f schorsmolen 100.000 pond schors gemalen. In de korenmolen werkten drie volwassenen en een kind, in de oliemolen drie volwassenen en in de schorsmolen een volwassene. Op de eerder vermelde tekening uit 1861 (afb. 15) is te zien, dat het maalgebouw een schilddak gekregen heeft, maar het woonhuis nog zijn trapgevel heeft. De sluizenpartij is sterk veranderd; er is ook nog maar één groot rad aanwezig (afb. 16). Het andere rad is verwijderd omstreeks 1792. Beide koppels maalstenen werden sindsdien door dat ene rad aangedreven. Vanaf 1864 werden er zelfs drie koppels stenen aangedreven.87 Op een foto uit circa 1890 is te zien dat ook het woonhuis een schilddak heeft gekregen en het waterrad weg is (afb. 17). Dat laatste is waarschijnlijk omstreeks 1889 weggenomen, kort na de verkoop aan de gemeente Bergen op Zoom en geruime tijd na de installatie van een stoom machine in 1869. Mogelijk heeft de maalderij in de laatste periode tot aan de verkoop door Elisabeth Vergroesen-Asselbergs in 1887 al grotendeels op stoom gedraaid. Hij werd toen aangeduid als stoom- en watergraanmolen. Voor de stoommachine werd er een 20 meter hoge schoorsteen gebouwd die overigens van afbeeldingen niet bekend is. De fundering daarvan is wel aan de noordzijde van het maal gebouw teruggevonden. Afb. 16. Tekening van het waterrad uit 1803, BHIC, Commissie van Breda, nr. 1112. Adriaan Vergroesen richtte de molen in 1863 in als bloemfabriek, nog steeds met één waterrad aangedreven.88 Het valt aan te nemen dat bij die gelegenheid de vloerhoogten aangepast zijn en de kap vernieuwd is. De verdiepingsvloer ging ongeveer 1 meter naar beneden, waarbij de moerbalken elk met twee gietijzeren kolommen ondersteund werden. De gevels werden bij deze operatie verhoogd. De zolder vloer ging ongeveer 11/2 meter onhoog. Deze steunde niet op de dekbalken van de spanten. Er werden nu nieuwe, op de verhoogde muren dragende gekantrechte moerbalken aange bracht. Als kinderbalken werd veel vrijge komen hout hergebruikt. De kap werd minder stijl herbouwd, ook weer met gebruik van veel bestaand materiaal. Aannemelijk is dat toen ook de beganegrondvloer verhoogd is, evenals het omringende terrein. De natuurstenen plint verdween geheel onder het nieuwe maaiveld. Aannemelijk is dat toen ook de gevels dun gepleisterd zijn en in de oostgevel de nu nog bestaande vensteropeningen gemaakt zijn. Het maatwerk onderging vrijwel zeker ook aanpas singen. Er kwamen in elk geval drie koppels maalstenen. Naar aanleiding van de herinrichting verscheen het volgende persbericht op 14-2-1864: Dezer dagen hebben wij de bloemfabriek van den heer A. Vergroesen Wz. alhier bezigtigd, waarvoor de Watermolen, die het watergetij in beweging brengt, doelmatig is ingericht. Het gaande werk, door den heerJ. Marie gaaf en deugdelijk vervaardigd, beantwoord ten volle aan de verwachting. De machine windt de zakken met graan naar de derde verdieping op, waar een bediende dezelve in een kast of een vergaarbak uitschudt en waarna de machine geheel de verdere bewerking volbrengt. Afb. 17. De Vissershaven met de Watermolen omstreeks 1890. De Waterschans 1 - 2011 30 Uit deze kast wordt het uitgestorte graan opge nomen en, na door een waaimolen voorlopig te zijn gezuiverd, door de schoonmaakmachine verder als het ware geschrobt en geborsteld. Het is bijna ongeloofelijk hoeveel vuil, dat anders zou worden vermalen en in het brood verbakken, zich door deze bewerking van het graan ontlost. Na deze voorlopige zuivering valt het schoonge maakte graan in eene andere kast, wordt daaruit naar drie paar molenstenen van eene bijzondere soort gevoerd en gemalen en na door builtoe- stellen van de zemelen te zijn afgescheiden, tot zuivere bloem bereid. Afb. 18. Kadasterkaart omstreeks 1825. Het vooroordeel, waarmede vaak elke veran dering of verbetering van industrie in den beginne mee te kampen heeft, zal gewis wijken bij het gebruik van meer zuivere bloem en deugdzamer brood. We mogen gerust eenieder die prijs stelt op goed voedsel de bezigtiging van dit bloemfa briek aanraden, waartoe de heer A. Vergroesen welwillend zijne medewerking verlenen zal. In 1869 is een stoommachine geïnstalleerd in de watermolen.89 Het betrof een 'stoomtuig' van 12 pk en een ketel. Er werkten twee volwassen arbeiders in de fabriek. De bij het onderzoek aangetroffen gemetselde bak zal het fundament van de stoommachine gevormd hebben. In 1875 kocht Elisabeth Asselbergs (afb. 19), weduwe van Adriaan Vergroesen een gedeelte van de aangrenzende voormalige Zoutkeet met voorpleintje en een naast de Zoutkeet gelegen pad dat leidde naar de haven Afb. 20. Willem Vergroesen, omstreeks 1900. Afb. 19. Elisabeth Vergroesen- Asselbergs, omstreeks 1890 [nu nog herkenbaar als een klein bakstenen geveltje naast Zuidzijde Haven 73). De verkoper behield de rest van de keet, een eigendoms situatie die tot 1975 is blijven bestaan. Verder kocht zij toen het latere voorterrein van de Watermolen dat tot die tijd een gedeelte van de openbare ruimte was. Die mondde middels de Klaverstraat, later Watermolenstraat genoemd, uit op de Zuidzijde Haven. Er werden toen ook meerdere erfgrenzen gewijzigd van een nabij de landtong tussen molenkom en houwer gelegen perceel dat bij de Watermolen behoorde. Er is toen een tekening van de oude en de nieuwe situatie gemaakt. Opmerkelijk is dat op de tekening van de nieuwe situatie het waterrad ontbreekt. Daaruit zou gecon cludeerd kunnen worden dat het waterrad toen moet zijn afgebroken. Bij de verkoop voorwaarden in 1889 werd het rad evenwel nog steeds genoemd. De weergegeven oude situatie komt overeen met die van de oudste kadasterkaart uit 1825 (afb. 18). In 1879 is er sprake van een broodfabriek bij de watermolen. Dat paste in een ontwikkeling die zich vanaf ongeveer 1860 inzette. Die bestond uit het combineren van een maalderij met een gemechaniseerde bakkerij. In 1882 is deze activiteit blijkbaar al beëindigd.90 Toch wordt bij de veiling in 1887 van het complex nog melding gemaakt van de bakkerij. Verval en herstel Adriaan Vergroesen exploiteerde de molen zelf. Zijn zoon Willem (afb. 20) beheerde de molen nog wel als 'meelfabriek', maar 31 De Waterschans 1 - 2011 A '■idrsflksr/twfa/T -vAzfY/sy

De Waterschans | 2011 | | pagina 16