Hofzaallezingen 2012 rond Bergen op Zoom Mini-excursie Gageldonk-west M ig ra tie begraven in Bergen op Zoom Voor de twaalfde keer wordt een reeks van vier lezingen georganiseerd over de cultuurhistorie rond Bergen op Zoom. De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van Het Markiezenhof Historisch Centrum te Bergen op Zoom en worden georganiseerd door Het Markiezenhof, De Geschiedkundige Kring, Heemkundekring Halchterth en Bibliotheek Het Markiezaat. De lezingen zijn gebaseerd rond het centrale thema van 800 iaar stad. Dinsdag 17 januari: 800 jaar stadsontwikkeling door Frans de Looy en Marco Vermunt Dinsdag 24- januari: 800 jaar strijd door Irene van Kemenade Dinsdag 31 januari: 800 jaar onderwijs door Jan Kalker en Jac Backx Dinsdag 7 februari: 800 jaar migratie door Yolande Kortlever en Kenny de Vilder De lezingen vinden plaats in de Hofzaal van Het Markiezenhof aan de Steenbergsestraat 8 te Bergen op Zoom op de dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. De deelnamekosten bedragen 25,00 voor 4 lezingen (incl. koffie/thee). In de voorverkoop zijn alleen kaarten voor de gehele reeks te verkrijgen. Deze zijn te koop aan de balie van Het Markiezenhof (di. t/m zo. van 11.00 tot 17.00 uur) en bij de andere organisaties. Vanaf dinsdag 10 januari is het mogelijk om kaarten per lezing te kopen, deze kosten 10,- per stuk (op op). U kunt niet vooraf reserveren. Voorvragen kunt u mailen naar: lezingenreeksfdbergenopzoom.nl of bellen naar tel. 0164-277077, Yolande Kortlever of Claartje Rijkers. Zondag 13 november 2011 Een hernieuwde kennismaking met een vergeten wijk De Geschiedkundige Kring nodigt u uit voor een bezoek aan de wijk Gageldonk-west, het gebied dat grofweg begrensd wordt door de Kastanjelaan, de Vijverberg en de Balsebaan. Gageldonk-west is een fraaie staalkaart van de uiteenlopende visies die de naoorlogse weder opbouwarchitectuur in Nederland domineren. Gezien de plannen voor herontwikkeling van deze wijk is het een uitgelezen kans om daar nu een bezoek aan te brengen. Aan de hand van een wandeling door de wijk zullen de verschil lende fasen van de ontwikkeling van de wijk en de visies daarop nader toegelicht worden. De wandeling vangt aan met een bezoek aan de Heilig Hartkerk. Na een uiteenzetting over de kerk lopen we richting de Vijverberg en via het Klaproosplein en Populierlaan eindigen we circa anderhalf uur later weer bij de kerk. We verzamelen om 12.00 uur in de Heilig Hartkerk, gelegen aan de Kastanjelaan te Bergen op Zoom. Het einde van de excursie is voorzien om circa 14.00 uur. Deze excursie staat open voor leden en introducés van de Geschiedkundige Kring. Deelname is gratis. U bent allen van harte welkom. De mini-excursie wordt verzorgd door Jan en Laurijs Weyts. De Waterschans 3 - 2011 112 Lauran Toorians Bergen op Zoom heeft in de loop der eeuwen talloze vreemdelingen aangetrokken, afkomstig uit alle windstreken. Een aantal aspecten van deze migratiegeschiedenis wordt belicht in een reeks artikelen. Het eerste artikel verscheen in twee afleveringen in De Waterschans 1-2010 en 2-2010. In deze aflevering vormen de graven in de Grote Kerk en een archiefbron onze leidraad. Hierna volgen nog twee artikelen waarin we inzoomen op de Schotse Vest rond 1500 en op militair gouverneur Charles Morgan en zijn omgeving. In Bergen begraven Rondkijken op een wat oudere begraafplaats levert al snel allerhande informatie op over het sociale netwerk van de mensen die daar hun laatste rustplaats hebben gevonden. Behalve de vraag wie deze mensen waren, vinden we vaak ook (direct of indirect) informatie over waar zij vandaan kwamen. Een korte rondgang langs de graven in de Grote of Gertrudiskerk in Bergen op Zoom is in dit opzicht beslist de moeite waard. Als wandelgids vormt de publi catie over de grafmonumenten door Kees Booij en Willem van Ham een goede basis.1 De infor matie uit dit boek vormt ons startpunt, waarna diverse andere bronnen zijn ingezet om de informatie over de gevonden immigranten verder aan te vullen. Diverse immigranten van wie er nog grafmonu menten aanwezig zijn, hadden een relatie met het garnizoen of vervulden hogere bestuurs functies in de stad of in het Markiezaat. Een mooi voorbeeld van dat laatste vormt Johan de Bergaigne van wie bekend is dat hij in 1580 werd geboren in Heusden (grafmonument no. 11). Zijn grootvader, Jehan Paulo de Bergaigne (1515-1596), was uit Asti in Piemonte (Italië) naar de Nederlanden gekomen.2 Johan kwam naar Bergen op Zoom en vervulde Afb. 1. Gezicht in de grote Gertrudiskerk te Bergen op Zoom, dwars door het schip van noord naar zuid, de schilder stond in de tweede travee ten westen van het transept. Schilder: Daniël de Blieck., derde kwart 17e eeuw. Olieverf op doek. Collectie Het Markiezenhof Historisch Centrum IMHCI. tussen 1617 en 1645 verschillende bestuur lijke functies in de stad, als belastinginner, schepen, burgemeester en weesmeester. Zoals zijn grafsteen vermeldt, overleed hij in 1652. De Bergaigne bezat het huis De Fortuijne (Blauwehandstraat 2). Hoewel niet volledig zeker is dat hij daar daadwerkelijk woonde, is dit niet onwaarschijnlijk. Bij archeologisch onderzoek werd in 1994 de beerput van dit huis onderzocht en daaruit bleek de hoge status en rijkdom van de bewoner. Onder de vondsten bevonden zich scherven van luxe drinkglazen en een majolicaschotel die afkomstig was uit het Italiaanse Faenza. Ook werd een zeldzame drinkbeker van Venetiaans glas gevonden, daterend uit de vroege zestiende eeuw.3 Min of meer vergelijkbaar met de carrière van Bergaigne was die van jonker Floris van der 113 De Waterschans 3 - 2011 CFu llu u r/tlsliHxc

De Waterschans | 2011 | | pagina 5