Beste leden, Vari de hoofdredacteur Kroonleden Coloforh w .'r YoLande Kortlever vervult tot volle tevredenheid van redactie en bestuur nu al weer zes jaar het hoofdre dacteurschap van dit blad. Enkele maanden geleden is zij bij zichzelf te rade gegaan: deze functie nog eens met drie jaar verlengen of er een punt achter zetten. Yolande besloot tot het tweede, maar blijft wel lid van de redactie en zal haar opvolgster met raad en daad bijstaan. Dit verguldde de pil voor zowel redactie als bestuur aanzienlijk. Irene van Kemenade neemt met ingang van augustus het hoofd redacteurschap op zich. Het septembernummer van De Waterschans gaat onder haar eindverantwoordelijkheid vallen. Met dit bijzondere themanummer neemt Yolande op passende wijze afscheid van het hoofdredacteurschap. Op passende wijze omdat ook dit nummer weer getuigt van de hoge kwaliteit die zij nastreefde en wist te bereiken. Het hoofd redacteurschap vraagt veel. Visie op het tijdschrift, inhoudelijke kennis, het op de hoogte zijn van ontwikkelingen in geschiedenisland en het beschikken over een netwerk zijn voorwaarden. Maar ook leidinggevende kwaliteiten en een goede kennis van de Nederlandse taal, zijn naast accuratesse en stress bestendigheid van het grootste belang. Yolande verenigde deze kwaliteiten in zich. Buitenstaanders, waartoe ik mij ook reken, zijn zich er maar ten dele van bewust hoeveel tijd, energie en creativiteit het uitbrengen van een nummer van de hoofdredacteur vragen. Yolande wist dit zes jaar op voortref felijke wijze op te brengen! Ik ben er zeker van dat ik namens de leden, de vrijwilligers en het bestuur van de Geschiedkundige Kring spreek wanneer ik Yolande hulde breng voor al het werk dat zij heeft verricht. Irene van Kemenade was bijna vier jaar lid van het bestuur (2003-2007) en is sinds september 2005 lid van de redactie. Irene heeft het hoofdredacteur schap van Yolande jarenlang van nabij meegemaakt en ik verwacht dan ook dat zij een vliegende start maakt. Namens iedereen die het vlaggenschip van de Geschiedkundige Kring ter harte gaat wens ik Irene veel succes. Aandacht Graag maak ik u opmerkzaam op de aankondiging van de jaarlijkse excursie naar de stad Gent. Let op de datum, die is gewijzigd! Ook graag uw aandacht voor het boek "EEN MAGTIG TOONWERK" Geschiedenis en restauratie van het Ibach-orgei te Bergen op Zoom. Zoals eerder aangekondigd is dit boek een geschenk aan de leden en vanaf 3 september af te halen. Ad van den Bulck, voorzitter Inleveren kopij voor Waterschans 3, 2011 vóór 1 augustus 2011 Foto omslag: Portret van markiezin Maria Elisabeth Clara van den Bergh 11610-16331anoniem. Stichting Huis Bergh 's-Heerenberg, collectie dr. J.H. van Heek. Het Markiezaat van Bergen op Zoom is meer dan een eeuw door markiezinnen bestuurd. Hoog tijd voor een thema nummer over een aantal van hen. Het leven van een markiezin gaat niet altijd over rozen; twee van hen raakten zelfs betrokken bij een groot schan daal. Beide schandalen komen in dit themanummer uitvoerig aan bod. Als er in die tijd een roddelblad zou zijn geweest, dan hadden deze dames de voor pagina gehaald! In mijn artikel Jacqueline de Croy, de 'iron lady' van Bergen op Zoom komt de eerste markiezin van Bergen op Zoom aan bod. Zij was de echtgenote van markies Antoon van Glymes. Het stadsbestuur vond het niet nodig om haar als markiezin in te huldigen na de dood van haar man. Hoe wist zij dit toch voor elkaar te krijgen? Birgit Houben heeft een artikel geschreven, getiteld Hofdienst en familie-eer. Maria Elisabeth I Clara van den Bergh, markiezin van Bergen op Zoom. Na de dood van haar ouders werd de bijna driejarige Maria Elisabeth Clara naar het hof van aartshertogin Isabella te Brussel gebracht om daar verder opgevoed te worden. Al snel werd afgesproken dat zij later zou trouwen met haar neef graaf Albert van den Bergh. Het was in de periode van de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) en