Mini-excursie Vrederust lbach-orgel Maand van de <2cSCt fWS Herinneririg ophalen boek Toonwerk Genealogische dag 2 oktober in Het Markiezenhof Graag nodigt het bestuur u uit voor een bijzondere excursie naar het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust op zaterdag 1 oktober 2011 om 11.00 uur in gebouw De Sprenge. Velen van u hebben de voorbije zomer vast een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van de Dordtse kunstenaar Reinier Kennedy in Het Markiezenhof en in De Sprenge op Vrederust. Kennedy bracht het grootste deel van zijn leven als patiënt door op Vrederust. Deze tentoonstelling en het tragische leven van de kunstenaar bracht het bestuurvan de Geschiedkundige Kring op het idee aandacht te schenken aan de bijzondere opzet van de bebouwing van Vrederust: paviljoenbouw van omstreeks 1910. Deze bouw kenmerkte zich door de plaatsing van losse gebouwen in een parkachtig landschap buiten de stedelijke of dorpse bebouwing. De paviljoenbouw was geen op zichzelf staand fenomeen maar werd mede ingegeven door de toenmalige opvattingen over huisvesting, verpleging en verzorging. PROGRAMMA 10.30-11.00 uur koffie of thee voor eigen rekening op het terras of in De Sprenge; 11.00-11.30 uur korte introductie in de archi tectuurvan psychiatrische ziekenhuizen; •11.30-12.00 uur korte introductie in de geschie denis en architectuur van Vrederust; •12.00-13.00 uur wandeling met informatie over het centrale deel van Vrederust met bezoek aan in ieder geval de hal van het hoofdgebouw. De beide introducties worden ondersteund door het vertonen van vooral oude (lucht)foto's, tekeningen, plattegronden en afbeeldingen van het werk van Reinier Kennedy. De excursie wordt verzorgd door Willem Vermeulen, Laurijs Weyts, Ad van den Bulck en mogelijk een vertegenwoordiger van Vrederust. Gebouw De Sprenge U dient bij de stoplichten op de kruising van Randweg-Noord met de Marconilaan-Noord het terrein van Vrederust op te rijden. U volgt de bocht naar links en rijdt de Hoofdlaan op. Op de rotonde neemt u de eerste weg rechts. Na circa honderd meter kunt u rechts parkeren. Links, tegenover de kwekerij met kassen, vindt u gebouw De Sprenge. Vrederust ca. 1925. De mini-excursie wordt verzorgd door Ad van den Bulck, Willem Vermeulen en Laurijs Weyts. Een magtig Zaterdag 3 september presenteerden de Stichting Restauratie lbach-orgel Bergen op Zoom en de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom het boek 'Een. magtig Toonwerk. Geschiedenis en restauratie van het lbach-orgel te Bergen op Zoom'. Voor elk lid van de Geschiedkundige Kring is een exemplaar gratis beschikbaar. De komende maanden bent u van dinsdag t/m vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur welkom in het Informatiecentrum van Het Markie zenhof, Steenbergsestraat 6 te Bergen op Zoom om het boek alsnog op te halen. Vergeet niet het ingevulde afhaalbewijs mee te nemen, dat u in het Markiezinnen- nummer van De Waterschans heeft aange troffen. Indien u dit kwijt bent, dan graag uw lidmaatschapskaart of lidmaatschaps nummer meebrengen. Dit nummer staat op de envelop waarin deze Waterschans is verstuurd. Voor de enkeling die het boek van Faure nog niet heeft opgehaald, haast u, het ligt nog even voor u klaar! Wij wensen u veel leesplezier met Een magtig Toonwerk, een boek waar de Geschiedkundige Kring bijzonder trots op is. De Waterschans 3 - 2011 110 De Maand van de Geschiedenis is het grootste historische evenement van Nederland. Elk jaar organiseren honderden culturele instellingen, waaronder Het Markiezenhof, speciale activi teiten rond een wisselend thema. Het thema van de maand oktober is Ik en Wij en staat in het teken van 200 jaar Burgerlijke Stand. Zie ook www.maandvandegeschiedenis.nl Deze dag staat in het teken van genealogie met als centraal thema het huwelijk. Ben je ooit getrouwd in Het Markiezenhof of elders in Bergen op Zoom, breng dan een trouwfoto mee. Pas je nog in je trouwjurk of pak, kom dan naar het Stadspaleis en laatje nog één keer fotograferen en geniet van een gratis glas champagne en een heerlijk stukje bruidstaart. Ook is er deze dag een workshop genealogisch onderzoek, komen er interessante sprekers naar het museum en voor kinderen is er een leuke workshop. Activiteiten Op de foto in je trouwjurk/ pak, of gewoon met trouwfoto in de hand; Ontdek de betekenis en herkomst van je achternaam; Anekdotes uit kranten en huwelijksfoto's uit het historisch fotoarchief; Kinderen kunnen hun eigen elfje maken, een kort gedicht van elf woorden. Trouwfoto uit 1945, echtpaar Dekker, Collectie Het Markiezenhof Historisch Centrum. Sprekers Paul Asselbergs, schrijver van het boek Zeg 'ns Jaa, vertelt over zijn ervaringen als buiten gewoon ambtenaar van de Burgerlijke Stand; Jos Hopmans vertelt over de Gemeentelijke Basis Administratie; Kenny de Vilder introduceert het nieuwe foto project van Het Markiezenhof. Informatiestands De Werkgroep Genealogie van onze Geschiedkundige Kring, Heemkundekringen Halchterth, Het Zuidkwartier en De Steenen Kamer zijn aanwezig met een stand en bieden informatie over hun vereniging en over genealo gisch onderzoek. Ook zal de afdeling West Noord- Brabant van de Nederlandse Genealogische Vereniging aanwezig zijn en wellicht nog enkele andere afdelingen. Eind september volgt meer informatie hierover in de media. Nieuw fotoproject Het Markiezenhof start in oktober met een spannend nieuw fotoproject, waarbij naast onze eigen collectie ook uw oude foto's over Bergen op Zoom een belangrijke rol gaan spelen! Het resultaat zal begin 2012 gepre senteerd worden, maar al vanaf oktober gaan we aan de slag. Houdt de website van Het Markiezenhof, Twitter en Facebook pagina's goed in de gaten voor meer nieuws hierover! Cursus genealogie voor beginners In samenwerking met het Gemeentearchief Roosendaal organiseert Het Markiezenhof een cursus genealogie voor beginners. Deze cursus bestaat uit 4- lessen en wordt telkens op woensdagavond van 19.30 tot en met 21.30 uur gegeven. Kostprijs 75,00. •12 oktober Het Markiezenhof Inleiding 19 oktober Gemeentearchief Roosendaal Burgerlijke Stand en Bevolkingsregister •2 november Het Markiezenhof Doop-, trouw-en begraafboeken •9 november Gemeentearchief Roosendaal Genealogie en internet Aanmelden met vermelding van naam, adres en telefoonnummer voor de cursus kan tot en met uiterlijk 2 oktober 2011. Opgave bij voorkeur per e-mail via archiefdienst(dbergenopzoom.nl of gemeentearchieff3roosendaal.nl. Telefonisch aanmelden kan ook: tel. 0164-277040 of 0165-579500. lil De Waterschans 3 - 2011 z 5 5 o z 5 GtiCHIEDÉNIS EN RESTAURATIE VAM HET jBACH-iwCaJTE BERGEN <>P ZOOM

De Waterschans | 2011 | | pagina 4