legde zich meer toe op de groothandel. De eigendom bleef inmiddels bij zijn moeder Elisabeth, de weduwe van Adriaan. Het woonhuis diende toen als zomerverblijf; de Vergroesens woonden in het stadscentrum in 'het Hof van Gelder' aan de Vismarkt [nr. 13].'91 In 1887 liet Elisabeth de molen veilen. Bij gebrek aan belangstelling was de Rotterdamse Bank de koper voor een bedrag van 16.500 gulden. Die wilde daarmee haar leningen veilig stellen. De bank verkocht de molen alweer in 1889, nu aan de gemeente Bergen op Zoom.92 De omschrijving was: een door water gedreven molen met meelfabriek, r Afb. 21. De Watermoten vanuit het noordoosten, omstreeks 1970. Afb. 22. De Watermolen vanuit het zuidwesten, omstreeks 1970. bakkerij, erf, waterkolk en weiland. Het in het pand aanwezige maatwerk bleef, inclusief de 'locombile' [stoommachine], aan de bank evenals het scheprad met drijfwerk aan de buitenkant. Vóór overdracht moest de bank dit verwijderen.93 De gemeente had veel belang bij de aankoop van de molen. Door de toename van de scheepvaart bestond er behoefte aan uitbreiding van de haven. In 1882 al was de benedenkom van de molen ingericht tot vissershaven. Door de aankoop van de molen kon die haven verder oostwaarts doorge trokken worden. Daarnaast was de slechting van de omwalling in volle gang. Vanaf 1868 was het bastion Beckaf al gesloopt, maar moest de Zoutevest intact blijven omdat die nog diende als reservoir voor de watermolen. Na het buiten bedrijf stellen daarvan kon ook de Zoutevest gedempt worden. Gevolg was wel dat toen de waterwerken tot onder het bodem niveau van de haven weggebroken werden en het waterrad verdween. Daarna brak een lange periode aan van gebruik van het molengebouw als opslagplaats voor de gemeente [afb. 21 en 22). Het huis was vaak afzonderlijk verhuurd. Omstreeks 1906 is het molengebouw met één travee ingekort om ten behoeve van de suikerindustrie een smalspoorlijn langs de kade door te kunnen trekken. Na een provisorisch herstel rond 1990 is het verval verder gegaan, zodat de zolder balklaag van het molengebouw zelfs deels instortte (afb. 23). In 2002 is de eigendom overgegaan naar Hans Smeenk, die met veel zorg en inzet het herstel voortvarend heeft aangepakt (afb. 26, 25 en 26). Gelet op het bijzondere karakter van het geheel als overblijfsel van een getijdenmolen en de vergaande staat van verval is gekozen voor een reconstructie van de oorspronke lijke volumes in een herkenbare, eigentijdse uitwerking, natuurlijk wel in harmonie met het oude werk. De vloerniveaus zijn naar de oorspronke lijke peilen teruggebracht, evenals het omlig gende terrein. De kappen zijn gereconstrueerd met gebruikmaking van de vele eerder herge bruikte onderdelen. Het woonhuis is al weer enkele jaren geheel gereed en bewoond. Van het maalgebouw is de restauratie van het casco gereed. De binnen afwerking wacht nog op uitvoering, omdat de toekomstige bestemming nog onderwerp van discussie is. Inmiddels is de nabijgelegen gemeentewerf vrijgekomen. Het voorlopige stedenbouwkundige plan voorziet daar in het deels terugbrengen van een waterkom ter plaatse van een klein gedeelte van de houwer. Ook zal er dan de mogelijkheid zijn de water werken en sluizen tenminste op hoofdlijnen te reconstrueren, zodat de vroegere functie als molen beter gevisualiseerd kan worden (afb. 27a, b en c). De Waterschans 1 - 2011 32 Afb. 23. Instorting van de zolderbalklaag. In de muur is nog goed de moet zichtbaar waar oorspronkelijk het spantbeen geplaatst was. Zichtbaar is ook de versnijding van de muur ter plaatse van de oorspronkelijke zoldervloer. het gemeentearchief van Bergen op Zoom door mijn echtgenote Ria, evenals van informatieuitwisseling met Ton Meesters en Willem van Ham, oud-archivaris van Bergen op Zoom. Nicolas Fournier, conservator van het archief van Duinkerken was mij behulpzaam bij de opheldering van het bestaan van de molen aldaar. Gijs Asselbergs verschafte op het laatste moment nog waardevolle aanvullende informatie over de tevoren nogal onduidelijke vermelding van een op de watermolen geïnstalleerde windmolen, alsmede over de veiling in 1887. Naschrift Voor bovenstaande studie is dankbaar gebruik gemaakt van een uitgebreid onderzoek in Afb. 24. De Watermolen vanuit het zuidwesten, 2009. Afb. 25. De Watermolen vanuit het noordoosten, 2009. Afb. 26. De Watermolen vanuit het noordwesten, 2009. 33 De Waterschans 1 - 2011 FAUSTQ NUMINE BERQA VICTRIX

De Waterschans | 2011 | | pagina 17