O O voor de JAARLIJKSE DAGEXCURSIE Llil/Uh 9 3 september 2011 presentatie en distributie orgelboek 'Een magtig Toonwerk' Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 16 mei 2011 Geschiedenis en restauratie van het Ibach-orgel te Bergen op Zoom Namens het bestuurvan de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom nodigt de activiteitencommissie u uit voor de jaarexcursie op zaterdag 27 augustus 2011 (let op, gewijzigde datum!). Dit jaar brengt de jaarexcursie de deelnemers naar de prachtige Vlaamse stad GENT. In de ochtenduren maakt het gezelschap onder leiding van gidsen een wandeling naar onder andere het stadhuis en de kathedraal, waarbij ook een bezoek gebracht wordt aan het altaarstuk 'het Lam Gods'. Rond het middaguur gebruiken we de gezamenlijke lunch in 'Salons Carlos Quinto'. 's Middags verplaatsen we ons per boot over de Leie naar het STAM, het nieuwe stadsmuseum in de gerenoveerde voormalige Bijloke-abdij. Wederom onder leiding van gidsen bezoeken we daar een in oktober 2010 geopende tentoonstelling. Gent is van alle tijden en dat geldt ook voor de infra - structuur van het STAM: de 14de-eeuwse abdij, het 17de-eeuwse klooster en de 21ste-eeuwse nieuw bouw vormen samen 'het Stadsmuseum STAM'. Verleden, heden en toekomst van de stad worden er helder en boeiend uitgebeeld aan de hand van een vast circuit, waarbij de pandgangen van de abdij de tijdlijn vormen. In de diverse zijruimtes van de pandgang wordt Gent, van de vroegste tijden tot de dag van heden, in detail toegelicht aan de hand van objecten. Het STAM is daardoor dé ideale plek om Gent in al zijn facetten te leren kennen. We vertrekken op zaterdag 27 augustus 2011 om 8.00 uur per touringcar vanaf Sporthal Gageldonk, Gagelboslaan 160, 4623 AH Bergen op Zoom. Aankomst in Gent, met aanslui tend koffie/thee: ongeveer 9.45 uur. Verwachte terugkomst in de Gagelboslaan in Bergen op Zoom is ongeveer 18.30 uur. De Activiteitencommissie Huishoudelijke mededelingen: De Waterschans 2 - 2011 54 Initiatief tot restauratie In de Sint-Gertrudiskerk staat het Ibach-orgel. Dit orgel is afkomstig uit de voormalige katholieke kerk 'Heilige Maagd Maria ten Hemelopneming' aan de Grote Markt, nu Stadsschouwburg De Maagd. Dit orgel is in 1863 in opdracht van het parochiebestuur gebouwd door de firma Ibach te Barnem in Duitsland. De orgelkas is ontworpen door architect Emanuel Cels te Brussel en vervaardigd door atelier Peeters-Divoort te Turnhout. Bij organisten en orgelliefhebbers leefde de wens om met een grondige restauratie het Ibach-orgel, een rijksmonument, terug te brengen in de staat waarin het op 27 januari 1864 was opgeleverd. Daartoe werd in 2003 de Stichting Restauratie Ibach-orgel opgericht. Het doel van de stichting was tweeledig: het werven van fondsen en het laten uitvoeren van een restauratie en reconstructie. In januari 2009 begon Verschueren Orgelbouw aan de restauratiewerk zaamheden en op 17 maart van dit jaar, de feestdag van Sint-Gertrudis, werd het orgel opgeleverd. Op 3 september aanstaande vindt de officiële presentatie van het orgel plaats tijdens een feestelijk concert door Janno den Engelsman, organist-titularis van de Sint-Gertrudiskerk. Graag nodigt het bestuur u hiervoor uit. Publicatie In de aanloop naar de restauratie groeide bij de Stichting Restauratie Ibach-orgel het idee om bij de presentatie van het 'nieuwe' orgel ook een publicatie uit te brengen over de geschiedenis en de restauratie van het Ibach- orgel. Daartoe zocht de stichting contact met het bestuur van de Geschiedkundige Kring. In het kader van de Distributie boek Er zijn drie mogelijkheden om het boek in uw bezit te krijgen. statutaire doelstelling van de Geschiedkundige Kring, het bestuderen van de geschiedenis van stad en land van Bergen op Zoom en het verspreiden van de kennis daarover, besloot het bestuur de uitgave van het boek op zich te nemen, deel te nemen aan de redactie en de publicatie als 'geschenk' aan de leden aan te bieden. Deelname van de Geschiedkundige Kring aan dit project maakt het financieel mogelijk een degelijke publicatie uit te brengen. De Geschiedkundige Kring acht het mede tot haar taak publicaties uit te brengen die op de commer ciële markt geen kans maken en van hoge kwaliteit zijn. 