M ig ratie /Vicyffti en de Schotse Vest in Bergen op Zoom V'v<f c co rv*/ crxwx vw> i »"/t. Lauran Toorians Bergen op Zoom heeft in de loop der eeuwen talloze vreemdelingen aangetrokken, afkomstig uit alle windstreken. Een aantal aspecten van deze migratiegeschiedenis wordt belicht in een reeks artikelen. Het eerste artikel verscheen in twee afleveringen in De Waterschans 1-2010 en 2-2010. Het tweede verscheen in De Waterschans 3-2011 en had de graven in de Grote Kerk en een archiefbron als uitgangspunt. Nu richten we de blik op de Schotse Vest in de decennia rond 1500. Conservator In het laatste kwart van de vijftiende eeuw bevond zich juist buiten de Steenbergse Poort te Bergen op Zoom een opmerkelijke Schotse 'kolonie' die in de literatuur nauwe lijks aandacht heeft gekregen. Het gebiedje juist buiten de genoemde stadspoort heette oorspronkelijk Ganzeput, maar de concentratie Schotse eigenaren van grond en onroerend goed was hier zo groot dat de naam Schotse Vest - of ook wel Schotland - snel ingeburgerd raakte.1 De oudste vermelding van deze naam vinden we al in 1477, maar omdat archiefge- gevens voor de periode 1477-14-93 ontbreken, krijgen we deze gemeenschap pas daarna echt in beeld.2 Anders dan verschillende andere 'naties' bezaten de Schotten in Bergen op Zoom geen eigen handelshuis of hal. Wel hadden zij, net als de Engelsen, in Bergen een eigen leider. In 1536 was dat Jan Moffet (John Moffet(t) of Moffat) die toen werd omschreven als conser- vatoervan der nacien van den cooplieden van De plattegrond van Jacob van Deventer. De Waterschans 4 - 2011 172 Adressering van een brief A tres honoure Sire Messire Andris Aliberton, conservateur de la Nasion des Eschosoys a Midelburg', geschreven door Philip Gualterotti, Brugge, 30 juli (onbekend jaar]. Afbeelding uit Innes, The Ledger of Andrew Halyburton. Schotland of - in het Engels - als conservator of the privileges of the nation of the realme [of Scotland] in Flanders. De term conservator kunnen we hiervertalen als 'behoeder' of 'zaakwaarnemer'. Moffet had Schotse 'roots', maar was geboren in Abbeville aan de monding van de Somme. Hij was al in 1509 ingeschreven als poorter van Bergen op Zoom en overleed waarschijnlijk tegen het eind van 1552.3 Over hem hebben we de meeste informatie. Op 2 september 1528 werd Moffet door de Schotse koning Jacobus (James) V (1513-1542) officieel en voor het leven bevestigd in het ambt ('office') van conservator van de privileges van het koninkrijk Schotland in Vlaanderen, Zeeland en Brabant. Moffet had deze functie feitelijk al verkregen ('onder het grootzegel van Dundee') op 16 februari 15274 Als conservator was hij een belangrijk man. Al zeker sinds de twaalfde eeuw onderhield Schotland belangrijke handelsrelaties met de (zuidelijke) Nederlanden en met Noord- Frankrijk. Schotland exporteerde onder meer wol, vliezen (ruwe wol, recht van het schaap), bont, huiden (en leer), vis en ook steenkool. De retourvracht bestond uit lakense stoffen en luxegoederen. In de veertiende eeuw werd deze handel geformaliseerd en werd Brugge - met haar haven in Sluis - de voornaamste stapel voor Schotse producten. Dit stapelrecht hield in dat uit Schotland ingevoerde goederen hier als eerste binnenkwamen en op de markt gebracht moesten worden voordat zij verder verhandeld konden worden. Begin vijftiende eeuw verslechterden de relaties met Brugge waarop de Schotten hun stapel verplaatsten naar Middelburg op - toen nog - het eiland Walcheren. Door diplomatiek touwtrekken verhuisde de stapel in deze periode met enige regelmaat van Middelburg naar Brugge en weer terug. In 1444 trouwde Wolfert van Borselen, zoon van de heer van Veere, met Mary Stuart, een zustervan de Schotse koning Jacobus II (1437- 1460). Dit bracht Veere in beeld als geschikte Zeeuwse haven voor de Schotse stapel. In 1508 verklaarde Jacobus IV (1488-1513) Veere tot de verplichte ingangshaven voor alle Schotse goederen in de Nederlanden en daarmee ook tot de zetel van de conservator van de Schotse privileges in de Nederlanden. Vanaf dat moment zou de Schotse stapel in Veere blijven, al werd het stapelrecht gaandeweg meer een forma liteit.5 In 1541 werd het alleenrecht van Veere op de Schotse stapel nog eens bevestigd, waarna die daar formeel tot aan de Bataafse tijd zou blijven bestaan. Het ambt van conser vator in Veere bleef zelfs in stand tot 1847.6 Ook Bergen op Zoom dong mee (net als Antwerpen) en tijdens de Paasmarkt van 1482 trakteerde de stad de Schotten op Rijnwijn om hen gunstig te stemmen.7 Dergelijke schenkingen werden in latere jaren herhaald.8 Weliswaar lijkt Philips de Schone, hertog van Bourgondië (1493-1506), ergens (kort) vóór maart 1496 te hebben besloten dat voortaan Bergen op Zoom de plaats van de Schotse stapel diende te zijn, maar dit leidde tot niets.9 Zowel de Engelse als de Schotse handelaren bleven op Middelburg varen en verzuimden - of weigerden - hun invoerrechten af te dragen in Bergen op Zoom. Hoewel Philips het Middelburgse stadsbestuur hierop aansprak, veranderde er niets. Een Schotse stapel in Bergen op Zoom lijkt daarmee nooit verder te zijn gekomen dan het geduldige papier. 173 De Waterschans 4 - 2011

De Waterschans | 2011 | | pagina 11