overwegingen van folklore. Die had onderzocht hoe dat in de middeleeuwen werd gevierd. Ik wilde het gemeenschapselement in de vasten avondviering versterken en dat het 't echte gemeenschapsfeest zou worden, zoals Anton van Duinkerken dat omschreven had." Koert: "Na de oorlog was Nederland nog steeds verzuild. Katholieken, socialisten, protestanten en andere groepen zaten allemaal in hun eigen zuil. Het besef dat je allemaal gelijk bent, was in de oorlogsjaren door het kamp sterk bij Kees doorgedrongen. Kees wist over te brengen wat Anton van Duinkerken in 1928 had geschreven, namelijk dat carnaval geen katholiek feest was, maar een feest dat bij alle mensen hoort. Kees heeft dat heel goed begrepen en zelf ervaren. Hij Oprichters van de Sti A. Asselbergs Wzn J.Chr.C. Asselbergs Th.J.M.A. Asselbergs J.J.Th. Bakker C.A. Becht Mr. C.J.G. Becht J.C. Becht L.M. Becht W.J. Becht J. v.d. Berg N.A. Berkhout W.F.G. Besling P.G.H. Boekholt W. van Broekhoven J.A. Couwenberg A.G. van Dixhoorn C.L. Govaarts A. Graafmans P. de Graauw H.J. van Gruting P. Hagenaars C.J.C. Henning F. Houtman J.H. Hussem J.P. Huygens chting Vastenavend M. Huijsman A. Janvier Hamer A. v.d. Kreek J. v.d. Kreek A. Magnée W. Magnée W. Martens G. van Mastbergen J. Matthijs P. van Mechelen A. Olieslagers A. Segers [C. Slootmans]* J.A. Smout H. Sterk K. Stuart G. Timmermans F. Trimbos G.M.A. v.d. Vaart A. Verhoeven M. Verhoeven Dr. J.H. de Vos M.J. v.d. Vrede C. Vriens had al in 1938 het mooie van een volksfeest meegemaakt, de Markiezaatsfeesten, in het foute jaar, want het had in 1937 moeten plaats vinden. Men was het gewoon vergeten. Hij had dus de kracht van het volksfeest ervaren, een stevig vastenavondverleden en dan nog die oorlogservaring meegemaakt. Kees werd na de oorlog al snel wethouder (PvdA) en loco burgemeester, en Prins... Het is van belang geweest dat er iemand was zoals Kees waarbij dat allemaal samen kwam. Het volledig tegen draadse om tegen de gewoonte in een clubje op te richten dwars door alle zuilen heen. Dat zegt twee dingen, dat a. de kracht van de vastenavond in Bergen op Zoom heel sterk was en b. dat ze de gelukkige hand hebben gehad van de juiste mensen daarbij te vragen, die vijftig van goede naam en faam bekend staande Bergenaren. Belangrijk in die periode, want er waren ook mensen fout geweest in de oorlog of twijfelachtig. Die goede naam en faam had met name daar betrekking op. Datje betrouwbaar was als mens. Men probeerde iedereen erbij te betrekken. Daar zijn ze in geslaagd, dwars door alle bevolkingslagen heen. Industriëlen, midden standers, arbeiders, en van lieverlee ook de geestelijkheid. Aanvankelijk heeft deken Van Dam zijn goedkeuring gegeven [het mocht alleen geen carnaval heten vanwege de nega tieve lading, vandaar de keuze voor de term vastenavond, YK]Het gemeentebestuur werkte mee. Makkelijk want Kees zat in dat gemeentebestuur en kon goed overweg met burgemeester Witte. Kees was ook een goed zakenman en een wijze bron. Ze hebben gelijk alles wat voor de oorlog fout was gerepareerd, ledereen sprak toen nog van carnaval, dat had een slechte naam. Bij de overheid, bij de politie, bij de betere burgers... Dat het geld dat eigenlijk voor het gezin bestemd was aan andere dingen opging, zoals carnaval. Dat kon niet. Vervolgens kwam de inbreng van Slootmans, die inhoud wilde geven aan dit feest. Hij