Cornelia Simons en de betoverde pottenbakker 77700-770 o J fflerip ov ÜHï'rcp uv Sporen Het overgrote deeL van de vluchtelingen keerde na enkele weken naar hun vaderland terug. Ongeveer 100.000 bleven er in Nederland: zelfstandig wonend, bij mensen ingekwartierd of in kampen. Op twee categorieën na vertrokken op 4 mei 1915 de laatste 200 Belgen uit Bergen op Zoom naar plaatsen elders in Nederland. De ene groep blijvers betrof de bewoners van een op Plein XIII gevestigd woonwagenkamp; de andere, individuele personen en families, bleef hiervoor kortere of langere tijd wonen. Nog steeds bekend zijn de toonkunstenaar Oscar van Hemel en de beeldend kunstenaar Georges van Raemdonck. Ook van Belgen die trouwden met een Bergse jongen of meisje wonen de kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen hier soms nog steeds. Projectgroep De Werkgroep Genealogie en het bestuur zijn voornemens een projectgroep in het leven te roepen die de komende vier jaar haar schouders zet onder een of meer activiteiten ter herdenking van de aanwezigheid van de Belgische vluchtelingen. Zo'n projectgroep hoeft niet bij nul te beginnen want er zijn publicaties en er is een uitgebreid foto- en krantenarchief over de vluchtelingen in het algemeen en over de situatie in Bergen op Zoom. Activiteiten Mogelijke activiteiten voor de Projectgroep Belgische Vluchtelingen zijn: 1. Nazaten Opsporen van nazaten van vluchtelingen die hier zijn blijven wonen. Men kan denken aan het opsporen van familiegeschiedenissen, verzamelen van familieverhalen, inventariseren van foto's en voorwerpen, maken van kwartierstaten. Het vinden van deze nazaten kan via archiefonderzoek en/of een oproep in de media en in De Waterschans. 2. Kost en inwoning Veel Bergse gezinnen namen voor kortere of langere tijd, al dan niet tegen betaling, gevluchte gezinnen in huis. Anderen verhuurden woonruimte. De nazaten van deze Bergenaren kennen nog verhalen, koesteren nog foto's of bezitten nog achtergelaten voorwerpen. Ook hier contact maken via de media en De Waterschans. 3. Woonwagenkamp In de zuidoosthoek van Plein XIII stond in de oorlog een woonwagenkamp. De Bergse archieven bevatten veel informatie over het kamp en zijn bewoners. 4. Kunstenaars In de oorlog vonden in Bergen op Zoom tentoonstellingen plaats van Belgische en Nederlandse kunstenaars. Deze werden georganiseerd door de kunsthandelaren Van der Kreek en Goossen. Ook hier kan onderzoek naar worden gedaan. De uitkomsten van de naspeuringen kunnen hun neerslag vinden in een brochure, een themanummer van De Waterschans en/of een bijeenkomst van nazaten. Wellicht behoort een bescheiden tentoonstelling eveneens tot de mogelijkheden. Deelname projectgroep Voor de Projectgroep Belgische Vluchtelingen zoeken bestuur en werkgroep genealogie enthousiaste vrijwilligers die de komende vier jaar willen meewerken aan dit uitdagende project. Het project is zeker nog niet dichtgetimmerd, omdat de thema's/ onderzoeksvragen nog niet vastliggen. Voor belangstellenden is er een voorlopig projectpla beschikbaar. Opvragen bij de secretaris van de Werkgroep Genealogie: Sjaak de Vries (jmcdevries012move.nl) Bij hem kunt u zich ook opgeven voor een eerste, oriënterende bijeenkomst. september 2010, Bestuur en Werkgroep Genealogie Rochus J. van den Bergh Dit artikel beoogt geen relaas te zijn over de ongekend wrede heksenjacht die na de uitvaardiging van de pauselijke bul Summis Desiderantes Affectibus, in 1484, en de verschijning van de Heksenhamer, het 'handboek' voor inquisiteurs, in 1489, duizenden onschuldige slachtoffers, meest vrouwen, aan een ellendig einde heeft gebracht. Wie zich verdiept in de gevoerde heksen processen wordt geconfronteerd met de meest gruwelijke beelden en verhalen die de driehonderd jaar durende jacht op onschuldige medeburgers heeft voortgebracht. Zij eindigde in 1782 met de onthoofding van de Zwitserse Anna Göldi, naar men aanneemt het laatste slachtoffer van de Europese heksenjacht.1 Een zoektocht naar eventuele sporen van deze heksenwaan in de oude archieven van Bergen op Zoom resulteerde in een verhaal over toverijgeloof en waarzeggerij in het zeventiende-eeuwse Bergen op Zoom, waarin een belangrijke rol is toebedeeld aan de waarzegster Cornelia Simons. In 1991 promoveerde Hans de Waardt aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam op het proefschrift Toverij en samenleving. Holland 1500-1800. In de dissertatie, die ook als boekwerk is verschenen, laat De Waardt de lezer kennismaken met diverse aspecten van de toverijbeleving in het gewest Holland, zoals de manier waarop verdenkingen van toverij konden ontstaan, de houding van de verschillende lagen van de bevolking tegenover toverij, de procesvoering, het verdwijnen van toverijgeloof en de oorzaak van het eerder stoppen van toverijprocessen in Holland dan elders. Bergen op Zoom wordt door hem niet genoemd, maar zijn studie leent zich uitstekend om de aangetroffen bevindingen over toverij in de Bergse archieven te kunnen verklaren.2 Nieuwe gegevens In de oudste archieven van de stad is weinig te vinden over zaken als waarzeggerij of toverij. Veel documenten zijn door onzorgvuldigheid, brand of oorlogsomstandigheden verloren gegaan. Zestiende-eeuwse bronnen geven iets meer informatie, zij het niet over veroordelingen wegens toverij, maar over doodvonnissen Plein 13; Belgische vluchtelingen tijdens de Eerste Wereldoorlog vormen met hun woonwagens Straat 3 in het vluchtoord op Plein XIII. Foto door dhr. Hasselman van Buyten, 1914-1918. De Waterschans 3 - 2010 88 Afb. 1. De vier heksen [1497] door Albrecht Dürer. 89 De Waterschans 3 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 7