ft jaren veel carnavals muziek van boven de Moerdijk. Daar was toen een markt voor. Denk maar aan Ria Valk, André van Duin en Toon Hermans. Er was zelfs sprake van een overkill. Een geluk bij een ongeluk. Je kreeg hier een beweging tegen dit soort muziek. Daardoor bleef de eigenheid van onze vastenavond behouden." Een naam die al eens eerder is genoemd is die van Wim Besling. Hij was gedurende zo'n 40 jaar secretaris van de Stichting Vastenavend. Een man die vooral achter de schermen veel werk verzette. Koert: "Hij had vooral een dienende taak. Ik kan me nog herinneren, er was een moment, dat Kees was begonnen met de kindervastenavond op maandag. Dat was een idee van Kees, op maandag gaan we kindervastenavond doen als de school uit is. En dan belde hij Besling 's ochtends om 9 uur op: 'Bes, kende gij zorgen voor een geit vanmiddag om drie uur op de markt?' En dan moest hij ergens een geit vandaan gaan halen. Daar zorgde Wim Besling dan voor. Hij ging overal achteraan. Hij was uitermate secuur in het onderhouden van de contacten en zorgde dat iedereen het naar zijn zin had." Bergse vastenavond: alleen voor Bergenaren? De Bergse vastenavond heeft ook een grote aantrekkingskracht op mensen van buiten Bergen op Zoom. Vooral de grote optocht op dinsdagmiddag geniet enorme belangstelling. Niet alle Bergenaren zijn hier blij mee. Het is echter nog niet zo erg als in Den Bosch. Kees: "In Den Bosch is het echt een vreemdelingenfeest. Wij beschouwen het liever als een familiefeestje. Daar moeten niet teveel mensen van buiten komen die het niet snappen. Die niet helemaal begrijpen waar het in wezen om gaat, ook al is het onbewust onderhand, want de mensen die het vieren zijn zich helemaal niet bewust van die gemeenschapszin en al die dingen." Koert: "We hebben lang veel moeite gedaan om de televisie buiten de deur te houden. En doen dat nog steeds. Daar heeft Cor Meerbach (hoofdredacteur Brabants Nieuwsblad) veel aan gedaan. We moeten kijken naar de eigenheid van het feest en beseffen datje daar geen televisie bij moet hebben. Dat medium is zo krachtig, daar is Den Bosch bijna aan kapot gegaan. De stad werd overlopen door volk uit Rotterdam en elders. Breda ook. Grote groepen kwamen in bussen tegelijk. Dat is hier ook een keer gebeurd na een uitzending op televisie. Eén rij met bussen op de Stulemeijerlaan, allemaal achter elkaar. Die mensen werden dan de stad ingejaagd, vooral de Vismarkt op en de Markt. Dus daar was geen aardigheid meer aan. Gevolg was dat de Bergenaar de achterafcafeetjes een beetje opzocht. We hebben de televisie dus bijna als de pest gemeden. Vorig jaar zijn we het voorzichtig in Brabant gaan proberen, met Omroep Brabant. Want de optocht mag best meer hebben van uitstraling en bezoek. Je zou willen datje op dinsdag 300.000 man in de stad hebt en op de andere dagen 50.000. Maar ja, hoe moetje dat nou organi seren? Dat kun je moeilijk regisseren. Je moet dus naar buiten toe heel specifiek die optocht promoten. En van de rest zeggen we 'dat stelt niks voor'. Want de intocht, daar kan niks meer bij. Daar staat van station tot aan de Markt alles tegen de gevels aangeperst. Het is onverant woord om er nog meer mensen bij te krijgen." Saamhorigheid, nog altijd actueel In 1953 ging vastenavond niet doorvanwege de watersnoodramp. Daarna is het nooit meer voorgekomen dat de gehele vastenavond werd afgeblazen. Wel gebeurde het in 1990 dat de optocht niet doorging. Er stond teveel wind en dat leverde gevaar op met die grote wagens. Maar je neemt een Bergenaar niet zomaar z'n optocht af. Toen kwam die gemeenschapszin weer naar boven, ledereen kwam toch naar de Grote Markt en heel spontaan ontstond daar eigenlijk een nieuwe optocht met in elkaar geflanste dingen. Kees: "Ja, inderdaad dat gemeenschaps gevoel, ook aangepast aan de omstandigheden. Dat is uniek in Bergen, denk ik. Kijk eens wat er hier allemaal gebeurt, zoals het spektakelstuk De Markiezinnen. Hoe daar een paar honderd mensen samenwerken vanuit dat gemeenschapsgevoel. Trots zijn om te laten zien wat we kunnen. Blij