Beste leden, Van de hoofdredacteur Kroonleden Colofon a Nieuwe leden per 20 augustus 2011 De Waterschans 41ste.j.aaKjSng nr. 3,•september 2011 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteamHgeschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Kortemeestraat 11A 4611 TK Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: secretaris0geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Jan van Tienen Willem Vermeulen Laurijs Weyts Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs.Jac Backx Mevr. Tineke van Dam Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Drs. Nic Grosfeld Drs. Irene van Kemenade (hoofdredacteur) Mevr. Marieke Liefting Drs.Jan Peeters Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekker0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Graag wens ik de nieuwe hoofdredacteur van De Waterschans, Irene van Kemenade, proficiat met dit eerste nummer dat onder haar eindver antwoordelijkheid valt. Ik bewonder haar moed en zelfvertrouwen om aan het roer van het vlaggenschip van de Geschiedkundige Kring plaats te nemen. Ik spreek de wens uit, dat er onder haar leiding nog vele nummers met verrassende artikelen en boeiende wetenswaardigheden mogen volgen! Schelde Veste Wie de laatste maanden de lokale pers heeft gevolgd weet dat de gezamenlijke erfgoedorganisaties in de gemeente Bergen op Zoom, waaronder ook de Geschiedkundige Kring, zich sterk hebben gemaakt voor de instandhouding en restauratie van dé Waterschans. Dit samen met een aantal watersportverenigingen. In de maand februari over handigden zij een gedegen notitie aan de gemeenteraadsleden en in de maand juni volgde een uitvoerige reactie op het gemeentelijk plan 'De Schelde Veste'. Volgens dit plan zou de Waterschans, de oudste van Nederland, worden bebouwd met 160 woningen. Sterk in de gezamenlijke voorstellen is dat er niet alleen een pleidooi is voor behoud en restauratie, maar dat ook ideeën worden aangedragen voor passende, aan de watersport gerelateerde functies. Een groot aantal raadsfracties sprak waardering uit over de kwaliteit van notitie en reactie. Op 31 augustus hield prof.dr. Han Leune voor een zeer talrijk publiek een lezing over de functie en de geschiedenis van de Waterschans. Ad van den Bulck, voorzitter Foto omslag: Grote Gertrudiskerk. Activiteiten Bij het uitkomen van dit nummer zijn de grote excursie naar Gent en de presentatie van 'Een magtig Toonwerk', de publicatie over onder meer de geschiedenis en de restauratie van het Ibach-orgel in de Sint-Gertrudiskerk, net achter de rug. Vergeet niet uw exemplaar bij Het Markiezenhof op te halen. Voor het najaar staan de volgende acti viteiten op het programma: een excursie met lezing naar Vrederust naar aanleiding van de Kennedy tentoonstelling, een lezing over de geschiedenis van Roosendaal door Joss Hopstaken en een mini- excursie naar de wijk oud-Oost waarin de architectuur van de Bossche School centraal staat. Voor nadere informatie hierover verwijs ik u naar de aankondigingen elders in deze Waterschans. Tot slot kan ik u nog melden dat de School voor Geschiedenis binnenkort start met twee eerstejaars- en twee tweedejaarsgroepen. Inleveren kopij voor Waterschans 4,2011 vóór 1 oktober 2011 Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn De Maand voor de Geschiedenis staat weer voor de deur. Dit jaar is gekozen voor het thema Ik en Wij, waarin ondermeer uitgebreid aandacht wordt besteed aan 200 jaar Burgerlijke Stand. Uiteraard is er in deze Waterschans ook aandacht voor dit evenement. Redactielid Jac Bakx bekeek voor ons de ontwikkeling van de burgerlijk stand in Bergen op Zoom. Het onderwerp inspi reerde de medewerkers van Het Markiezenhof bovendien tot een feestelijk evenement op zaterdag 2 oktober. De aankondiging hiervan vindt u verderop in dit nummer. De diversiteit in deze editie van De Waterschans is, zoals u gewend bent, weer groot. We vervolgen de serie artikelen over migratiege schiedenis van de hand van Lauran Toorians. Hij neemt ons mee op een rondwandeling langs de graven van de Sint-Gertrudiskerk. Over de personen die daar hun laatste rust plaats vonden zijn ontzaglijk veel wetenswaar digheden te vertellen. Het is verbazingwekkend hoeveel omzwervingen sommige mensen maakten voordat zij neerstreken in Bergen op Zoom. Het begrip mobiliteit is zeker niet uitge vonden in de twintigste eeuw! Heel ontroerend is artikel van Anje van Buren over twee Joodse meisjes, die op verzoek van hun ouders reeds in 1941 op de foto werden vastgelegd. De maker van de foto heeft deze al die tijd bewaard en dankzij een hele reeks van toevalligheden komt het verhaal De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV DE BONT Stoffering, Putte P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT WONEN WEST BRABANT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders achter dit portret alsnog tot leven. De verfrissende noten komen, zoals gewoonlijk, van Ward Warmoeskerken en de werkgroep genealogie. Wardtaal maakt deze keer een uitstapje buiten de stadsgrenzen. De schrijver laat ons kennismaken met een tamelijk onbe kende Romeinse godin, die aangeroepen werd door reizigers op zee en die bovendien geacht werd voor geluk en voorspoed te zorgen. De link met Bergen op Zoom wordt u gaandeweg het artikel vanzelf duidelijk. De werkgroep genealogie vond een verhaal over juttende bergenaren. Voor u ligt de eerste Waterschans onder nieuw hoofdredacteurschap. Ik dank de redactie en het bestuur voor het in mij gestelde vertrouwen. Het is een grote verantwoorde lijkheid om dit prachtige blad elke keer weer opnieuw gevuld te krijgen met prachtige arti kelen en daarbij bovendien de hoge kwaliteit te handhaven en ervoor te zorgen dat u als lezer weinig merkt van deze wisseling. Het feit dat ik als kersverse hoofdredacteur kan steunen op de expertise van mijn voorgangster, Yolande Kortlever, en op de onvoorwaardelijke inzet van de overige redactieleden is dan ook een geruststellende gedachte. Ook u als lezer kunt ons echter helpen. Wij staan open voor uw suggesties. Laat het mij of andere leden van redactie weten als u een idee heeft voor een artikel. Ook suggesties voor interessante onderwerpen zijn altijd welkom. Tot slot wens ik u uiteraard veel leesplezier! Irene van Kemenade Mevr. M.J. Alderlisten Rilland Dhr. A. Baggelaar Amstelveen Dhr. H.F. Borghouts Roosendaal Dhr. G.W.B. Borrie Eindhoven Mevr. C.J.P. van den Bulck Nijmegen Dhr. A.T.M. van Dijck Bergen op Zoom Mevr. A.C. Dijs-van Oorschot Hoogerheide Dhr. J.M.W. van Gastel Bergen op Zoom Dhr. R.T.J. Hendrickx Bergen op Zoom Dhr. R.M.A. Jansen Bergen op Zoom Dhr. P.J. Lint Bergen op Zoom Mevr. C. de Maat Bergen op Zoom Dhr. L. van Tilburg La Nucia Spanje Dhr. A. Verduit Bergen op Zoom Dhr. M.K.M. Verpaalen Lepelstraat Mevr. J.M.L. Wagemakers-Elias Steenbergen Dhr. M.C. de Weerd Bergen op Zoom 107 De Waterschans 3 - 2011 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX

De Waterschans | 2011 | | pagina 2