tachtig van de negentiende eeuw. Die zat hier in het Pliesiestratje zoats dat heette (nu Sint Annastraatje], En hoe kwam ik daarzo bij? Mijn overgrootvader, George Becht (geboren in 1812), was in 1856 benoemd tot agent van politie. Twee jaar later werd hij benoemd tot hoofd van de politie. Door slechte gezondheid trad hij omstreeks 1876 af. Hij werd opgevolgd door Steketee. En die Steketee had ik in m'n hoofd. Het was voor mij dé politieagent van vroeger. Ik vond dat er bij de vastenavond een politie hoorde die aan het einde kon zeggen 'ik heb geen wanklank gezien'. Hij moest een echte oude Bergse naam hebben, dus toen heb ik Steketee gekozen en dat is 't ie gebleven." Koert: "Het verhaal van de heks Wana is later verzonnen. Sommige tradities die verzonnen werden hebben het niet gehaald, zoals de zwaarddans. Die werd na de intocht van de Prins in 194-7 opgevoerd. Dat viel niet goed en verdween dus weer. Er is een politieagent gekomen, die was er al in Den Bosch. Nu bij ons Steketee. Ze hebben goed gekeken naar wat elders goed werkte en dat niet geheel gepikt, maar er een eigen draai aangegeven. Belangrijk was dat het iets moest zijn dat buiten gedaan kon worden, zodat iedereen het kon zien. Er waren geen binnenactiviteiten, behalve de sluiting. Het echte slot was weer buiten op de Markt. Dat was vroeger niet. Het feest werd hierdoor laagdrempelig, dus toegankelijk voor iedereen. Eigenlijk is er veel ontwikkeld zonder dat men er zich van bewust was. Ze hebben de goede geest gehad en een aantal dingen enorm succesvol vorm gegeven." Koert: "En zo komen we bij beeldtaal en zijn we eigenlijk nog een naam vergeten bij de mensen die de vastenavond smoel hebben gegeven, daar hoort Louis Weijts bij. Hij heeft letterlijk de vastenavond smoel gegeven. In ieder geval op een goede manier voortgebouwd op een vormtaal die ervoorde oorlog al was. Die karakteristieke koppen bestonden al. En dat was ook niet typisch Bergs hoor. Het waren koppen die je toen ook al elders zag. Maar Louis heeft daar een echte barokke Bergse draai aan gegeven. Er is nu wel een zeker maniërisme in terecht gekomen. Bepaalde type koppen van Louis zie je nog veel terug komen, maar veel vormelementen zijn verdwenen. In het begin was de beeldtaal veel interna tionalen Bijvoorbeeld de ondertekening van het Beneluxverdrag was een onderwerp voor de vastenavondoptocht. Allerlei evene menten van het wereldtoneel werden naar het Bergse verplaatst. Dat zijn we een beetje kwijt geraakt." De Stichting Vastenavend bracht meer structuur in de vastenavondviering. Het moest een duidelijk begin en een duidelijk einde hebben. Kees: "We wilden voorkomen Km| wa&Jft dat er een hele tijd van te voren al vastenavond werd gevierd. Dus toen hebben we gezegd, het begint drie weken van te voren met het Neuzebal, voor die tijd wordt er niets gevierd. Pas na het Neuzebal kunnen de bals en al dat soort dingen georganiseerd worden." Koert: "Dat was ook wel een van de wijze dingen die ze besloten. We moesten het beter struc tureren en zorgen dat we met z'n allen beginnen en ook met z'n allen stoppen. Het belang rijkste gemeenschapsfeest is de vastenavond, dat is de dinsdag [de laatste dag van de vasten avondviering], En laat dat dan ook de enige dag zijn in het hele jaar dat de café's om twaalf uur sluiten bij ons. De feestdag dat we de meeste mensen in de stad hebben, sluiten we tweeënhalf uur eerder dan anders!" Het vallen van de kraai als afsluiting van de vastenavond is vanaf 1948 een traditie. Destijds zat er een papieren kraai op een paal die er om 23:45 uur door de Prins af werd getrokken. Net zoals men in Den Bosch Knilles van zijn sokkel trekt. Dat het vastenavondfeest voor midder nacht ten einde is heeft te maken met het respect voor de start van de Aswoensdag vanaf middernacht. De geestelijkheid had al genoeg moeite met de vastenavond. De jaren vijftig en het gevecht met de geestelijkheid In 1953 ging vastenavond niet doorvanwege de watersnoodramp. Kees: "Ik werd zondag 's morgens door d'n Bes [Wim Besling] opgebeld dat er een watersnoodramp had plaatsgevonden. D'n Bes had daar ook mee te maken, want die had een bijzondere rol in het Rode Kruis. Dus die had al die ellende meegemaakt. En toen heb ik gezegd 'Dat is makkelijk zat, dan wordt het dit jaar geen vastenavond. Dat wordt geen Agge mar teut et, maar het wordt Agge mar goed doet! En toen ben ik naar burgemeester Peters gegaan met de vraag of wij een inzamelingsactie mochten houden. En toen hebben we 150.000 gulden bij elkaar getrommeld. Dat was erg veel voor die tijd [dit zou tegenwoordig ruim een miljoen gulden ofwel 483.000 euro zijn, YKj." Naar aanleiding van de watersnoodramp begon de overheid in 1955 met een ambitieus Deltaplan om de Nederlandse kust beter te beveiligen. Kees: "Toen heb ik gezegd 'Nou, hier moeten wij ook wat aan doen. Wij moeten als West- Brabant, dat zo met de Delta verbonden is, deel uitmaken van de toekomst. We gaan naar Reimerswaal.' En toen zijn we die zomer met zo'n duizend mensen in bootjes, naar het Verdronken Land van Reimerswaal gegaan en daar heb ik Wana verleid om mee naar Krabbegat te gaan. Dus pas in 1955 is Wana hier in Bergen gekomen." Tijdens vastenavond heet Bergen op Zoom 'Krabbegat' en de Bergenaren 'Krabben'. Wana was niet de enige vrouw die Kees als Prins Nilles I in de Bergse vastenavond intro duceerde. In 1956 werd er een Miss Krabbegat verkiezing georganiseerd. De kandidaten Afb. 14. De originele Steketee. Collectie MHC. Afb. 13. Janus Verhoeven als Steketee, jaren zestig. Collectie MHC. Afb. 12. Aankomst Prins Nilles I in 1948. Links van hem de Grootste Boer [Jef de Graauwl. Collectie Stichting Vastenavend. De Waterschans 4 - 2010 162 Afb. 15. Prins Nilles I en zijn gevolg, door Louis Weijts, olieverf op doek, 1951. Foto Collectie MHC. Afb. 16. Prins Wannes I, Jan van Giels, wordt tijdens het traditionele 'Neuzebal' van 1959 op de schouders van de Adjudanten de grote zaal van Thalia binnengedragen. Collectie MHC 163 De Waterschans 4 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 22