikel kan dat wel. Rochus van den Bergh vertelt ons nu in geuren en kleuren hoe het zat met waarzeggerij en toverij in Bergen op Zoom tussen 1600 en 1700 en behandelt het proces tegen Cornelia uitvoerig in Cornelia Simons en de betoverde pottenbakker. Heeft u het Markiezenhof bezocht en wilt u thuis alle informatie nog eens rustig nalezen? Dan kan dit nu! De boeken met historische informatie over de collectie en de kamers van het Markiezenhof zijn op onze website te bekijken. Niet alleen bezoekers zullen veel plezier beleven aan de boeken, ook voor Ward Warmoeskerken verdiept zich in zijn Wardtaal in de kunsten, te weten de Kunstkring Bosschaert die dit jaar zijn 75-jarig jubileum viert. De Kunstkring is vernoemd naar de schilder Thomas Willeboirts Bosschaert die omstreeks 1613 in Bergen op Zoom werd geboren. Naast schilder van religieuze- en historiestukken was Bosschaert ook een verdienstelijk portrettist. Hij is een goed voorbeeld voor de leden van de Kunstkring die nog steeds bijeen komen om samen portretten te tekenen. Hugo Driesen schetst de loopbaan van Bergenaar Joannes Phillipus Petrus Clementz, militair apotheker. Begonnen in het leger van Napoleon, nam hij daarna dienst in het Nederlandse leger en na 1830 in het Belgische leger. Een roerige periode, ook voor een apotheker. Veel leesplezier! Yolande Kortlever, hoofdredacteur geinteresseerden in de geschiedenis van Bergen op Zoom en omstreken zijn ze erg interessant. De 'bladerboeken' zijn als pdf-bestand te bekijken op de pagina "stad-en regiomuseum". Binnenkort zullen de boeken in een album viewer worden aangeboden, zodat u letterlijk door de boeken heen kan bladeren. Houdt u hiervoor de website www.markiezenhof.nl dus goed in de gaten! De WatbrsLhans11 'l' AOsVéjÈshgan'gi'fT. T.lsêptëilnbël" 2010 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1275 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Marieke Liefting: webteam0geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Zuidzijde Haven 129 4611 HD Bergen op Zoom tel: 0164-243144 e-mail: secretaris0geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal! per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Kiekie Peijs Willem Vermeulen Laurijs Weyts Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. Jac Backx Mevr. Tineke van Dam Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Drs. Nic Grosfeld Drs. Irene van Kemenade Drs. Yolande Kortlever (hoofdredacteur] Mevr. Marieke Liefting Drs. Jan Peeters Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: dekkervink0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Foto omslag: Poster van een tentoonstel ling van Kunstkring Bosschaert gehouden van 24 december 1948 t/m 1 januari 1949 in de Lievevrouwepoort, getekend door Louis Weijts. Met dank aan mevr. A. Buijs-Bakx. KUNSTKRING vóór 15 oktober 2010 De liefde, het spel en hoog bezoek aan Bergen op Zoom FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV DE BONT Stoffering, Putte P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT WONEN WEST BRABANT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders 79 De Waterschans 3 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 2