keek daarbij ook naar andere plaatsen, zoals Den Bosch waar ze datzelfde probleem in de negentiende eeuw hebben gehad. Hun oplossing was om er een spel van te maken. Dus de stad Den Bosch werd het dorpje, Oeteldonk, en kreeg een Prins van buiten. Daar hebben ze een spel omheen gemaakt en ik weet zeker dat Kees dat kende. In onze statuten staat: wij organiseren de vastenavond in Brabantse geest, dus niet in Bergse geest. Er is duidelijk gekeken naar het grotere verband en de tradities zoals die leven bij de Bergenaren. Slootmans dook in de archieven, voor zover hij dat al niet gedaan had. Men wilde een totaal vernieuwend beeld geven van de vastenavond. Dan pakje terug naar de middeleeuwen waarmee je aangeeft dat het niet van deze tijd is, maar een diepgeworteld feest. Initiatief nummer één was een Blauwe Schuit maken. In 194-6 werd van ouwe rommel een Blauwe Schuit gebouwd, van staal. Die zou tijdens de eerste vastenavond die de Stichting Vastenavend organiseerde meerijden, maar doordat er te veel sneeuw lag ging dat niet door. Vanaf 194-7 reed de Blauwe Schuit wel mee tijdens de intocht en optocht. Het was een groot ding, door paarden getrokken." De eerste jaren van de Stichting Vastenavend Zo ging in 1946 de eerste vastenavondviering in Bergen op Zoom van start georga niseerd door de Stichting Vastenavend en met Kees Becht als Prins Nilies I. Net als voor de oorlog bestond de vastenavond uit de intocht op zaterdag en de grote optocht op dinsdag. Dat zou niet lang zo blijven. De Stichting Vastenavend en Kees Becht wilden meer. Kees: "In 1948 hebben we voor het eerst kindervastenavond georganiseerd. Omdat ik ervan uit ging dat bij een gemeenschapsfeest van jong en oud de kinders het alvast moeten leren. En bovendien het jaar daarop begon ik ook met bals voor ouden van dagen. Vreselijk om van de Hollandsche Tuin naar Coppenolle (De Korenbeurs) te moeten, omdat de katho lieke bond van ouden van dagen in de ene zaal zat en de protestantse bond in de andere. Maar iedereen vierde wel mee!" Koert: "Het pak van de Prins was ook helemaal niet zoals nu. In 1946 ging hij nog in het pak dat ooit aan Warringa had behoord, die Prins was voor de oorlog. In 1947 in een pak dat door Slootmans was bedacht. In 1948 werd hij in een prinsenpak van de stad Keulen gestoken. Dat had hij daar gehuurd. Het pak dat de Prins tot op de dag van vandaag draagt is praktisch datzelfde pak. Alleen is er een nieuw kroontje ontworpen." Het spel of het verhaal rond de Bergse vasten avond kreeg steeds meervorm. De Prins, de naren de Grootste Boer waren eralvoor de oorlog. In 1949 werd voor het eerst de 'boeremaaltijd' gehouden met de Grote Raad (Stichting Vastenavend) en de Kleine Raad (de gemeenteraad). Maar er moest ook toezicht zijn. Janus Verhoeven werd Steketee. Kees: "In 1949 vond ik dat er een politieagent moest zijn. Steketee was politieagent in de jaren Bron: Manifest Stichting Vastenavend Bergen op Zoom, 1946. Korneel Slootmans stond niet in de lijst met ondertekenaars van dit manifest, maar is er door Kees Becht aan toegevoegd als één van de oprichters. Collectie Kees Becht. De Waterschans 4 - 2010 160 Afb. 9. De eerste Blauwe Schuit van de Stichting Vastenavend. Collectie MHC. Afb. 10 en 11. Prins Nilles I in 1947. Collectie Stichting Vastenavend. 161 De Waterschans 4 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 21