Deelname projectgroep Belgische vluchtelingen 1914 - 2014 De West-Brabantse Waterlinie is de huidige naam van de voormalige verdedigingslinie tussen Bergen op Zoom en Steenbergen die haar oorsprong had in de Tachtigjarige Oorlog. De aanleg is in 1628 begonnen in opdracht van de Staten van Zeeland en Holland. Deze Waterlinie moest de Eendracht, een belangrijke scheepvaartverbinding tussen Zeeland en West-Brabant, beschermen tegen de (Spaanse) vijand wanneer deze vanuit het oosten zou aanvallen en strekte zich uit van de monding van de Steenbergse haven in het noorden tot de monding van het Bergse havenkanaal in het zuiden. De belangrijkste vestingbouwkundige werken waren van noord naar zuid: - Fort Henricus - De vesting Steenbergen - Het zoutwater-inundatiegebied tussen Steenbergen en Fort de Roovere - Forten de Roovere, Pinssen en Moermont - De vesting Bergen op Zoom - De Waterschans of het Zuidfort. Het heeft lang geduurd: - 25 jaar is Jan Sinke bezig geweest om Fort de Roovere bekender te maken en meer zichtbaar in het landschap - 10 jaar is Ans van den Berg bezig geweest om een brede alliantie te smeden en plannen voor het nog bestaand deel van de Linie uit te werken. Maar nu is het zover. Het geld is gekomen. Er wordt aan gewerkt. Deze herfst wordt het volgende opgeleverd: - Herstelde wallen van fort Henricus, bij de haven van Steenbergen - Grootscheeps herstel bij het zuidelijk deel van de Linie - Het water wordt teruggebracht in de grachten - De aardwerken van één van de bastions (het zuidoostelijke) worden herstel - De 1 km lange liniewal en het inundatiegebied ten oosten daarvan worden beter zichtbaar en meer beleefbaar gemaakt als nat gebied - Er worden twee zichtlijnen gemaakt in het bos ten oosten van Fort de Roovere naar de Franse aanvalslinies in 1747. Er was angst voor kaalslag, het grote publiek had reserves. Maar nu is het voor iedereen duidelijk: hier komt iets moois, waar we trots op mogen zijn! Het wordt ongetwijfeld een boeiende avond! In verband met de grootte van de zaal verzoeken wij u zich voor deze avond aan te melden bij onze penningmeester, de heer Frans Witjes, bij voorkeur via e-mail: penningmeesterldgeschiedkundigekringboz.nl of telefonisch: 0164-238621. Entree:Leden van de Geschiedkundige Kring en eventueel één introducé: 3,- per persoon, inclusief een consumptie. Niet-leden: 5,- inclusief een consumptie. U bent van harte welkom. Voor de laatste informatie, raadpleeg onze website: www.geschiedkundigekringboz.nl Herdenking In oktober 2014 herdenkt Bergen op Zoom dat 100 jaar geleden honderdduizenden Belgen, in paniek op de vlucht sloegen voor het Duitse leger en in West-Brabant en dus ook in Bergen op Zoom hun toevlucht zochten. Het overleg van de elf erfgoedorganisaties, die actief zijn in de gemeente Bergen op Zoom, dacht in de voorbije maanden na over de wijze waarop zij over vier jaar hier lokaal aandacht aan willen schenken. Zij bespraken een notitie met een aantal voorlopige ideeën. Hieruit is een taakverdeling gerold, waarbij de Werkgroep Genealogie van de Geschiedkundige Kring zich zal richten op Belgische families die hier kortere of langere tijd verbleven en op Nederlandse families die betrokken waren bij de opvang. Sporen hiervan zijn terug te vinden in archieven, in brieven en foto's, in verhalen en voorwerpen. Zo is er een Bergse familie, bij wie elk jaar met Kerstmis nog de kerstballen in de boom hangen die het ingekwartierde Belgische gezin bij terugkeer naar België heeft achtergelaten. ijl Werkzaamheden West-Brabantse Waterlinie. De Waterschans 3 - 2010 86 87 De Waterschans 3 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 6