Beste leden, 800 jaar stad? Van de hoofdredacteur Kroonleden Nieuwe leden per 15 oktober 2011 Colofon Over een paar weken schrijven we 2012. Het jaar waarin de stad herdenkt dat 800 jaar geleden, op 25 februari 1212, een document werd onder tekend waaruit kan worden afgeleid dat Bergen op Zoom op dat tijdstip al een vrije plaats was, een opidum liberum. Een plaats waarvan de inwoners, in tegenstelling tot lijfeigenen en dorpelingen, geen diensten meer aan hun heer verschuldigd waren; een stad dus Dit recht kan door de heer van Breda al tien of twintig jaar eerder zijn verleend, maar daar zijn geen documenten (meer) van. Dit gegeven relativeert de viering van '800 jaar stad'. Bovendien, vóór 1200 woonden en werkten hier waarschijnlijk al geruime tijd ondernemende Bergenaren: ambachtslieden, kooplui, schippers. Zij woonden verspreid langs de wegen die naar het marktveld leidden, waar dan al geruime tijd een parochiekerk stond. Of een groep ondernemende lieden dan wel de heer van Breda het initiatief namen tot het verlenen van recht op vrijheid, zal wel onduidelijk blijven. Overigens, het lijfeigenschap werd in de heer lijkheid Breda in 1245 afgeschaft. Vliegende start De parochie Bergen op Zoom was nauw verbonden met de abdij van Nijvel ten zuiden van Brussel. De abdis droeg de pastoor voor bij de bisschop van Luik en inde tienden. Deze abdij, in 640 gesticht door de moeder van Sint Gertrudis, had in Bergen op Zoom zeer waarschijnlijk een exploitatiecentrum, een uithof. Zo'n grote abdijboerderij trok natuurlijk vaklieden en handelaren aan. Voor Bergen op Zoom waren omstreeks 1200 alle voorwaarden aanwezig om een 'vliegende start' te maken: een nederzetting, een parochiekerk, een bevaarbare kreek naar de Schelde en ondernemende lieden. Samen met het recht op vrijheid en met de steun van de heer van Breda kon het niet meer fout gaan. Vooral niet wanneer al vrij snel Vlamingen West-Brabant gingen exploiteren als veenkolonie, Bergen op Zoom gebruikten als overslaghaven voor de gewonnen turf en de Grebbe naast afwateringskanaal ook dienst ging doen als turfvaart. Activiteiten Ook de Geschiedkundige Kring bereidt zich voor op het herden kingsjaar. Samen met Het Markiezenhof en de heemkunde kring Halchterth organiseert de Kring ook in 2012 weer vier Hofzaallezingen, die - uiteraard - betrekking hebben op 800 jaar stad. Zie elders in dit blad. Het bestuur is voornemens om in de maand van de geschiedenis, oktober 2012, een toepasselijke lezing te organi seren. Mogelijk staat ook de jaarlijkse geschiedenisguiz in het teken van de herdenking. Tot slot wijs ik u graag op het archeologieboek dat de Stichting In de Scherminckel begin maart presenteert. In deze Waterschans leest u hierover meer. Ad van den Bulck, voorzitter Inleveren kopij voor Waterschans 1,2012 vóór 1 januari 2012 Kerstmis staat alweer voor de deur en deze donkere dagen zo aan het einde van het jaar nodigen uit tot contemplatie. Op internationaal niveau bezien is dit jaar niet alleen zeer bewogen geweest, maar we kunnen er zeker van zijn dat de vele, soms stormachtige gebeurtenissen in de geschiedenisboeken zullen belanden. Terugkijkend kunnen we constateren dat 2011 politiek en economisch gezien een uitermate bewogen jaar is geweest. Ik denk dan bijvoor beeld aan de revoluties in het Midden-Oosten, waar in een aantal landen een meer of minder gewelddadig einde kwam aan vaak jaren lange dictaturen. De uitwerking daarvan zal ook doorwerken in 2012 en de jaren daarna. Dichter bij huis werd en wordt het nieuws natuurlijk gedomineerd door de eurocrisis. De uitkomst daarvan is nog niet in zicht. Het was kortom een gedenkwaardig jaar waar ook door volgende generaties op gestudeerd zal worden. Voor wat betreft De Waterschans kunnen we terugkijken op een prima jaar met als hoogtepunt het themanummer over de Markiezinnen, dat het afscheid van Yolande Kortlever als hoofdredacteur markeerde. Inmiddels is de redactie al weer druk bezig met de diverse edities voor 2012, want ook volgend jaar willen wij u natuurlijk weer voorzien van vier prachtige Waterschansen met een gevarieerd aanbod aan onderwerpen en artikelen. Vanzelfsprekend zal er ruimte ingepland worden voor de evenementen rondom '800 jaar stad'. Bovendien zijn we momenteel druk aan het brainstormen over een themanummer en ligt er inmiddels een keur van artikelen op de plank. We hebben kortom voldoende plannen en aanbod voor het nieuwe jaar. Voor u ligt het laatste nummer van 2011 waarin een prachtig artikel van Marco Vermunt en Lauran Toorians centraal staat. In deze bijdrage wordt voortgeborduurd op Wardtaal uit Waterschans-3 waarin Ward Warmoeskerken naar mogelijke verklaringen zocht omtrent de Romeinse godenverering in onze regio. Rest mij niets anders dan u en de uwen prettige kerstdagen te wensen. Namens de hele redactie wens ik u liefdevol en gezond 2012 toe. De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV DE BONT Stoffering, Putte P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT WONEN WEST BRABANT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders Mevr. E.M. van den Beemt Bergen op Zoom Mevr. C.P.J.M. Biesheuvel-van den Eijnden Heinenoord Mevr. M.A.M. Botermans-Freijser Bergen op Zoom Mevr. A.G. van den Broek Bergen op Zoom Dhr. M.V. Bruschke Bergen op Zoom Dhr. J.F.M. Kuijpers Bergen op Zoom Mevr. W.J.M. van de Laar-de Groot Bergen op Zoom Mevr. M. Nieland Bergen op Zoom Dhr. G.F.G.M. Sommer Bergen op Zoom Dhr. J. Staps Bergen op Zoom Mevr. A. Westra-van Delft Tholen Dhr. J. van Wijk Bergen op Zoom Dhr. J.A. Witteveen Bergen op Zoom 155 De Waterschans 4 - 2011 .\.k De Watersthajis i 41ste jöa'rgang n'r. 4, ctecembeT 2011 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteamldgeschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Kortemeestraat 11A 4611 TK Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: secretarisOgeschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: penningmeesterOgeschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Jan van Tienen Willem Vermeulen Laurijs Weyts Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs.Jac Backx Mevr. Tineke van Dam Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Drs. Nic Grosfeld Drs. Irene van Kemenade (hoofdredacteur) Mevr. Marieke Liefting Drs. Jan Peeters Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekkerOhome.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn FAUSTD NU MINE BERGA VICTRIX Foto omslag: Sint Ninian op een miniatuur in een vijftiende-eeuws getijdenboek dat zou zijn gemaakt in Schotland, maar een sterke Gent- Brugse invloed verraadt. Edinburgh University Library MS 42, f. 72v. [Book of Hours of the Virgin Mary and St NinianI.

De Waterschans | 2011 | | pagina 2