een aantal jaren later nog eens herhaald. Dat leverde toen geen eerste prijs, maar wel een fraaie tekening van Frans Pluijmakers op. Voor hun 22-jarig bestaan koos bouwclub 'de Variant' voor nog een andere opzet. Zij kozen toen voor een wagen die door vier ontwerpers (Riny Hagenaars, Jan van Eekeren, Joost Eykman en Eric Elich) in vier verschillende stijlen werd getekend en gebouwd. Het idee dat ontwerpen letterlijk kunst stukjes zijn werd verwerkt in een ontwerp van kunstenaar Sjoerd van de Boom. Voor bouwclub 'Makkeluk Zat' tekende hij '11 Jaar bouwe, da's gin kunst zulde zegge!' Op de wagen werden twee grote schilderijen uitge beeld met daarop bouwers en ontwerpers. Een thema dat dezelfde club, later opgegaan in BC Agge Mar leut et, in 2010 nog eens opvoerde: 'Vastenavend is as 'n schilderij, van alles zit er wel 'n klurke bij.' Ontwerper Paul Versijp, die begin jaren negentig het boetseermes en decoratiespuit van zijn leermeesters Charles Brooijmans en Bart Wittebrood overnam, maakte furore met ontwerpen voor 'de Leutige Krabben'. Met name de wagens: 'Merck toch hoe sterck, daar ga d'ons garnizoen', 'De Ster ut wel en wee van een Bergs kefee' en 'Boergondisch Berrege, is 't verlede, ede of toekomst?' waren kolossaal met figuranten en visuele effecten, licht, rook en geluid. Toch waren er naast de ontwerpers van naam en faam ook van origine niet-kunstenaars die het aandurfden te ontwerpen. Ad Levolger presteerde als ontwerper voor bouwclub 'de Watertoren' uitstekend. Jaren werd de club met zijn ontwerpen eerste bij de A-wagens. Ook Wout Nuijten, (Spruiten van Nuijten), Dat ontwerpen niet alleen aan mannen was voorbehouden, werd al onderstreept door Martha van Meurs. Bij tijd en wijle stond er na haar weer een vrouwelijke ontwerper op. Een opvallend ontwerp werd gemaakt door de Tilburgse schilderes en tekenares Elly van der Wal. Zij ontwierp een wagen voor 'de Kwikkers': 'Motte 'ier nou 'uize komme?' Dit was een kritische noot over het bestemmingsplan Lange Weg. Ze won er de Mie d'n Oskar mee! Andere bekende wagenontwerpsters zijn: Els van Egeraat (Krabbekwekers, Krabbeklutsers) Miriam Drenth, (Krabbeklusters) Cynthia Snepvangers (Leutige Krabben) en Judith Slokkers (Watertoren). Jan Deusing, (HMS in m'n eentje) Ben de Ron (Makkeluk Zat en d'Utselaers) Bèr Schippers ('t Schippertje) moeten in dit opzicht genoemd worden. Vaak zijn ontwerpers meerdere jaren verbonden aan een bouwclub. Er is altijd een goede wisselwerking tussen ontwerpers en bouwers. Meestal wordt een idee door de bouwers in hoofdlijnen aangebracht en is het aan de ontwerper dit op papier uit te werken. Van belang is ook dat een ontwerper weet welke expertise er in een club zit. De meeste bouwclubs hebben een vaste ontwerper. Het komt voor dat zij voor meerdere clubs actief zijn. In de jaren zeventig en tachtig deden randgemeentes nog wel eens een beroep op Bergse ontwerpers. Nu is dat andersom. Perry Schuurbiers, winnaar van de Mie d'n Oskar in 2010 ontwierp een aantal jaren voor bouwclub 'de Watertoren'. De jongste ontwerpers zitten bij kinderbouwclubs en ook zij zullen zich laten inspireren door de huidige ontwerpers. Afb. 13. Een optocht is niet compleet zonder groepen. De grote groepen van De Leutige Krabben staken er bovenuit. 'VIla d'ist nou, Braderie of Krabbenfoor?'[l981l van Charles Brooymans is hier een mooi voorbeeld van. Gemengde techniek. Afb. 14. 'Mee de Bergse leutkelonnne, 't sjaggerein overwonnei', Ton Verhezen, 1984. Gemengde techniek. De Waterschans 4 - 2010 152 Afb. 15. Met het ontwerp 'Motte 'ier nou 'uize komme?' voor de Kwikkers won Elly van der Wal de Mie d'n Oskar. Plakkaatverf. 153 De Waterschans 4 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 17