Dit najaar rekent de Geschiedkundige Kring op u! 12 november 2010 presentatie heruitgave Histoire Abregée de io viile de Bergen-op-Zoom Door Johan Faure, 1761 Op de ledenvergadering zijn twee alternatieven besproken en vastgesteld: Het bestuur het bestuur gaat kritisch kijken naar de begroting voor het komende jaar en serieus werk maken van het zoeken naar sponsoren. Ook blijft het bestuurwerken aan de naamsbekendheid door alle mogelijkheden om in de publiciteit te komen uit te buiten. Hetzelfde geldt voor het driemaandelijks uitzetten van De Waterschans in 'kansrijke' buurten. Bovendien blijven we niet-leden die aan activiteiten van de Kring deelnemen actief benaderen. De leden Ook van de leden mag enige inspanning worden verwacht, ledereen kent in zijn naaste omgeving wel iemand met belangstelling voor geschiedenis, die nog geen lid van de Kring is en nog geen gebruik maakt van ons aanbod: De Waterschans, de excursies, de lezingen, de School voor Geschiedenis en het periodieke geschenk. Dat laatste meestal in de vorm van een publicatie. EXTRA ARGUMENTEN Dit jaar verschijnt de heruitgave van het eerste boek over de geschiedenis van Bergen op Zoom: Histoire Abregée de la Vitte de Bergen-op-Zoom, geschreven door Johan Faure en uitgegeven in 1761, zie elders in deze Waterschans, ledereen die dit jaar nog lid wordt, ontvangt dit boek. Maar het wordt nog aantrekkelijker om lid te worden: volgend jaar ontvangen de leden van de Kring en dus ook de nieuwe leden het boek dat ter gelegenheid van de restauratie van het Ibachorgel wordt uitgebracht. Volledig in kleur en inclusief informatie over de verdwenen en de huidige orgels van de Gertrudiskerk. Het kan niet op, want het bestuur is in gesprek met het bestuurvan de Stichting In den Scherminckel over een verrassende publicatie in 2012. Als het doorgaat, ook weer voor de leden. En voor een boek in 2016 staan we in de startblokken! PRAKTISCH Voor informatie over cadeau-abonnementen en voor praktische vragen over het aanmelden van nieuwe leden verwijzen wij u naar de ingesloten folder. Wanneer u meer folders wilt, bijvoorbeeld om uit te delen, of om ergens weg te leggen, kunt u zich wenden tot Frans Witjes, de penningmeester, telefoon: 0166-238621. Hij bezorgt u er met plezier meer. september 2010, het bestuur Inhoud Tweehonderdvijftig jaar geleden zag het eerste boek over de geschiedenis van Bergen op Zoom het daglicht: De verkorte geschiedenis van de stad Bergen op Zoom. Johan Faure, een gevluchte Hugenoot in dienst van de markiezen van Bergen op Zoom, was de auteur. Hij schreef dit werk in het Frans, de taal van de achttiende-eeuwse elite. In het boek, 336 pagina's, verklaart Faure eerst de naam van de stad en informeert de lezer over de ligging en de indeling van het markiezaat. Dan vervolgt hij met de geschiedenissen van de heren en markiezen van Bergen op Zoom en sluit af met de plechtigheden waarmee de ambtsaanvaarding van die edelen plaatsvond. Centraal in het boek staan de beknopte geschiedenis van de stad en de heren; een beeld van de inwoners, hun rechten en privileges; wetenswaardigheden over de handel; het bestuurvan de stad; een beschrijving van kerken, paleizen en openbare gebouwen. Faure staat ook stil bij de Sint Gertrudisbron. Overigens gelooft hij niet in de wonderbaarlijke werking van deze bron. Hij besluit zijn boek met een lijst van belangrijke personen en geleerden, geboren en getogen in Bergen op Zoom en met een overzicht van (militaire] gouverneurs. De beschrijving van het beleg en de inname van 1767 vormt een soort toegift. Een gebeurtenis waarvan hij, weliswaar indirect, getuige was. Hij woonde toen in Oudenbosch en was baljuw in Standdaarbuiten, maar hij heeft de gedeeltelijk verwoeste en totaal geplunderde stad zeker de nodige malen bezocht en er met ooggetuigen gesproken. De wereld van Johan Faure In 2007 nam het bestuurvan de Geschied kundige Kring het besluit dit bijzondere boek te laten vertalen en, voorzien van een deskundige toelichting, uit te geven. Het bestuur Voor de excursies van de Geschiedkundige Kring is altij'd veel belangstelling. De Waterschans 3 - 2010 82 ■t&xSéu.. Gezicht op de stad vanuit het zuidwesten. Deze gravure van J. C. Philips naar een tekening van Abraham de Haen staat in Histoire Abregée de la Ville de Bergen op Zoom. Collectie Het Markiezenhof Historisch Centrum. 83 De Waterschans 3 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 4