de familie Van den Bergh viel in twee kampen uiteen door hun partijkeuze. Hoe ging Maria Elisabeth Clara daarmee om? Het artikel van Nad ine Akkerman en Ineke Huysman is getiteld Een zeventiende-eeuws catfight: de geloofsovergang van Louise Hollandina van de Palts als inzet bij de aanspraken op het Markiezaat van Bergen op Zoom (1657-1659). Hier staat Maria Elisabeth II De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders van den Bergh in de schijnwerpers, samen met de andere pretendent voor het Markiezaat van Bergen op Zoom, haar nicht Béatrix de Cusance. De bemoeienis van Maria Elisabeth II bij de bekering van Louise Hollandina zorgde voor een schandaal. Béatrix de Cusance probeerde van de situatie gebruik te maken; zij hoopte hierdoor het Markiezaat te krijgen. Zou haar dat lukken? In het volgende artikel schrijf ik over Marie Anne van Arenberg, prinses van Auvergne, markiezin van Bergen op Zoom. Verstoten door familie, vereerd als heilige. Zij zorgde voor het tweede schandaal door ver beneden haar stand te hertrouwen na het overlijden van haar eerste echtgenoot, markies Francois Egon de la Tour d'Auvergne. Tot op heden was er weinig bekend over Marie Anne en haar tweede echtgenoot Simon Martin de Maisy. Maar dat verandert nu. Hoe verging het Marie Anne nadat ze door haar familie was verstoten? Ad van den Bulck sluit dit themanummer af met het artikel Op de earner van de jonge prinses. Bewoning en meubilering van het Markiezenhof te Bergen op Zoom in 1713. Aan de hand van een boedellijst uit het notarieel archief van Bergen op Zoom volgt Ad van den Bulck de route die men nam door het gebouw tijdens de inventarisatie. Daarbij vertelt hij over de ligging, de bestemming en de inrichting van de ruimten. Was het allemaal pracht en praal? Jan Peeters en ik hebben twee genealogische overzichten samengesteld van alle markiezen en markiezinnen van Bergen op Zoom. Hierin hebben we ook een aantal andere hoofdrolspelers geplaatst die in de artikelen voorkomen. Dit om de onderlinge familierelaties duidelijk te maken. Jan Peeters en ik deden ook de eindredactie van dit themanummer. Dit is mijn laatste Waterschans als hoofdredac teur. Ik krijg een kleur als ik lees wat onze voor zitter over me schrijft. Ik werd echter gesteund door zeven andere redactieleden met wie ik erg prettig heb samengewerkt. Elk redactielid heeft een netwerk van contacten met auteurs. Dat is de kracht van dit tijdschrift. Het zorgt voor zoveel aanbod van artikelen dat we momenteel genoeg toezeggingen hebben voor een hele jaargang van De Waterschans. De samenwerking is overigens nog niet voorbij, ik blijf lid van de redactie. Irene van Kemenade volgt mij als hoofdredacteur op en ik wens haar daarbij alle succes toe. Veel leesplezier! Yolande Kortlever 51 De Waterschans 2 - 2011 N De Waterschans 61ste jaaTg-ang nr. *2, jti'nT20l1 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1375 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteam0geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 6600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Zuidzijde Haven 129 6611 HD Bergen op Zoom tel.: 0166-263166 e-mail: secretaris0geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 6611 HW Bergen op Zoom tel.: 0166-238621 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 26 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Jan van Tienen Willem Vermeulen Laurijs Weyts Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs.Jac Backx Mevr. Tineke van Dam Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Drs. Nic Grosfeld Drs. Irene van Kemenade Drs. Yolande Kortlever (hoofdredacteur) Mevr. Marieke Liefting Drs. Jan Peeters Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 6617 AN Bergen op Zoom tel.: 0166-237572 e-mail: j.j.j.dekker0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn FAUSTD NUMINE BERGA VICTRIX

De Waterschans | 2011 | | pagina 2