Lezing In dit nummer van De Waterschans september 2011 2. 134 Over de geschiedenis van Roosendaal en omstreken waf a 106 Van de voorzitter 107 Van de hoofdredacteur 107 Kroonleden 107 Nieuwe leden 109 Uitnodiging lezing 110 Mini-excursie Vrederust 111 Maand van de Geschiedenis 112 Hofzaallezingen 2012 rond Bergen op Zoo 112 Mini-excursie Gageldonk-west 113 Migratie: Vreemdelingen begraven 127 De meisjesportretten in de Bergse synagoge 134 De biografie van een Bergse 137 200 jaar Burgerlijke Stand 142 Wardtaal: Nehalennia in Bergen op Zoom? s V y 137 '//raps /yvp./r EEN ONWAARSCHIJNLIJK DUO? Aankondiging Mededelingen bestuur en redactie Artikelen 140 Werkgroep Genealogie: Jutters te Borgvliet m De Waterschans 3 - 2011 108 Dit voorjaar meldde BN/De Stem een ontdekking van de Bergse restaura tiearchitect Jan Weyts: de romp van de toren van de Sint-Jan aan de Markt in Roosendaal dateert uit omstreeks 1375. Dit is aanmerkelijk ouder dan men daar altijd heeft gedacht. Naar aanleiding hiervan vroeg het bestuurvan de Geschiedkundige Kring zich af wat de gemiddelde Bergenaarvan de historie van onze duostad weet. Ja, vroeger een boerendorp, nu groter dan Bergen op Zoom, een knooppunt van spoorwegen, een winkel centrum waarover de meningen verdeeld zijn en dan natuurlijk Rosada. Sommigen weten van het donkenlandschap en van de turf- winning, maar daar houdt het ook mee op. Alle reden om de archivaris van de gemeente Roosendaal, Joss Hopstaken, in de Maand van de Geschiedenis in Bergen op Zoom uit te nodigen voor een toelichting. De heer Joss Hopstaken zal voor ons een lezing verzorgen met als titel: Misschien denkt u bij deze titel allereerst aan Bergen op Zoom en Roosendaal. Maar wellicht ook aan de twee begrippen: Roosendaal en geschiedenis. Heeft Roosendaal historie? En <3 Y.; 0oJ(m9 GW helpt die historie te begrijpen hoe Bergenaren en Roosendalers naar elkaar kijken? Uiteraard heeft Roosendaal, ondanks het moderne uiterlijk van de plaats, een geschie denis. Maar het ontdekken van het verleden in Roosendaal kost wat meer moeite. Het vergt meer dan een snelle blik op de gevels. Er is ook een andere visie. Immers, gisteren is al geschiedenis en behalve zichtbare, bouw kundige resten bestaat historie uit zoveel meer. Geschiedenis is ook het landschap en de wegen, de bedrijven en verenigingen, maar vooral verhalen en mensen. In de lezing zal het gaan over turfvaarten, spoorlijnen en snelwegen, over crisis en snelle groei, over suiker, sigaren en borstels, over de Zilvervloot, Roomse zeden en de Oscar. Deze historie levert zeker elementen op die kunnen bijdragen aan een beter begrip van wat eens de duostad werd genoemd, later één van de Brabantse Buitensteden en wat tegenwoordig bekend staat als de Netwerkstad. De lezing vindt plaats op: Woensdag 19 oktober 2011 Aanvang: 20.00 uur In de Ontmoetingskerk aan het Bolwerk te Bergen op Zoom. De toegangsprijs bedraagt 3,= voor leden en 5,= voor niet-leden. Zaal open 19.30 uur. Introducés zijn welkom. 109 De Waterschans 3 - 2011 FAUSTD NUMINE BERQA VICTRIX 'l tjstw Y/v» lltói /Jlï/l, f ""S? '>jA- ecu ZV* R 7j ii a,

De Waterschans | 2011 | | pagina 3