Om lid te mogen worden van deze vereniging moest men aan een aantal voorwaarden voldoen. Op de eerste plaats was het lidmaat schap alleen voorbehouden aan hoveniers, voerlui en baanrijders (groentehandelaren) tussen de twintig en de vijfendertig jaar. Daarnaast moest men woonachtig zijn binnen de gemeente Bergen op Zoom, van onbe sproken levensgedrag zijn en vrij van lichaams gebreken of kwalen, te bewijzen door het overleggen van een doktersverklaring. Hoewel de Sociëteit in eerste instantie werd opgericht als een teerclub, waar gespaard werd voor bijvoorbeeld feestavonden, veran derde het karakter van de vereniging allengs. In 1898 werd 'De Vrijheid' primair een zieken fonds met af en toe een gezellige bijeenkomst of een carnavalsoptocht. Daarmee voorzag de Sociëteit in een serieuze behoefte. Veel leden waren zelfstandige ondernemers en in geval van ziekte lag het bedrijf vrijwel stil en waren er nagenoeg geen inkomsten. Ziekte- of ongeval- lenverzekeringen waren er in die tijd nog niet, dus een sociaal vangnet in de vorm van gelde lijke ondersteuning was meer dan welkom! Aan de geldelijke ondersteuning aan zieken was natuurlijk wel een aantal voorwaarden verbonden. Een ziekmelding van één der leden moest altijd ondersteund worden door een doktersverklaring, wekelijks te herhalen gedurende de ziekteperiode. Bovendien moest men een jaar lang onafgebroken lid van de vereniging zijn geweest. Het huishoudelijk reglement van 1887 voorzag in een geldelijke ondersteuning gedurende een jaar lang: - het eerste halfjaar 9,= per week (werkgevers) - het tweede halfjaar f A,50 per week (werkgevers) - een heeljaarfé,= per week (werknemers) Na een jaar stopte de uitkering automatisch. Indien een lid dan nog steeds ziek was, kon hij na zes maanden opnieuw een aanvraag indienen voor een uitkering van maximaal een jaar. In geval van een positief bestuursbesluit en dus een ziekenuitkering gold het motto "ziek is ziek". Gedurende de uitkering mocht de zieke geen werkzaamheden verrichten. Hij mocht zich niet op zijn landerijen of op de openbare weg vertonen en hij mocht al helemaal geen herbergen, koffiehuizen of "andere openbare vermakelijkheden" bezoeken. Aan het bestuur toegevoegde commissarissen controleerden dagelijks of deze regels niet werden over treden op straffe van drie maanden schorsing. Dergelijke strafmaatregelen werden door het bestuur genomen. Daarbij liepen de gemoe deren soms hoog op, omdat zo'n besluit vaak verstrekkende gevolgen voor het betreffende lid impliceerde. jlCdpfehqlle Afb. 2. De oprichters van Sociëteit 'De Vrijheid'. Collectie MHC. Afb. 3. Carnavalswagen tijdens de optocht, jaar onbekend. Collectie MHC. OPRICHTER EN MEDE-OPRICHTERS Staande: Corn. Verduit, A. Franken, J. Franken, Adr Franken, Arn. Hopmans, P. Hagenaars, J. Nuijten, P. Franken, D. Franken. Van links naar rechts zittende: P. Paassen, Corn. Huijgens, W. Musters (oprichter), P. Hagenaars, P. Nuijten, Corn. Franken. Afb. 4 en 5. De Korenbeurs. Collectie MHC. 131 De Waterschans 4 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 6