HET MASTBOOM-BR0SENSHU1S TE OUD GASTEL Welkom Boek Johan Faure Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 1 maart 2011 Bij zijn dood in 1999 liet de toen tweeënnegentigjarige Henri Mastboom zijn geboorte- en woonhuis na aan de nog op te richten Stichting Mastboom- Brosens. Behoudens enkele legaten gingen ook zijn andere bezittingen, waaronder vier boerderijen, naar deze stichting. Henri was het laatste lid van een (bierbrouwers/burgemeesters) familie, die ruim twee eeuwen tot de elite van Oud Gastel behoorde. Zo was zijn vader Petrus Mastboom (1867-19-49) tweeënveertig jaar burgemeester van dit dorp. Het lukte Henri niet zijn vader daarin op te volgen. De Stichting Mastboom-Brosens heeft zich bij de conservatie laten inspireren door het Mr. Straw's House in Worksop, Nottinghamshire, Engeland en in beheer bij de National Trust. Het gaat daar om een middenstandswoning uit de vroeg twintigste eeuw met een sfeer die zonder meer vergelijkbaar is met die van het Mastboomhuis. Het doel van de conser vatie is het Mastboomhuis in een bewoonde sfeer te tonen. Het moet voor het nageslacht het woon- en leefklimaat van de gegoede middenstand uit eind negentiende - begin twintigste eeuw weerspiegelen. De uitgangs situatie van de conservering is de overlijdens datum van de laatste nazaat, Henri Mastboom, op 13 november 1999 om 9.30 uur. Bij de conservering is 'suspended decay', gestold of bevroren verval, nagestreefd. De Waterschans 1 - 2011 6 Hij concentreerde zich op het behee familiebezittingen. Mastboom schonk niet alleen zijn huis maar ook de inboedel aan de stichting en juist dat maakt zijn schenking zo bijzonder. In deze monumentale woning - gebouwd in 1874 - had de tijd stilgestaan. Bij hun huwelijk in 1904 richtten zijn ouders, Petrus Mastboom en Marie Brosens, de woning met gebruikmaking van al aanwezig meubilair opnieuw in. Daarna is het interieur nauwelijks gewijzigd. Maar er is meer. Henri bewaarde zijn hele leven lang elke rekening, elke aantekening, elk krantenknipsel, letterlijk elke snipper papier. Henri, die - behoudens zijn studietijd - bij zijn ouders bleef wonen, leefde nog zoals in de periode van zijn vader en moeder. Dat is wat het huis uitademt: het eind van de negen tiende en het begin van de twintigste eeuw. Het binnenhuis van het Mastboomhuis wordt Na het huishoudelijk deel van de jaarvergadering op woensdag 13 april a.s. spreekt mevrouw drs. Johanna Jacobs, oud-voorzitter van de Geschiedkundige Kring en oud-conservator van Het Markiezenhof, over het Mastboom-Brosenshuis te Oud Gastel. Mevrouw Jacobs is, naast conservator bij het Breda's Museum, deeltijd conservator van dit bijzondere huis. r van de beschouwd als een van de meest belangwek kende historische interieurs van Nederland. In de lezing zal mevrouw Jacobs zowel ingaan op Henri Mastboom en zijn huis, alsook op de conserveringsmethode en de conserveringsfilo- sofie. Voor meer informatie: - artikel van O.M. Thiers, Het Mastboomhuis in Oud Gastel, een 'schoon lijk', in De Ghulden Roos, jaarboek 66 (2006) 19-50. (aanwezig in bibliotheek en gemeentearchief) - de website van de Stichting Mastboom Brosens www.mastboomhuis.nl Dhr. A.J. Aarden Bergen op Zoom Dhr. G. Albers Bergen op Zoom Dhr. M.A.A.M. Ambagts Bergen op Zoom Dhr. C. Besters Hoogerheide Mevr. J.C.P.M. de Boeck Halsteren Dhr. P. van Broekhoven Bergen op Zoom Mevr. M.M.K.F. Broos Heeze Dhr. J.C. Dekkers Bergen op Zoom Dhr. E. Eden Warfhuizen Bergen op Zoom Dhr. A.M. van Esch Bergen op Zoom Dhr. M. Fiktorie Bergen op Zoom Mevr. H. Franken Bergen op Zoom Mevr. E.A. Franken-v.d.Velden Bergen op Zoom Dhr. J.W. Goossen Halsteren Dhr. J.H.L.A. de Graauw Bergen op Zoom Dhr. M. Heijkoop Willemstad Dhr. H. Heijnen Wouwse Plantage Dhr. F. Hertogs Bergen op Zoom Dhr. J.C.C. Jacobs Bergen op Zoom Mevr. C.M. Jacobs-Maas Bergen op Zoom Dhr. F.K.J. Kools Bergen op Zoom Dhr. P.H.A.L. van Leengoed Halsteren Dhr. H. Lelieveld Leiden Dhr. W.A. Lensink Halsteren Mediatheek Gymnasium Juvenaat Bergen op Zoom Mevr. J.T.H. van Meer Amsterdam Dhr. D.C. Meeus Kalmthout België Dhr. C.A. Michael Bergen op Zoom Dhr. L.M. Nuijten Bergen op Zoom Mevr. E. Papa Bergen op Zoom Dhr. J.L.L. Pelgrims Bergen op Zoom Dhr. H.J. Piasmans Driebergen Dhr. F.C.J. Quik Bergen op Zoom Mevr. A.C. Quik Bergen op Zoom Dhr. H.J.M. Siebelt Bergen op Zoom Dhr. P.M.B.J. Stoop Bergen op Zoom Mevr. T.J.I.M. Stuart-Borremans Bergen op Zoom Mevr. A.A.A.C. Trommelen Wouw Dhr. D.H.E. Verbaarendse Bergen op Zoom Dhr. P. Verhulst Bergen op Zoom Dhr. J. Verhulst Bergen op Zoom Dhr. B.W.A. Vriens Bergen op Zoom Dhr. C.D.J. Withagen Bergen op Zoom Het boek Beknopte historie van de stad Bergen op Zoom kan nog steeds worden opgehaald bij het info-centrum van Het Markiezenhof, Steenbergsestraat 6, dinsdag t/m vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur. Wel lidmaatschapsnumrmer meebrengen. Dit staat op de enveloppe waarin deze Waterschans is verstuurd. 7 De Waterschans 1 - 2011

De Waterschans | 2011 | | pagina 4