j Beste leden, mÊ I Van de hoofdredacteur Kroonleden A Inleveren kopij voor Waterschans 1, 2011 f» iijSUW H! 1-ViA ColOfor) |A rrU' K-I DewMtift&n^' W| 40ste jaargang nr. 4, december 2010 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 3000 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteaml3geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Zuidzijde Haven 129 4611 HD Bergen op Zoom tel.:0164-243144 e-mail: secretaris0geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel:0164-238621 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal! per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Kiekie Peijs Willem Vermeulen Laurijs Weyts Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. Jac Backx Mevr. Tineke van Dam Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris] Drs. Nic Grosfeld Drs. Irene van Kemenade Drs. Yolande Kortlever (hoofdredacteur) Mevr. Marieke Liefting Drs. Jan Peeters Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: dekkervink0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Dit themanummer roept bij mij herinneringen op aan de dweilavonden begin jaren vijftig, op maandag en dinsdag, de echte Vastenavonddagen. Onze katholieke Zeeuwse vader vond dat zijn drie zoons ook met dit volks feest moesten kennismaken. Kindercarnaval bestond toen nog niet. Verkleed, want vader wist hoe het hoorde, gingen we al vroeg inde avond van huis. Bij de Sint-Josephkerk begon het spektakel al. Dicht op elkaar, rijen gearmde krabben die door de Stationsstraat, Wouwsestraat en Zuivelstraat van en naar de Grote Markt dweilden. Een reusachtige mensenmassa waarin wij vieren volledig ondergingen. Aan de kant toeschouwers, Bergenaren die niet meededen maar het schouwspel in hun dagelijkse kloffie aanschouwden. In een liedje uit die tijd werden zij opgeroepen zich aan te sluiten: en btèf nie aan de kant as unne vasteplant. Sommigen waagden de stap. Keerden hun jas of colbertje binnenstebuiten en stortten zich in het feestgedruis. Van die avond staat één voorval mij nog scherp voor de geest. Uit een café in de Potterstraat werden door de militaire politie, Bergen op Zoom was toen nog volop garnizoensstad, enkele dronken dienstplichtigen met harde hand in een legervoertuig gewerkt. Dit ontlokte buurman Hopmans de luide opmerking 't zijn gin verrekes 'oor! Aandacht Graag vraag ik uw aandacht voor activiteiten die in deze Waterschans vermeld staan. Onder de kop 'Bergen op Zoom is toch niet 'achterlijk' vraagt het bestuur uw aandacht voor de dit najaar gestarte ledenwerf actie. Om meerdere redenen heeft de Geschiedkundige Kring een breder draagvlak nodig. Zo brengen bijvoorbeeld themanummers als deze - en er staan er meer op het programma - extra kosten met zich mee. Met Bibliotheek het Markiezaat, Heemkundekring Halchterth en Het Markiezenhof Historisch Centrum organiseert de Geschiedkundige Kring ieder winterseizoen vier Hofzaallezingen. Ook ditjaaris erweereen aantrekkelijk programma. Aarzel niet met inschrijven. Tot slot wijs ik u op het boek Beknopte historie van de stad Bergen op Zoom Een geschiedenisboek uit 1761. Geschreven door Johan Fa ure, u weet wel van de Faurestraat, en ingeleid en geannoteerd door Willem van Ham, oud-archivaris van de stad Bergen op Zoom. Veel leden hebben dit vuistdikke boek al opgehaald. Voor velen ligt er nog een klaar. Ad van den Bulck, voorzitter Foto omslag: Uitsnede uit 1x11 Stichting Vastenavond door Louis Weijts, 1956, pastel op papier. Collectie MHC. vóór 15 februari 2011 Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn in 1998 vierde ik voor het eerst vastenavond in 't Krabbegat. Ik was enige maanden eerder vanuit Amstelveen naar Bergen op Zoom verhuisd. Er moesten nog wat werkzaamheden gedaan worden in mijn huis en