Beste leden, Vari de hoofdredacteur Kroonlederi Qoiöfóh? V F v U herinnert zich wellicht het optreden in 2009 van de erfgoedorganisaties, waaronder de Geschiedkundige Kring, voor het behoud van de Ham, de Waterschans en de bijbehorende enve loppe (dijk/verdedigingswal). Het plan Bergse Haven voorzag in bebouwing van dit cultureel erfgoed. Het standpunt van de Geschiedkundige Kring was gebaseerd op de statuten, waarin de tweede doelstelling betrekking heeft op het ondernemen c.q. bevorderen van activiteiten tot het behoud van het cultureel erfgoed van stad, dorp en landschap in het werkgebied van de Geschiedkundige Kring. Inmiddels is het plan Bergse Haven geschiedenis en werkt het gemeentebestuur aan een herziening. Er liggen bij de gemeenteraadsleden tien alternatieven voor dit gebied op tafel. In vijf daarvan wordt de Waterschans bebouwd, in de andere vijf krijgt het de bestemming 'industrieterrein'. Dit rijksmonument is met de enveloppe een wezenlijk onderdeel van de oudste waterlinie van ons land, de West-Brabantse Waterlinie. Graag sluit het bestuur van de Geschiedkundige Kring zich aan bij het pleidooi dat de voorzitter van de Vrienden van de West-Brabantse Waterlinie, mevrouw A. van den Berg, in februari van dit jaar in de raadscommissie Stad en Ruimte hield. Zij pleitte voor niet bebouwen, maar juist bewaren voor het nageslacht, tot er een periode aanbreekt waarin er wel financiële middelen zijn om dit monument te restaureren. Overigens is het niet meer de bedoeling de Ham en de enveloppe te bebouwen. Een goede zaak! Wij houden u op de hoogte van de ontwikkelingen en onze standpunten. Ledenvergadering Graag wijs ik u op de ledenvergadering van woensdag 13 april a.s. De uitnodiging en de agenda treft u aan in deze Waterschans. Na het huishoudelijk deel geeft mevrouw drs. Johanna Jacobs, oud-voorzitter van de Geschiedkundige Kring, een lezing over het Mastboomhuis in Oud Gastel, waar zij parttime conservator is. Informatie over deze interessante lezing staat eveneens in dit nummer. Quiz Twee dagen na de ledenvergadering, op vrijdag 15 april, is het tijd voor de ondertussen traditioneel geworden quiz van onze Kring. Daarvoor hebben zich al twintig groepen aangemeld! Inlichtingen bij Fons Evers (0164-210283). Jaarlijkse excursie Zeker zo traditioneel en waarvoor steeds grote belangstelling bestaat is de jaarlijkse excursie in september. Lees hier meer over in deze Waterschans. Ad van den Bulck, voorzitter Foto omslag: De Watermolen vanuit het zuidwesten, 2009. Inleveren kopij voor Waterschans 2, 2011 vóór 1 mei 2011 De oudst bewaarde getijdenmolen van Nederland en België staat in Bergen op Zoom. Jan Wgjts grijpt de restauratie van deze getijdenmolen aan om met zijn artikel De Watermolen te Bergen op Zoom tot in detail dit bijzondere gebouw te bespreken. Hij vertelt eerst iets over het type getijdenmolen en vervolgens bespreekt hij andere getijdenmolens in de Nederlanden. Daarna komt deze geschiedenis van de water molen te Bergen op Zoom uitvoerig aan bod, tot en met de laatste ontdekking van een paar maanden geleden. Ward Warmoeskerken heeft het voorjaar in zijn bol. In zijn Wardtaal Grote Schoonmaak! doet hij de geheimen van diverse schoonmaak middelen uit de doeken. Kortom, mocht u er nog niet aan toegekomen zijn, dan is met deze aanwijzingen de grote schoonmaak een fluitje van een cent. Op 4 april aanstaande viert de Bergse scouting haar honderste verjaardag. Rob Franssen staat stil bij de beginjaren van de Bergse scouting in zijn artikel 100 jaar scouting in Bergen op Zoom, deel 1. Leuk om te lezen hoe de Bergse padvinders hun kennis en kunde ontwikkelden. Rob Franssen vertelt ook hoe de organisatie binnen zo'n troep padvinders geregeld was en welke gradaties van padvinders er waren. Later dit jaar verschijnt het vervolg op dit artikel. Dan haalt hij ook herinneringen op met scouts van weleer. De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV DE BONT Stoffering, Putte P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT WONEN WEST BRABANT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders Wist u dat er in de notariële archieven veel getuigenverklaringen zitten? Deze waren een belangrijk onderdeel van strafrechte lijke onderzoeken en processen. Veel van die verklaringen gaan over ruzies waarbij gewonden en zelfs doden zijn gevallen. Frank Wierckx schrijft namens de Werkgroep Genealogie over een kroegruzie met dodelijke afloop in Een vergevingsgezinde vader. Mark Buijs neemt de boekbespreking voor zijn rekening van het boek Bergen op Stoom. Inmiddels is er van dit boek al een tweede druk verschenen en zijn de leden van Stichting Industrieel Erfgoed Bergen op Stoom alweer druk bezig met hun volgende project. Niettemin willen we hun eerste boek graag nog eens onder de aandacht brengen. Het is zeer de moeite waard en nog steeds verkrijgbaar. Veel leesplezier! Yolande Kortlever De Vereniging Documentatie Prentbriefkaarten viert volgend jaar haar 30-jarig jubileum en heeft zo'n 400 leden. De doelstelling is het documenteren van met name in Nederland uitgegeven prentbriefkaarten. Graag wil de vereniging zich nader aan u voorstellen. Meer informatie vindt u op onze website www.geschiedkundigekringboz.nl en de website van de vereniging www.prentbriefkaarten.info. Prentbriefkaart van de Rijkebuurtstraat in 1904. Collectie MHC. 3 De Waterschans 1 - 2011 V Dë Waterschip ns' 41ste jaargang nr. 1, maart 2011 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1275 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteamldgeschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Zuidzijde Haven 129 4611 HD Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: secretarisldgeschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: penningmeesterldgeschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal] per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Kiekie Peijs Willem Vermeulen Laurijs Weyts Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. Jac Backx Mevr. Tineke van Dam Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Drs. Nic Grosfeld Drs. Irene van Kemenade Drs. Yolande Kortlever (hoofdredacteur) Mevr. Marieke Liefting Drs. Jan Peeters Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: dekkervinkldhome.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX BERGE

De Waterschans | 2011 | | pagina 2