mm zzzzzzzzzz: Plattegrond 2: Het Markiezenhof, eerste verdieping van de woonvleugels, tekening Han Bos en Laurijs Weyts. Grote Binnenplaats Franse Tuin Rondgang Ik ga ervanuit dat de heren niet kriskras door het gebouw liepen, maar een logische route volgden. De notaris maakte met zijn twee klerken de rondgang door het Markiezenhof waarschijn lijk op aanwijzing van de conciërge. Deze route is traceerbaar, mede omdat de notaris in de boedelbeschrijving soms de ligging van locaties vermeldt [de carrier onder die van de jonge princes of de earner boven de groote galdrijej en in enkele gevallen de relatie aanduidt tussen de vertrekken ['t vertreck volgende aen't voorgaende). Door deze aanwijzingen raakt de lezer van de inventaris geïnformeerd over de ligging en het gebruik van de meeste van de vijfendertig bezochte ruimten. Notaris Turcq en zijn metgezellen liepen naar boven via de wenteltrap naast de huidige lift. Op de eerste verdieping begon de boedelbeschrij ving in de Camer daer de heer Croijer gelogeert heeft3 en de volgende kamer. Deze vertrekken zijn respectievelijk te situeren boven de huidige toiletten en boven de huidige ingang (platte grond 2 nr. 1 en 2) Het eerste vertrek is blijkens de inrichting in gebruik als slaap-, woon- en werkvertrek. (Zie apart kader op deze pagina.) Deze plaatsbepaling vloeit voort uit het feit dat de notaris hierna naar wat nu de Blauwe Zaal heet, ging (plattegrond 2 nr. 3), de ruimte boven de Hofzaal, de sael geheten. Deze deed mogelijk dienst als schilderijenzaal, want er hingen en er stonden er in totaal vijfendertig. De notaris vermeldt jammer genoeg niets over voorstel lingen, schilders of waarde. Het volgende vertrek dat hij met een bezoek vereerde, was de ruimte boven de voormalige woning van de conciërge, rechts van de hoofd ingang naar de Grote Binnenplaats, de kamer boven 't offitie (plattegrond 2 nr. A). Deze kamer, behangen met silverleer, was leeg. Van hieruit stak Turcq de huidige Blauwe Zaal over en kwam de galderije-, de gang boven de colonnade aan de Kleine Binnenplaats (plattegrond 2 nr. 5). Hier bevond zich allerlei los meubilair. Volledig appartement Via de galderije kwam het inventariserend gezel schap in de woonvertrekken van de toen vier jarige prinses Marie Henriëtte. De voormalige woonvertrekken, want de jonge prinses woonde in 1713 niet meer in het Markiezenhof.4 De boedelbeschrijving spreekt van de Camer van de jonge princes (plattegrond 2 nr. 6). Met de eerder genoemde kamer van de heer Croijer blijkt dit het meest volledig ingerichte vertrek van de 35 geïnventariseerde ruimten te zijn. (Zie apart kader.) Tot de woonvertrekken van de peuter behoorden nog drie ruimten: het cabinet, (platte grond 2 nr. 7), de Camer bij 't secreet (plattegrond 2 nr. 8) en de Voorkamer van de jonge Princes (plat tegrond 2 nr. 9). Deze voorkamer was beperkt De Waterschans 2 - 2011 94 OP DE CAMER VAN DE JONGE PRINCES Een ledecant geborduert, met een spreij, twee witte en een gestreepte matras, Een behangsel voor de deur van gelijcke natuur Vijf dito stoelen, Een spiegel met een swarte lijst, Een ingeleijt cabinet, Een tafel staende onder de spiegel sijnde bruijn ingeleijt Twee hangende vergulde armtjes benefens de voorschreven spiegel. Een agtcant tafeltje, Een groene bekleede viercante tafel Twee groene gardijnen voor de glasen, Een tictak bort met sijn toebehoorte, Een schilderije met een vergulde gesnede lijst voor de schoorsteen, Een driekante tafel overtrocken met groen, Een bekleede leun stoel daer in een kussen Een scherm Schop en tang met twee brantijsers, de guarde feu Een vuerpan, met een waterfles, Een tapijt behangsel rontom de camer. Geborduert wijst op de aard van de bekleding/het behangsel van het hemelbed. Het doek voor de deur en de bekleding van de stoelen zijn van dezelfde stof als het behangsel van het hemelbed. Zwarte lijsten zijn rond 1700 nog volop in de mode. Kan een zeer kostbaar meubel zijn. Zie afbeelding 1. Een klassieke opstelling: een spiegel met links en rechts een wandkaarsenhouder. Kan een speeltafeltje zijn. Glasen zijn ramen, volgens de mode van die tijd één gordijn per raam. Het oud-Nederlandse Triktrak wordt tegenwoordig backgammon genoemd. De schoorsteen is een klassieke plaats voor een schilderij. Kan een speeltafel zijn. Een kamer- of vuurscherm. Brantijsers zijn vuurbokken. Een haardhekje. Alle wanden zijn behangen met wandtapijten. gemeubileerd. Wel stond er een met schildpad ingelegd kabinet. Met deze vertrekkenreeks beschikte de jonge dame over een volledig appar tement: een anti-chambre, een chambre en een cabinet. Bovendien was er nog een met zilverleer behangen vertrek bij het secreet het toilet). De vraag of dit werkelijk de vertrekkenreeks was van de jonge prinses komt later in dit artikel aan de orde. Het volgende vertrek dat de notaris volgens zijn beschrijving bezocht, was het cabinet vant nieuw guartier (plattegrond 2 nr. 10). Hier is enige toelichting op zijn plaats. Het nieuw guartier betreft de in de jaren 1709-1710 in opdracht van markies Francois Egon de la Tour d'Auvergne in classicistische stijl verbouwde laatmiddeleeuwse woonvleugel tussen de Kleine Binnenplaats en wat nu de Franse Tuin heet. Het cabinet is de zijkamer van de huidige Theodoorkamer en deed in 1713 blijkens de inrichting dienst als slaap-/ woonvertrek. Het is de ruimte waarin nu, via een holografische methode, Marie Henriëtte, haar grootmoederen haar toekomstige echtgenoot, Johann Christian van Sulzbach, sprekend ten tonele worden gevoerd. Dit cabinet hoorde bij het Afb. 4. Vrouw in goudleerkamer, schilderij toegeschreven aan Samuel van Hoogstraten, circa 1665, Vaduz, collectie Fürsten von Liechtenstein, detail. Het goudleer werd op latten aangebracht. De naden tussen de stukken leer zijn hier goed zichtbaar. Van enkele vertrekken in het Markiezenhof waren de wanden bekleed met goud-, respectievelijk zilverleer 95 De Waterschans 2 - 2011

De Waterschans | 2011 | | pagina 24