zijn dat we mee mogen doen en zo. Dat is heel bijzonder." Koert: "De geest van het feest is gewoon wat ie is. Als ik een toespraak hoor van Kees Becht uit de jaren veertig dan zou hij die zo weer kunnen houden. Dat gaat over dezelfde dingen. In onze toen verzuilde maatschappij was dat samenbindend element enorm belangrijk. En als vandaag de dag nou iets belangrijk is, dan is het dat toch wel weer. Daar hebben we vijftig a zestig jaar zo"n beetje overheen gekeken met z"n allen. We komen er allemaal een beetje besmuikt achter van oei we hebben alles zo goed geregeld, maar we weten niet wie er naast Een aAtity uuwAd^e u-cui Tluttó ïliiteö ons woont en wie er aan de andere kant van de straat woont. Laten er ook maar eens een keer geen regels zijn en dan een feest voor iedereen. Die boodschap is er dus nog altijd. Als je die geest kunt bewaren dan is het goed. Dan heb je iets waar je blijvend fier op kunt zijn. Het moet dan ook mijns inziens qua taal en beeld toegankelijker worden om die brede deelname mogelijk te maken. Want anders raak je vervreemd van zoveel mensen, potentiële deelnemers. Het zal lang duren eer de moslimgemeenschap meedoet, dat realiseer ik me ook wel. Dat duurt nog wel een aantal jaren, maar dat komt wel. Je ziet ze al wel op vrijdagmiddag als de scholen hun optocht hebben. Maar het zit helemaal niet in hun cultuur. Je moet altijd open staan en iedereen informeren, ledereen proberen erbij te krijgen en erbij te houden. En het eigenlijk toegankelijk te houden." 6x11 en de toekomst van de Bergse vastenavond Tijdens de jaren zestig en zeventig zagen we dat men consequent vasthield aan de traditie van het vastenavond feest. Is het karakter van het feest sindsdien nog veranderd? Koert: "Ja, er is veel veranderd, als je kijkt naar beeld, woord en Afb. 21. Jef de Graauw ais de Grootste Boer, 1958. Collectie Stichting Vastenavend. Afb. 22. De Bergse Stedemaagd door Louis Weijts, 1954. Louis was de eerste ontwerper/vormgever van de Stichting Vastenavend. De boer stelt symbolisch de Stichting Vastenavend voor. Onder de rokken van de vrouw, de Bergse Stedemaagd [in kleding met de kleuren van het Bergse wapen rood/groen, de knieën zijn de heuveltjesl zie je de geboorte van vier kinderen: de adjudant, de nar, de Prins en Steketee. De ooievaar heeft hanenpoten. Met dank aan Gerard Franken. De Waterschans 4 - 2010 166 Afb. 23. Prins Manus I op bezoek in het AGB, 1985. Foto collectie familie Damveld. VAN ONDER 't SLIK Februari 1949 Zo staan me dan weer voor óns feest Vastenavend 1949. Bij klandestlène inspectietochten langs alle plekke waar gewerkt wordt om de Vastenavend te laten slagen, eb ik wéér 's gezien oe sterk de saam'oorigeid in 't Krab- bevolk is as 't erop aan komt iets tot stand te brengen voor alle Krabbe. Mét mekaar vóór mekaar. Iedereen stikt overal zn'ande uit z'n mouwe. Niemand schaam' z'n eige d'r voor alles te doen sa nodig is gedaan te worre. Integendeel!! Iedereen gaat op in de boelende vreugde van 't scheppen. Ieder gift wat ie et, en werk mee aan de omlijsting van 't Krabbe- feest bij uitstek. De omlijsting van da Breughelse feest met z'n zot'eid en z'n kleur. Voor 't feest waarin me allemaal één zijn, waar in me allemaal primitieven-van geest, dat is eenvoudige, simpele van geest worre. Aan ons Krabbe is 't gegeve om primitief te kunnen zijn zonder barbaars te worre. Voor ons is Vastenavend vóór alles 't feest van de leut, 't feest van de geest! De Krabbe 'oeve nie meer op d'r plicht geweze te worre. Ze kennen 'ml Ze wete wat 't begrip „Bergse leut in'oudt. As 't bovenstaande ok goed deur mag dringe tot alle gaste die mette Vastenavend naar Krabbegat komme en tot gevolg mag ebbè dazze d'r elge in de manier van feesten bij ons aanpassen dan zal lk 't gevoel ebbe midden in de roos geschoten t'ebbe. Voor iedereen, Krab of gin Krab is 't wachtwoord: AGGE MAR LEUT 'ET! NILLES I Afb. 24. 'Een artig woordje van Prins Nilles' in de Vastenavendkrant van 1949. Collectie Kees Becht. 167 De Waterschans 4 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 24