ik kreeg van de klussers te horen dat ik de vitrage die er nog hing niet mocht weggooien. Die zou ik namelijk nodig hebben tijdens de vastenavond. Enfin, u zult begrijpen dat ik me er op dat moment nog helemaal niets bij kon voorstellen. Op mijn werk bij het gemeentearchief leerde ik op een gegeven moment Wim Besling kennen, bijgenaamd d'n Bes. Als iemand iets van de vastenavond wist, dan was hij het wel. Ik vertelde dat ik inmiddels mijn eerste vastenavond achter de rug had. Een dag later kwam d'n Bes terug met een door hem geschreven boekwerkje waarin de Bergse vastenavond haarfijn werd uitgelegd. Daarna waren er niet veel geheimen meer en kon ik enthousiast meedoen met de leut. In 2011 bestaat de Stichting Vastenavend 6x11 jaar, een jubileum dat uiteraard met veel overgave gevierd gaat worden. Reden temeer om een themanummer van De Waterschans te wijden aan dit feest der saamhorigheid. Irene van Kemenade duikt in de historie van hoveniersvereniging Sociëteit 'De Vrijheid', opge richt in 1887. Deze vereniging was eind negen tiende en begin twintigste eeuw bekend om hun mooie versierde karren tijdens de optocht. Maar Sociëteit 'De Vrijheid' was meer dan dat. Lief en FAUSTO I De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV DE BONT Stoffering, Putte P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT WONEN WEST BRABANT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders leed werd gedeeld met elkaar. Werd bijvoorbeeld iemand ziek, dan kon hij rekenen op financiële ondersteuning uit de ziekenkas. Bernard Asselbergs, zoon van Willem Asselbergs alias Anton van Duinkerken, heeft het familie archief bestudeerd en schrijft over de beweeg redenen van zijn vader voor het schrijven van het pamflet Verdediging van Carnaval in 1928. De jaren daarna keek Anton van Duinkerken regel matig terug naar wat hij toen had geschreven en beschreef dat in speeches en artikelen. Eric Elich, beter bekend als de nar tijdens vasten avond, belicht aan de hand van allerlei voorbeelden de kunst van het ontwerpen van vastenavond wagens voor de optocht. Het is niet voor niets dat de Bergse vastenavondoptocht zo beroemd is. Die wagens zijn ware kunststukjes en vakbekwaam in elkaar gezet. Eric laat zien wie er zoal wagens hebben ontworpen en welke ontwikkelingen daarin te bespeuren zijn. Zijn artikel is geheel in kleur. Kees Becht en Koert Damveld werden door mij geïnterviewd over de beginperiode van de Stichting Vastenavend. Kees was de allereerste Prins (Nilles I) van na de Tweede Wereldoorlog en Koert is momenteel voorzitter van de Stichting Vastenavend, maarwas ooit ook Prins (Manus I). Ik kreeg van beiden prachtige verhalen te horen, niet alleen over de vastenavondviering van na de oorlog, maar ook hoe er vóór die tijd carnaval werd gevierd en hoe zijzelf de vastenavond hebben beleefd en nog beleven. Ward Warmoeskerken gaat met zijn Wardtaal ver terug in de tijd. Hij beschrijft het feest Saturnalia, een Romeins omkeringsfeest in december. De diverse omkeringsfeesten die wij vandaag de dag nog kennen, zoals sinterklaasavond, Driekoningen en vastenavond, hebben gebruiken die ook in het feest van Saturnalia voorkwamen. Reuze interessant hoe die gebruiken tot op de dag van vandaag nog tot onze tradities horen. Als toetje vindt u achterin twee pagina's van De Schaterschans, een parodie op ons tijdschrift, gemaakt door Stichting Vastenavend. De leden van de Stichting ontvingen deze als Convocasie voor de viering van de elfde van de elfde in 2001. Rest mij nog om de Stichting Vastenavend hartelijk te bedanken voor hun hulp bij dit themanummer. We hopen dat het een prachtig jubileumjaar gaat worden. Agge mar leut et! Yolande Kortlever 123 De Waterschans 4 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 2