Sociëteit "De Vrijheid" Mooi late n ange! (1887-1989) Dinsdag 8 februari Bergenaren in de Drentse kolonies Dhr. Wil Schackmann Vanaf 1818 trekken 'kolonisten' uit Bergen op Zoom naar nieuw-opgerichte landbouw koloniën in Drente. Met financiële steun van beter gesitueerde Bergenaren proberen zij een nieuw bestaan op te bouwen in plaatsen als Frederiksoord, Wilhelminaoord en Willemsoord. Wil Schackmann is schrijver van het boek De proefkolonie en kenner van het archief van de koloniën. Hij vertelt over de 'open het dorp'- actie die de stichting ervan mogelijk maakte en hij beschrijft het leven ter plekke aan de hand van verhalen van Bergse gezinnen en wees kinderen. Over weldadigdoeners en 'bewelda- digden' die soms nogal moeite hebben elkaar te begrijpen, een avond met een sterk anekdo tisch karakter. Dinsdag 15 februari De identiteit van de kloosterorden Dhr. Rud Smit Het is al weer een generatie geleden dat het tot het normale straatbeeld van Bergen op Zoom behoorde om paters en nonnen te zien lopen. Deze religieuzen werkten in het ABG, in diverse zorginstellingen en op de diverse scholen. Bij de meeste kerken stond wel een klooster. Het Juvenaat, de Karmel, het Antonius, er is weinig of niets van terug te vinden. Niet alleen in de 19e en 20e eeuw, toen het rooms- katholieke leven weer volop mocht bloeien, maar ook voorafgaande aan de reformatie kende Bergen op Zoom verschillende klooster orden. Sommige straatnamen herinneren ons daar nog aan: de Minderbroederstraat en de Begijnhofstraat bijvoorbeeld. Vanavond willen we ons niet zozeer met de precieze historie van deze orden bezighouden, hoewel daar wel wat van genoemd zal worden, maar komt vooral de vraag aan bod naar de verschillende devoties die bij de verschil lende kloosterorden horen. We hebben pastor Rud Smit van de Lievevrouweparochie bereid gevonden om hierover te vertellen. De lezingen vinden plaats in de Hofzaal van Het Markiezenhof aan de Steenbergsestraat 8 te Bergen op Zoom op de dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. De deelnamekosten bedragen 25,00 voor 4 lezingen (incl. koffie/thee). In de voorverkoop zijn alleen kaarten voor de gehele reeks te verkrijgen. Deze zijn te koop bij de organise rende instellingen. Vanaf dinsdag 11 januari is het mogelijk om kaarten per lezing te kopen, deze kosten 10,- per stuk (op - op). U kunt niet vooraf reserveren. Voorvragen kunt u mailen naar lezingenreeksfdbergenopzoom.nl of bellen naar tel. 0164-277077, Yolande Kortlever of Claartje Rijkers. Onze Bergse vastenavend is een betoverend massafeest waarop je nooit uitgekeken raakt. Het is een uitbundig 'wij-gevoel' wat 4L,,jfesyNf&j je maar moeilijk kunt 'pakken'. Je wordt er zélf door gepakt! Toch proberen kunstenaars aljaren die vastenavend te vangen. En die kunstwerken hangen overal. Meestal op een ereplek in de huiskamer, misschien wel met een extra spotje d'r op! De jubilerende Stichting Vastenavend en Het Markiezenhof zijn op zoek gegaan naar de zichtbare ziel van de vastenavend. Veel Bergenaren hebben hun vasten- avendkunstwerk inmiddels in bruikleen gegeven voor een tijdelijke expositie in Het Markiezenhof. Deze Vastenavend ekspesiesie is te bezichtigen van zondag 13 februari tot en met zondag 13 maart 2011. Openingstijden: dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur (gesloten met vastenavond van 5-8 maart). Drs. Irene van Kemenade Samen sterk Op 3 februari 1887, een zonnige, maar koude carnavalsdinsdag, dweilden een vijftigtal Bergse tuinders van café naar café. Ook het etablissement van Cato van Kempen werd met een bezoek vereerd. Willem Musters, één van de feestgangers, ging er aan een tafeltje zitten, haalde een dubbeltje tevoorschijn en zei: "wij moesten ons verenigen en sparen". Binnen een mum van tijd had hij veertig namen genoteerd en was Sociëteit 'De Vrijheid' geboren. De heren lieten er geen gras over groeien, want de officiële oprichting vond een ruime week later, op 12 februari 1887, plaats. Willem Musters werd de eerste voorzitter. Hij zou worden bijge staan door D. van de Watering (secretaris) en W. Nuijten (penningmeester). Overigens nam Musters, wegens drukke werkzaamheden, na twee jaar afscheid als voorzitter. Hij werd opgevolgd door Aart Franken, die deze functie gedurende 45 jaar zou blijven vervullen! Het algemene doel van de vereniging was "de bevordering van de zedelijke en stoffelijke belangen harer leden" door middel van het houden van vergaderingen, het oraganiseren van gezellige bijeenkomsten in de winter maanden en het verschaffen van geldelijke ondersteuning aan de leden in geval van ziekte. De Sociëteit had om die reden drie afdelingen, te weten: 1de ziekenkas 2. de ontspanningskas "Loon na werken" 3. de toneelvereniging "Vermaak zij ons streven" De Waterschans 4 - 2010 128 Afb. 1. Het vaandel van Sociëteit 'De Vrijheid'. Collectie Het Markiezenhof Historisch Centrum IhiernaMHCl. 129 De Waterschans 4 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 5