Een cultusplaats uit dz/r/\ihri&Uló& LU onder het stadscentrum De opgravingen op het Thaliaplein van 2002-2007 Marco Vermunt en Lauran Toorians f00 Reconstructie van het ven, zoals dat op het Thaliaplein werd opgegraven. De donkere delen waren nog intact, de rest was ooit vergraven. Bij de pijl was een steigertje, van waaruit de voorwerpen in het water werden gegooid. Tekening Gemeente Bergen op Zoom. De Waterschans 4 - 2011 160 De Romeinse sporen onder het Thaliaplein, opgegraven tijdens onderzoek door de gemeente in de jaren 2002-2007, spreken nog steeds tot de verbeelding. In een vorige aflevering maakte Ward Warmoeskerken een vergelijking met de Nehalennia-altaren van Domburg en Colijnsplaat. Maar wat werd er nu precies gevonden? Kunnen de vondsten werkelijk inzicht geven in het 'Romeinse verleden' van Bergen op Zoom? In deze bijdrage worden de resultaten van de opgravingen op het Thaliaplein nog eens samengevat en vergeleken met nieuwe gegevens van onderzoek na 2007. De opgraving op het plein, augustus 2002. Het onderzoek was alleen mogelijk dankzij de inzet van vele vrijwilligers, zoals hier tijdens een 'graafkamp' van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland. Foto Gemeente Bergen op Zoom. Goed beschermd Het Thaliaplein, ook Parade genoemd, is een stukje binnenstad waar eeuwenlang veel gebouwd en gesloopt is. In de elfde en twaalfde eeuw, toen ervan een stad nog geen sprake was, lag daar een akker. Deze akker strekte zich ver uit buiten het voormalige plein en sloot aan op een veel groter agrarisch terrein aan de zuid- en zuidoostzijde van de binnenstad. De omgeving Thaliaplein-Huijbergsestraat- Kloosterstraat moet in die periode relatief vruchtbaar voor landbouw zijn geweest. Het gebiedje lag op de overgang van een droge (onvruchtbare) zandheuvel, nu omgeving Hoogstraat, en een laaggelegen vlak terrein, dat venig en drassig was. Het was niet te nat en niet te droog. Waarnemingen en onder zoeken van het afgelopen jaar hebben het inzicht in die voorstedelijke nederzetting, op de rand van zand en veen, aanzienlijk vergroot. Meer daarover zult u kunnen lezen in een volgende Waterschans. In deze bijdrage gaat het niet om de middel eeuwse sporen, maar om hetgeen wat daar- 161 De Waterschans 4 - 2011 W i

De Waterschans | 2011 | | pagina 5