'Een magtig Toonwerk' is zo n boek. Inhoud publicatie In een inleidend hoofdstuk plaatst orgeladviseur Peter van Dijk het Ibachorgel in een nationaal en vooral internationaal perspectief: de ontwikkeling van orgels in de negentiende eeuw. In vier hoofdstukken beschrijft Han Bos achtereenvolgens de vijf verdwenen orgels in de Sint-Gertrudiskerk, de geschiedenis van het Ibach- orgel, het ontwerp en de productie van de orgelkas. Tot slot beschrijft hij de vier huidige orgels in de Sint- Gertrudiskerk. Rogér van Dijk, adviseur orgelrestaura ties, doet verslag van de restauratie en reconstructie. Johan Zoutendijk, orgelbouwer, beschrijft de restauratie vanuit het gezichtspunt van restaurateur. Hans Smout, die meer dan veertig jaar het orgel bespeelde, maakt de lezer deelgenoot van zijn persoonlijke band en erva ringen met het Ibach-orgel. Rud Smit, pastor van de parochie, gaat nader in op de plaats van orgelmuziek in de liturgie. Het boek is ter ondersteuning van de tekst rijk voorzien van illustraties en tekeningen. Voor leken op het gebied van de orgelbouw zijn een verklarende woorden lijst en verhelderende tekeningen toegevoegd. In het boek treft u een CD aan met orgelmuziek van het Ibach-orgel van zowel voor als na de restauratie. Zeer bijzonder is de enige opname van het Delhaye-orgel dat in 1972 tijdens de grote brand van de kerk in vlammen opging. Tot slot bevat de CD ook muziek van de twee andere rijksmonumentale orgels in de Gertrudiskerk, het Rogier-orgel en het Vlaamse orgel. Voor het eerst wordt de geschiedenis van alle verdwenen en alle nog aanwezige orgels in de Sint Gertrudiskerk beschreven, alleen daarom al een reden om het boek te verwerven. 55 De Waterschans 2 - 2011 Dhr. M. van Aalzum Bergen op Zoom Dhr. J.P. Hermans Bergen op Zoom Mevr. L. de Bot Bergen op Zoom Mevr. M.E.P. Jordans Bergen op Zoom Mevr. G. de Bot Bergen op Zoom Mevr. J.M.C.P. Karman Bergen op Zoom Dhr. J.C.M. Brooijmans Bergen op Zoom Mevr. M.J. Kruf Bergen op Zoom Mevr. B. Cantineau Bergen op Zoom Dhr. B.H. Liem Bergen op Zoom Dhr. L.M. de Clerck Bergen op Zoom Dhr. J.J. van Maaren Bergen op Zoom Dhr. R.M.C. Crusio Bergen op Zoom Mevr. E.J.A.M. van Oppenraaij Bergen op Zoom Dhr. N.A. Dekkers Bergen op Zoom Dhr. J. Schell Bergen op Zoom Dhr. K. Dominicus Bergen op Zoom Dhr. J. Schetters Bergen op Zoom Dhr. G.J.J. van Driel Bergen op Zoom Dhr. A.J. Smit Bergen op Zoom Dhr. D.R.H. Duine Halsteren Dhr. E.M.F. Stoffels Bergen op Zoom Dhr. F.C.J. Frèrejean Lepelstraat Dhr. K. van Veen Bergen op Zoom Dhr. E.A.J. Hagenaars Bergen op Zoom Dhr. H. Wanmaker Bergen op Zoom Dhr. C.M. Havermans Bergen op Zoom Mevr. A.J.A.M. Westdijk Bergen op Zoom Dhr. M.C. Havermans Bergen op Zoom 2 s z 5 Uw telefonische opgave voor deelname is mogelijk vanaf woensdag 29 juni t/m 22 juli 2011. zolang er plaatsen beschikbaar zijn, bij Toon Demmers 101641-240641 Introductie van één persoon per lid van onze Geschiedkundige Kring is mogelijk. Wij noteren graag uw naam en telefoonnummer voor de passagierslijst. Bij aanmelding kunt u desgewenst ook een 'thuisblijvers-nummer' aan ons opgeven. De individuele deelnemersprijs is 49,50 Vervoer, entreegelden, gidsen, lunch en 'koffie' inbegrepen. Het verschuldigde bedrag dient direct na de telefonische aanmelding te worden voldaan op bankrekeningnummer 14.88.23.947 ten name van W. de Mooij, Halsteren, onder vermelding van 'Gent 2011'. U bent pas ingeschreven voor deze reis, als óók de betaling ontvangen is. Paspoort of identiteitskaart niet vergeten bij u te dragen. Het telefoonnummer van ons lunchadres 'Salons Carlos Quinto' in Gent is, - uitsluitend voor noodgevallen - 0032 9 2255929. Bij onverhoopte annulering uwerzijds kan 7,50 administratiekosten in rekening worden gebracht, plus de al gemaakte kosten. Bus: vol vol. Tijdige aanmelding, vanaf 29 juni, kan teleurstelling voor komen! 1. De bezoekers van het concert kunnen na afloop het boek meenemen. Wel de bon meebrengen die u in deze Waterschans aantreft. Wanneer u het concert niet bijwoont kunt u tot één uur na afloop van het concert uw boek ook nog Haten) afhalen, dus van 16.30 tot 17.30 uur. Wij vragen u in dat geval massaal van deze gelegenheid gebruik te maken. 2. Op zondag 4 september kunt u van 13.00 tot 15.00 uur in opnieuw de Sint- Gertrudiskerk uw boek (laten) ophalen. De afhaalbonbon niet vergeten. 3. Vanaf dinsdag 6 september kunt u het boek (laten) ophalen in het Informatiecentrum van Het Markiezenhof, ingang Steenbergsestraat nr. 6. Uiteraard ook dan de bon in deze Waterschans ingevuld meebrengen. De openingstijden zijn van dinsdag t/m vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur. Nu kan het zijn dat u door omstandigheden het boek niet zelf kunt ophalen en ook niet kunt laten ophalen. In dergelijke gevallen volstaat een tele foontje met de penningmeester Frans Witjes (0164-238621) en maken wij een afspraak met u over hoe u het boek in uw bezit kunt krijgen.

De Waterschans | 2011 | | pagina 4