eoie/i (m/fiL c tee Bergen op Zoom is toch niet 'achterlijk'! GeschiedenisQuiz 2011 Cultuurhistorie rond Bergen op Zoom Welkom In de vorige Waterschans, nummer drie, trof u de nieuwe wervingsfolder aan met het verzoek in uw omgeving mensen te interesseren voor de Geschiedkundige Kring. Doel van deze ledenwerfactie is het vergroten van het bereik en van het draagvlak. Meer leden betekent dat meer mensen De Waterschans lezen, dat meer mensen deelnemen aan de activiteiten en meer mensen de publicaties ontvangen. Meer leden betekent ook meer inkomsten. Geld dat ten goede komt aan de kwaliteit van wat de Kring te bieden heeft. Het bestuur hoopt dat u niet denkt dat deze actie niet meer loopt, integendeel. Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 11 november 2010 Dhr. G.P.M. Blaaubeen Bergen op Zoom Mevr. M.T.C.A. Delimon Halsteren Dhr. F. van Dijk Halsteren Dhr. P.J. van Dijk Bergen op Zoom Dhr. M.M.F. Franken Bergen op Zoom Mevr. M. Franken Geertruidenberg Mevr. C. Franken de Beukelaar Bergen op Zoom Dhr. W.J. Hagenaars Bergen op Zoom Dhr. A.A.M. Hermans Bergen op Zoom Dhr. C.H.W.M. Hertogs Tholen Mevr. M.J. de Jong-Wenzel Nuenen Dhr. J. van de Kasteele Tholen Dhr. J.L.A. Kemperman Bergen op Zoom Dhr. D.J. van der Marei Bergen op Zoom Dhr. J. van der Meulen Heerle Dhr. A.J.M. Meussen Bergen op Zoom Dhr. L.A. Notschaele Bergen op Zoom Dhr. L.J.G.M. van Oers Bergen op Zoom Dhr. J.G. Rietveld Rijswijk Dhr. W. Schot 's-Hertogenbosch Mevr. M.J.A. Tiemessen-Rijk Bergen op Zoom Mevr. W. Venemans Bergen op Zoom Dhr. P.A.J. Versteeg Bergen op Zoom Dhr. M.P. de Visser Bergen op Zoom Mevr. E.M.L. Weijts Bergen op Zoom Dhr. L.J.C. Weyts Bergen op Zoom Mevr. N. Wigboldus Bergen op Zoom Dhr. J.J. Withagen Bergen op Zoom Mevr. M.C.B.M. Witjes Bergen op Zoom Wellicht is het voor u een extra prikkel wanneer wij u verklappen dat de Heemkundekring Halchterth in Halsteren ruim 600 leden heeft. De heemkringen in de gemeente Woensdrecht en de kring in Wouw kennen vergelijkbare aantallen. Naar verhouding zijn deze verenigingen veel en veel groter dan de Geschiedkundige Kring. De grootste erfgoedorganisatie in de provincie Noord-Brabant is in Den Bosch gevestigd met ruim 3.000 leden, de Vrienden van 's-Hertogenbosch. De conclusie kan helder zijn: Bergen op Zoom loopt met 1.060 leden achter, ver achter. Wanneer ieder één lid aanbrengt, komen we in de buurt van 's-Hertogenbosch en zijn we 'voorlijk'. Het bestuur rekent op ui De belangstelling voor de GeschiedenisQuiz van onze Geschiedkundige Kring was ook in 2010 erg groot. Er hadden zich 21 teams inge schreven en dat is bijna het maximum dat we aan teams kunnen ontvangen. Er werd enthousiast gequizd en ook over het niveau van de opgaven waren de quizzers veelal tevreden. Het was een hele geslaagde avond om eens op een andere manier met de Bergse geschiedenis bezig te zijn. Alle reden om ook in 2011 de quiz te orga niseren. Op vrijdagavond 15 april 2011 vanaf 19.30 uur wordt de quiz - alweer voor de zevende keer - gehouden in de Theaterzaal van RSG 't RIJKS. Op de website van de Geschiedkundige Kring, www.geschiedkundigekringboz.nl zullen we half januari 2011 alle benodigde informatie publiceren voor de inschrijving. Wij hopen dat veel teams zich zullen aanmelden. Voor eventuele verdere informatie kunt u nu al contact opnemen met Fons Evers, tel. 0164-- 210283, of e-mail fons.eversiawolmail.nl De Waterschans 4 - 2010 126 Voor de elfde keer organiseren Het Markiezenhof, De Geschiedkundige Kring, Heemkundekring Halchterth en Bibliotheek Het Markiezaat een reeks van vier lezingen over de cultuurhistorie rond Bergen op Zoom. De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van Het Markiezenhof Historisch Centrum te Bergen op Zoom. Dinsdag 25 januari Stichting Vastenavend 6 x 11, maar de geschiedenis van de vastenavond is veel ouder Dhr. Rob van de Laar Tijdens deze hofzaallezing staan we stil bij het verschijnsel carnaval naar aanleiding van het zesde jubileum van de Stichting Vastenavend. Rob van de Laar komt uit 's-Hertogenbosch. Hij is werkzaam als hoofd externe dienstver lening bij het stadsarchief. Hij houdt zich al ruim35jaar bezig met de geschiedenis van de vastenavond/carnavalsviering en is initi atiefnemer, inrichter en conservator van het enige carnavalsmuseum van Nederland, het Oeteldonks Gemintemuzejum te 's-Hertogen- bosch. Er zijn van zijn hand diverse boeken en artikelen verschenen over dit onderwerp. Rob van de Laar was 22 jaar lid van de Ministerraad (bestuur) van de Oeteldonksche Club van 1882, waarvan ruim vijftien jaar als Minister president (voorzitter). Thans is hij voorzitter van de Brabantse Carnavals Federatie (BCF). Hier is ook de Bergse Stichting Vastenavond bij aangesloten. Hij spreekt dus zowel vanuit zijn historische kennis als vanuit zijn kennis van de bestuurlijke praktijk. Dhr. van de Laar heeft het talent om tijdens zijn lezingen de toehoorder op meeslepende wijze in te wijden in de histo rische wortels van dit volksfeest. Hij overziet de geschiedenis van het verschijnsel carnaval wereldwijd en in de loop van vele eeuwen. 'Weer uit ut slik' door Louis Weijts, 1954, pastel op papier. Collectie MHC. Dinsdag 1 februari Van schepengerecht tot hedendaagse rechtbank 900 jaar rechtspraak in Brabant Prof.dr. B.C.M. Van Erp-Jacobs Tussen een rechtszitting in Brabant onder een boom, zoals Jeroen Bosch die schilderde, en een hedendaagse zitting in de moderne gerechtsgebouwen in Bergen op Zoom, Breda of 's-Hertogenbosch liggen vele eeuwen. Maar is er wel zo veel verschil tussen de recht spraak vroeger en nu? In deze lezing bezien we de rechtspraak van middeleeuwse schepen banken, gewestelijke justitiehoven in Brussel en Den Haag, vredegerechten en hoven van assisen in de Franse tijd en hedendaagse rechtbanken. Ook in het verleden kregen rechters verkrachtingszaken te beslissen, ruzieden familieleden over erfenissen en werden banken failliet verklaard. Hoe proce deerde men in dergelijke zaken, welke straffen konden er zoal worden opgelegd, en was het wel altijd de rechter zelf die het recht vond? 127 De Waterschans 4 - 2010 Mc A

De Waterschans | 2010 | | pagina 4