Boekbespreking Een vermakelijk spreekwoordenboek door Eef Oosters Spreekwoorden, uitdrukkingen en gezegdes van Bergen op Zoom Afb. 3. Foto van het koffiehuis 'De Kroon' rond 1890. Deze foto is niet genomen naar aanleiding van het gouden huwelijksfeest van het echtpaar Damen-Lemmers, zoals in de beschrijving van het MHC vermeld wordt (Collectie Het Markiezenhof Historisch Centrum, Bergen op Zoom). Het echtpaar Trimbos-Lemmers en hun kinderen bleven tot rond 1885 als koffiehuis houders actief. Daarna werd het Nederlandsch Koffiehuis overgenomen door Jacobus Johannes van Yzerlooij.5 De tweede zoon van Jacobus Lemmers, Adrianus Dionisius (184-0-1892) vestigde zich na zijn huwelijk met Philomena Lucia Verduit als koffiehuishouder te Roosendaal. Dit was blijkbaar geen succes, want enige jaren later vinden we hem weer terug te Bergen op Zoom als commissionair. Het echtpaar Lemmers-Andriessen was zelf uitbater van het koffiehuis 'De Kroon'. Na de dood van Gregoria Andriessen zette Cornelis Lemmers dit voort met de hulp van zijn dochter Dymphna (1797-1880). In 1838 huwde Dymphna de graanhandelaar Adrianus Ignatius Damen (1797-1892). Doorzijn huwelijk veranderde Adrianus Ignatius Damen van beroep; vanaf 1838 tot zijn dood in 1892 wordt hij vermeld als logement- en koffiehuishouder. In het gemeentearchief van Bergen op Zoom wordt een foto bewaard, die volgens de gegevens op de website genomen zou zijn ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van het echtpaar Damen uit het koffiehuis 'De Kroon' in de Bosstraat. Dit kan niet waar zijn. Adrianus en Dymphna Damen-Lemmers huwden in 1838 en zouden dus in 1888 hun gouden huwelijksfeest hebben kunnen vieren. Dymphna overleed echter reeds in 1880 en dus was er in 1888 geen reden voor een feestje. Mogelijk betreft het hier de viering van het 40-jarig regeringsjubileum van koning Willem III in 1889. Op deze manier was de familie Lemmers- Andriessen in staat gedurende vier generaties een rol te spelen in de Bergse horeca. Noten De Waterschans 1 - 2012 36 'Ge ken komme, de matte legge' Dat ik ben opgegroeid met het Bergs dialect kun je rustig stellen; zo kende mijn oma - en de rest van de familie trouwens ook - maar één taal en dat was het Bergs dialect. Zo had mijn oma het over "n ouwe jonge jonge' als zij een oude, vrijgezelle man bedoelde en sprak ze over 'goejekööp netjes' als men zich voor weinig geld toch netjes kleedde. Tegenwoordig wordt het Bergs dialect een stuk minder gebezigd en dreigen ook de spreek woorden en uitdrukkingen verloren te gaan. Reden voor dialectgenootschap de Berregse Kamer om het boek 'Ge ken komme, de matte legge' uit te geven. Met behulp van bijdrages van rasechte Bergenaren en middels literatuuronderzoek heeft de redactie van de Bergse Kamer getracht een veelheid aan spreekwoorden en uitdruk kingen vast te leggen voor de komende gene raties. Overigens hebben zij daarbij niet de pretentie een definitieve uitgave te hebben geproduceerd. De Bergse bevolking wordt in het boek dus opgeroepen om toch vooral met aanvullingen te komen om de collectie spreek woorden en gezegden aan te vullen en uit te breiden. Voorwoord en inhoud Het boek, dat rijkelijk is geïllustreerd door een aantal Bergse kunstenaars waaronder Els van Egeraat, Joost Eykman, Frits Klasen, Kees Warmoeskerken en Corrie Hagenaars zeer afwisselend van opzet. Zo zijn er ook voorbeelden van rechtstreeks vertalingen uit het Nederlands: 'E'k wa van oe aan?' of 'd'n aap vlööie' worden respectievelijk vertaald als 'heb ik iets van je aan?' en 'de aap vlooien'. Daarnaast staat het boek vol met Brabantse en specifiek Bergse gezegden. Het voorwoord is geschreven door een groot voorstander en gebruiker van het Bergs dialect, Willem Loeff. Volgens Loeff hoort dit boek niet thuis in de boekenkast, maar op het nachtkastje of op de bank met een goed glas wijn, zodat u telkens weer kunt genieten van de rijkdom van ons dialect. Je komt spreek woorden en gezegdes tegen, die een ware vondst zijn en uitmunten in originaliteit. De Nederlandse vertalingen zijn afdoende evenals de betekenis. De verklaringen zijn waar nodig uitgebreid en verduidelijken het spreekwoord of gezegde. Voor de meeste Bergenaren zal het lezen van dit boek een 'oja-gevoel' geven, afgewisseld met de gedachte 'nog-nooit-van- gehoord'. 'Ge ken komme, de matte legge' zal dus niet enkel een 'feest der herkenning' zijn. Echt leuk wordt het natuurlijk pas bij de typische Bergse uitdrukkingen, want nergens anders dan in Bergen op Zoom spreekt men over 'veul ammezuur ebbe' voor bijvoorbeeld iemand die veel adem heeft om trompet te 37 De Waterschans 1 - 2012 FAU STD NUMINE BERQA VICTRIX 1. Het Markiezenhof Historisch Centrum (MHC), Bergen op Zoom, Notarieel archief, notaris G.A. Stouters, inv. nr. 873. 2. MHC Stedelijke archieven, archief van de secretarie SA 5095. 3. MHC Volkstellingen 1812, 1830 en 1840 4. Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC), 's-Hertogenbosch, Memories voor Successie, kantoor Bergen op Zoom, 1824, 1835, 1845, 1848. 5. MHC Bevolkingsregisters 1860-1880 en 1880-1900. Oialecigenooi schap De Berregse Kamer Met illustraties van verschillende kunstenaars uit de stad

De Waterschans | 2012 | | pagina 19