//niAi; Afb. 3. Voortrekkers Sint Tarcisiusgroep op fietstrektocht in de Ardennen, 1934. gestart met twee patrouilles. Kapelaan van den Eynden werd aalmoezenier. Een halfjaar daarna kwam er een derde en vierde patrouille bij en kreeg de troep de zolder van de zusters- school ter beschikking als troephuis. Hopman Schoones zorgde voor de groepsnaam: Don Bosco naar, een boek van Hugo West, dat in die dagen verfilmd was. De groepsdas werd blauw en de installatie vond plaats in het voorjaar van 1931. Pas in het najaar van 1937 kwamen er voortrekkers. Schoones had toen zijn hopman functie overgegeven aan broeder A.L. Redus en werd oübaas van die stam. Een jaar later in 1938 begon de groep met welpen. Mej. Borghouts werd akela. Zij vonden een onder komen in een school in de Bernadettestraat. Sint Tarcisiusgroep In het jaar 1930 werd een derde groep opge richt, de Sint Tarcisiusgroep in de parochie van de Heilige Maagd. Hier zette kapelaan Uitdewilligen zijn schouders onder. De toen 21-jarige Chris van der Weyden werd hopman en P. van Mansfeld werd zijn vaandrig. De groepsdas werd groen. Op 4 november vond de eerste bijeenkomst plaats boven de direc teurskamer van het Sint Aloysiuspatronaat in de Lievevrouwestraat. Spoedig daarna verscheen er op het speelveld achter het patronaatsgebouw een oude directiekeet. Daar timmerden de eerste verkenners een patrouil- lehoek, bedoeld voor de patrouilles Koekoeken, Uilen, Vossen en Eekhoorns. Twee jaar later volgden de welpen. Zij kwamen via een omweg op de zolder van Hoogstraat 2 terecht. Daarin was destijds de firma Van Breemen gevestigd. Drie jaar later, in 1935, kwamen er ook voor trekkers bij de groep. Zij deden meteen iets opmerkelijks. Nabij het Heihoefke van boer Bril aan de Huijbergsebaan bouwden ze een Maria-kapelletje. Dat staat er 76 jaar later nog steeds. Het werd ingezegend op 8 juni 1935. In 1939 kreeg de groep een oude timmerman werkplaats in bezit. Deze was via het poortje Koepelstraat 69 te bereiken. Kizitogroep Het duurde twee jaar, voordat er ook in de parochie van de Heilige Martelaren van Gorkum op het Bolwerk en in de parochie Sint Antonius Abt in Nieuw Borgvliet een verkennersgroep werd opgericht. In de eerstgenoemde parochie wist men de heren Baars, Van den Broek en Van Terheijden warm te krijgen voor de functies van hopman en vaandrig. Na hun cursus werd de groep op 6 augustus 1932 opgericht. De naam werd Kizitogroep, genoemd naar een Afrikaanse jongen, die vanwege zijn geloof de marteldood stierf. De kleur van de das werd marijnrood. De start werd gemaakt met drie patrouilles: Zwaluwen, Sperwers en Eekhoorns. Het eerste troephoofdkwartier was boven het zanglokaal naast de kerk in de Boxhoornstraat, een ruimte van vier bij vier meter. Een jaar later verhuisde de groep naar het gloednieuwe jeugdhuis op Noordsingel 12. In dat jaar kwamen er ook welpen bij, met mej. Flipsen als akela. M'Bagagroep De laatste parochie in de stad, die direct na 1930 een verkennersgroep begon, was die van Nieuw Borgvliet. Op 5 november 1932 durfde hopman Maes het aan, om ook de jongens van de H. Antonius Abt-parochie te laten genieten van het verkennersspel. Het was een eenvoudige arbeidersparochie. De das werd bruin-kaki en de naam werd M'baga, evenals Kizito een Afrikaanse martelaars jongen. Op de zolder van de zusterschool in de Rembrandtstraat konden ze terecht. Twee jaar later, op 21 april 1936, kwam er een welpen groep bij. Daarvan was vrijwel meteen mej. Tax akela. Dat zou ze blijven tot 1967! Bij de start was er een nest van zes welpen, spoedig werden dat drie nesten. Bij de verkenners waren er vier patrouilles: Wulpen, Raven, Kieviten en Vossen. De Waterscharis 1 - 2012 18 Afb. 4. Lady Baden-Powelt Imiddenl bezoekt Bergen op Zoom, 5 oktober 1947. 1936 Een nieuwe NPV-groep, de Zoomgroep Nu alle katholieke parochies een verken nersgroep hadden en er zelfs voor 'neutrale' meisjes zoiets was, moest een nieuw initiatief tot het oprichten van een padvindersgroep vooral gezocht worden in de 'neutrale', dus protestantse hoek. De heer Van Zandvoort, docent op de Rijks-HBS, gaf de aanzet daartoe. Er moest eerst een Plaatselijke Commissie met een volledig bestuur en statuten opgericht worden. Dat gebeurde op 27 oktober 1936. Een troephuis was er ook al. Op de Zandlinie stond een oude boerderij, 'de Kragge'. Deze boer derij stond leeg en in 1936 had de Delmogroep hier al een jaar gebruik van gemaakt. In het najaar van 1936 begon men met welpen en verkenners. In het voorjaar van 1937 was men zover dat iedereen 3e klasse was; het moment waarop de groep geïnstalleerd kon worden. Een aantal verkenners was zelfs al 2e klasse. Op 10 aprilvond de installatie om 15.00 uur plaats in de zaal van de Korenbeurs in de Potterstraat. Eigenlijk zou dit bij het troephuis moeten gebeuren, maar het weer was zo slecht, dat er uitgeweken werd naar die zaal. De installatie was net op tijd. Dat jaar werd in het Nederlandse Vogelenzang bij Haarlem namelijk de Wereld Jamboree gehouden en alle patrouilleleiders zouden hier naar toe gaan. Ook veel verkenners van de Katholieke Verkenners gingen mee. Zo'n Jamboree is een internationale gebeurtenis die één keer in de vier jaar ergens in de wereld wordt gehouden. Deze Jamboree was alweer de vijfde. 27.060 kamperende scouts uit alle hoeken van de wereld waren hier bij elkaar. De groepsdas werd een paarse das. Bij de welpen werd mej. W. van Dobbenburgh tot eerste akela geïnstalleerd en bij de verkenners werd luitenant J. Vergouwen de eerste hopman. Niet voor lang, want direct na de Wereld Jamboree werd A. Vriens hopman, later opgevolgd door vaandrig C. Leman. 1940-1944 Oorlogsdreiging en bevrijding Zo vlak voor de Tweede Wereldoorlog ging het goed met de zeven groepen. Het uitbreken van de oorlog zette daar een streep door. Een aantal activiteiten mocht niet meer, bijvoorbeeld kamperen in het bos. Op 2 april 1941 werden alle activiteiten verboden en clubhuizen en spullen geconfisqueerd. De Delmogroep had haar clubhuis aan de Zwarteweg nog maar nét helemaal afbetaald en raakte deze dus kwijt, inclusief alle tenten en andere kampeerspullen. De vijf katholieke verkennersgroepen hadden al hun spullen en behuizingen netjes geregistreerd staan bij de parochiebesturen en konden daar ook naar fluiten. Niet alles, gelukkig. Bij de Kizitogroep Afb. 5. Voortrekkers Don Boscogroep met oübaas Schoones, 1938 19 De Waterschans 1 - 2012

De Waterschans | 2012 | | pagina 10