Werk in uitvoering bij de West-Brabantse Waterlinie vond dr. Willem van Ham, oud-archivaris van Bergen op Zoom, bereid de vertaling van voetnoten te voorzien en een inleiding te schrijven. Deze voetnoten zijn nodig omdat de tekst van Faure om verklaring vraagt en correctie behoeft. Onze kennis van de stadsgeschiedenis is inmiddels veel groter dan die van de mensen in de achttiende eeuw. In een 'Algemene Inleiding' voert Van Ham de lezer binnen in de wereld van de schrijver. In het eerste hoofdstuk, 'Een verhaal van twee steden', beschrijft hij de Franse stad Orange, waar Johan Faure in 1681 werd geboren, en Bergen op Zoom, waar hij en zijn broer Alexander definitief toevlucht vonden, toen Lodewijk XIV de Hugenoten uit Frankrijk verdreef. Omdat Johan Faure in 1705 in dienst trad van Francois Égon de la Tour d'Auvergne, markies van Bergen op Zoom, gaat Van Ham in hoofdstuk twee nader in op de adellijke heren en markiezen, op de wijze waarop het Markiezaat van Bergen op Zoom in Faures tijd werd bestuurd en op de (politieke) situatie ten tijde van het langdurige dienstverband van Johan Faure. Na deze achtergrondinformatie staan in hoofdstuk drie Johan Faure en zijn familie centraal. Zijn drie huwelijken, zijn kinderen, zijn woonplaatsen (Bergen op Zoom, Fijnaart en Oudenbosch) en zijn bezittingen. De ambtelijke carrière van Johan vormt het onderwerp van hoofdstuk vier. Meer dan vijftig jaar was hij in dienst van opeenvolgende markiezen. Het langst als baljuw van Standdaarbuiten (1711-1759). Hij is in 1759 nagenoeg in het 'harnas gestorven'. Het lukte Johan niet zijn zoon Alexander tot zijn opvolger te laten benoemen. Alexander gaf in 1761 het boek van zijn vader postuum uit. Willem van Ham sluit zijn 'Algemene Inleiding' af met een beschouwing over het boek en de schrijver. Bijzondere uitgave De heruitgave van de Histoire Abregée wordt een bijzonder boek. Na de inleidende hoofdstukken volgt de integrale Franse tekst. Op twee pagina's staan telkens de Franse tekst, de vertaling en de bijbehorende voetnoten. Talrijke kaartjes en afbeeldingen verhelderen de tekst. Een aantal afbeeldingen is nooit eerder gepubliceerd, waaronder een vondst in de Bibtiothèque Nationale te Parijs en één in de bijzondere collecties van de bibliotheek van de Universiteit van Amsterdam. De Geschiedkundige Kring geeft het boek niet zelf uit. Het Zuidelijk Historisch Contact, al meer dan vijftig jaar uitgever van een reeks wetenschappelijk verantwoorde boeken over de geschiedenis van Noord-Brabant, heeft deze taak op zich genomen. Presentatie De presentatie vindt plaats op vrijdagavond 12 november om 20.00 uurin de Hofzaal van het Markiezenhof. Centraal staat een lezing van professor Dr. Alex Vanneste van de Universiteit van Antwerpen. Hij spreekt over de rol van het Frans in de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden in de achttiende eeuw. Omdat met de nieuwste eisen van de brandweer de capaciteit van de Hofzaal beperkt is, vraagt het bestuur ieder die aanwezig wil zijn, zich aan te melden: bellen vanaf donderdag 30 september tot donderdag 7 oktober (0164.-238621maar liever nog mailen (penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl). Wie eerst komt, eerst maalt. Wij wijzen u erop dat er geen staanplaatsen zijn voor wie zich niet heeft aangemeld! Twee problemen De omvang van dit boek plaatst het bestuur voor twee problemen: de prijs en de dure verzending. De productiekosten gaan het hiervoor gereserveerde bedrag, tweemaal 7.500 euro, te boven. De dikte en het formaat maken bovendien dat het boek niet door de brievenbus kan, wat de verzendkosten voor leden buiten de gemeente Bergen op Zoom voor de Kring onbetaalbaar maakt. Verzenden als pakket kost tien euro per boek! Het eerste probleem trachten wij op te lossen door sponsoring. Voor het tweede probleem vragen wij uw medewerking. Wij verzoeken de leden buiten de gemeente Bergen op Zoom bij bezoek aan de stad of familiebezoek zelf het boek op te komen halen dan wel een familielid of kennis in te schakelen. Een tweede mogelijkheid is dat wij het boek op uw kosten toezenden. U dient dan 10,- te storten op bankrekening 26 05 922 ten name van Geschiedkundige Kring onder vermelding van 'Faure'. Distributie van het boek Er zijn meerdere momenten om het boek af te halen: Presentatiebijeenkomst 12 november 2010 De bezoekers kunnen na afloop van de presentatie het boek meenemen. Wel de bon meebrengen die u in deze Waterschans aantreft. 2. Zaterdag 13 november 2010 Van 11.00 uur tot 13.00 uur kunt u het boek (laten) ophalen in het Informatiecentrum van Het Markiezenhof, ingang Steenbergsestraat nr. 6. Uiteraard de bon in deze Waterschans ingevuld meebrengen. Wij vragen u om massaa van deze gelegenheid gebruik te maken. 3. Vanaf U november 2010 Ook in de daarop volgende maanden nog kunt u het boek (laten) ophalen in het Informatiecentrum. Denk aan de bon! De Week van de Geschiedenis wordt dit jaar van 16 tot en met 26 oktober gehouden en heeft als thema "Land en Water". Het bestuur van onze Kring heeft besloten ook dit jaar in dit kader een lezing te organiseren. Deze vindt plaats op: woensdag 20 oktober 2010 in het Stadsparkhotel, Gertrudisboulevard 200 te Bergen op Zoom Aanvang: 20.00 uur (zaal open 19.30 uur) We beginnen de avond met iets te vertellen over de Stadsfonteyn, een historische waterbron uit de zeventiende eeuw en de activiteiten die het Stadsparkhotel heeft ontwikkeld met het water uit deze historische bron. Daarna neemt de heer Klaas Hielkema ons mee in een presentatie over de West-Brabantse Waterlinie. NB In tegenstelling tot voorgaande gelegenheden zullen bestuursleden en vrijwilligers na het verstrijken van de afhaaldatum het boek niet meer bij u thuis brengen. Nu kan het zijn dat u door omstandigheden het boek niet zelf kunt ophalen en ook niet kunt laten ophalen. In dergelijke gevallen volstaat een telefoontje (0166-238621) en maken wij een afspraak met u over hoe u het boek in uw bezit kunt krijgen. september 2010, het bestuur l De Waterschans 3 - 2010 84 85 De Waterschans 3 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 5