haar armen strak langs haar lichaam houden. Een hele opgave voor de dan driejarige Yvonne. Van Yvonne maakte hij twee opnamen, één zonder jas met een deken over haar benen en één met jas. Als achtergrond hield Betsy een deken omhoog en links stond een reflectie- scherm. Jan en de foto's Toen Jan de 85 was gepasseerd ging hij ruimen en veel foto's en negatieven verdwenen in de vuilnisbak. Hij kon echter van de foto's van de meisjes geen afstand doen. leder jaar bekeek hij ze en legde ze dan voorzichtig weer terug in hun la. Zou hij ze weggooien of bewaren? Ze weggooienmaar dan kon hij ze nooit meer zien en dat wilde hij niet. Tenslotte bracht zijn bezoek aan de synagoge uitkomst. Nu wist hij het. De foto's hoorden in de synagoge. Drie weken later kwam hij de foto's brengen en omdat ze bij elkaar horen werden ze in één lijst gezet en kregen ze een plaatsje op de achterste muur van de vrouwengalerij naast de bekende foto van Walter met zijn dochtertje Yvonne. gesnapt werd, dan kreeg je gegarandeerd een boete, maar menige vrouw en menig meisje zag het als een uitdaging zo'n ring of broche te dragen. Jan verdiende 40 gulden met het uitzagen van de kopjes. Hij ging door tot zijn handen half kapot waren en zijn vader zei: "Nu is het genoeg, Jan, je handen zien er niet uit, hier hebt je vijf gulden en ga nu die camera maar halen."2 Dat liet hij zich niet tweemaal zeggen en nog diezelfde dag kocht Jan het fototoestel van zijn dromen, waarmee hij later de meisjes zou fotograferen. De volgende dag nam hij het toestel mee naar het lab om het aan zijn collega's te laten zien. Van deze gebeurtenis heeft George Monté, vriend van Jan en later verzetsstrijder, een foto gemaakt.3 De opnamen In april 1941 maakte Jan met zijn camera drie foto's in de tuin van de familie de Hes aan de Paulus Backxstraat 7. Er werd een krukje in de tuin gezet en het eerste meisje dat aan de beurt was, moest muisstil op dat krukje zitten. Ze mocht absoluut niet bewegen en moest Yvonne Yvonne's vader, Walter Süskind, had een Nederlands paspoort en vertrok, toen hij in Duitsland ontslagen werd, naar Bergen op Zoom, waar hij drie maanden bij de familie Baars in de Van Overstratenlaan 7 woonde. Toen hij woonruimte voor zijn gezin in de Burgemeester Mathonstraat 7 vond, liet hij zijn vrouw Hanna en haar moeder uit Keulen overkomen. Hij had inmiddels een baan als vertegenwoordiger bij Unilever. Toen de kleine Yvonne op 28 maart 1939 werd geboren, kwam ook haar oma van vaders kant uit Duitsland over. Het kleine meisje was het oogappeltje van iedereen, maar vooral van haarvader. Toen ze kon lopen nam hij haar wel eens mee op zijn tochten. Zij noemde hem: "Vati"4. Nederland bezet Nederland was in de Eerste Wereldoorlog neutraal gebleven en velen waren ervan over tuigd dat Nederland ook dit keer neutraal zou blijven. Helaas bleek dat een illusie, 's Ochtends heel vroeg, op 10 mei 1940, trokken Duitse troepen, gesteund door Duitse jagers, Nederland binnen. Al spoedig bevolkten Duitse soldaten de Bergse straten. Als Duitser wist Walter maar al te goed hoe Duitsers over Joden dachten. Sinds 1935 werd het anti semitisme in Duitsland van regeringswege meer en meer opgevoerd en werden de anti- Joodse maatregelen steeds ingrijpender.5 Ook in Nederland werden al snel de eerste anti- Joodse maatregelen aangekondigd. Ontslag voor Walter Walter bevond zich al snel in kringen van het latere verzet. Door zijn baan als vertegenwoor diger had hij een auto tot zijn beschikking en kon daardoor gemakkelijk contacten onder houden. Hij leende soms een paspoort van iemand van de Bergs-Joodse gemeenschap om op die manier Joodse vluch telingen over de grens bij Putte te krijgen. Op 1 oktober 1941 kreeg Unilever een Verwatter, een Duitse of Oostenrijkse zaakwaarnemer, lid van de NSDAP, de Nazi-partij. Walter werd ontslagen. In januari 1942 moest Walter op bevel van de Duitsers in Den Haag werken. Hij had een enorme hekel aan dit werk. Ondertussen bleef zijn gezin in Bergen op Zoom wonen.6 Amsterdam Begin maart 1942 werd Walter door de Duitsers gedwongen met zijn gezin naar Amsterdam te verhuizen. Hij werd hoofd van het Joodse personeel in de 4 Yvonne op krukje muisstil met handjes langs haar lijfje, april 1941. De Waterschans 3 - 2011 128 Toen was de vierjarige Sonja aan de beurt. Ook zij zat op het krukje, maar naast haar was een stoel en naast de deken zien we rechts nog een heel klein stukje van de muur van het huis. Het ging Jan echter om de gezichtjes van de meisjes, want die zou hij later uitvergroten. Jan ontwikkelde de negatieven zelf thuis en maakte ook de vergrotingen van de twee meisjeskopjes. In 1943 schreef de Bijenkorf de fotowedstrijd 'Het Kind' uit. Jan zond de twee foto's van Yvonne in en kreeg daarvoor een eervolle vermelding. 129 De Waterschans 3 - 2011

De Waterschans | 2011 | | pagina 13