Lezing van HAN LEUNE op 24 april 2012 'De Waterschans, haar geschiedenis en betekenis' spelen of over 'ebbes zee Tebbes' als men een onzin-antwoord geeft. In Bergen op Zoom is men niet doodmoe, maar 'afleggesklaar' of 'zo moei zijn as 'n afgeslipte n'ond' en als het je niets uitmaakt zegt men gewoon 'wa nukta nou'. En zo zit het boek 'Ge ken komme, de matte legge!' vol met leuke, verrassende, bekende en minder bekende spreekwoorden en gezegdes. Feitelijk teveel om op te noemen, maar twee, mij onbekende uitdrukkingen wil ik u echter niet onthouden. Wat dacht u van 'IJ mot 'tante' zegge tege de Stalebrug' of 'Die meid is zo éét, dagge d'r mé d'n natte krant in brand ken slaan'. Is uw nieuwsgierigheid en enthou siasme voldoende opgewekt? Een vermakelijk boek met kanttekeningen De kleurrijke illustraties geven het boek een speels karakter en zijn qua stijl zeer divers. Iedere kunstenaar geeft op zijn of haar manier uitdrukking aan de verschillende spreek woorden en gezegdes. Het boek is voorna melijk opgezet om door te bladeren, maar minder geschikt om iets in op te zoeken, aangezien een trefwoordenregister ontbreekt. Ook is mij niet duidelijk geworden aan welke voorwaarden een gezegde moet voldoen om opgenomen te worden in een eventuele volgende editie. Wordt er gekeken naar origi naliteit of naar algemeen gebruik? Wordt er voornamelijk naar het verleden gekeken of ook naar de huidige tijd? Het laatste betwijfel ik aangezien ik uitdrukkingen als 'waailap' en 'prutser' mis, die de laatste jaren in Bergen op Zoom toch vrij veel gebruikt worden. Ook de bronnenlijst is nauwelijks gespecificeerd. Ondanks deze kanttekeningen blijft 'Ge ken komme, de matte legge' een vermakelijk boek dat iedere Bergenaar in huis zou moeten hebben. Dialectgenootschap de Berregse Kamer heeft met het uitbrengen van dit boek gezorgd dat - in ieder geval deze - Bergse spreekwoorden, gezegden en uitdrukkingen niet verloren gaan in de tijd en bewaard worden voor de toekomstige generaties. Het boek 'Ge ken komme, de matte legge' is nog te koop a 15,- bij boekhandels Quist, Van der Kreek en de Readshop in Bergen op Zoom, VVV Brabantse Wal of winkels als Primera MCD, Intratuin en rookshop de Schelde. In Halsteren is het boek verkrijgbaar bij Vermeulen. Tevens is het boek online te bestellen via www.DeBerregseKamer.nl. De Waterschans 1 - 2012 38 Op de Algemene Vergadering van de leden van onze Geschiedkundige Kring is het een goed gebruik om na de pauze de leden kennis te laten maken met een speciaal onderwerp uit onze stad. Ook ditjaarzal daarop geen uitzondering zijn. Na de pauze zal prof. dr. Han Leune, emeritus hoogleraar sociologie aan de Erasmus Universiteit, een boeiende uitleg geven over Juist in hetjaardat Bergen op Zoom het 800-jarig bestaan viert, moet aan een belangrijk militair aspect van de stad aandacht worden gegeven: de WATERSCHANS. Deze was in het voorbije jaar veelvuldig onderwerp van gesprek. Moet het Rijksmonument uit 158A in de loop van de tijd omgevormd worden tot een 'waterwijk' met hoogbouw vanwege het uitzicht? Kan de Waterschans, zoals de Waterlinie met de forten de Roovere en Pinsen, ook gerestaureerd worden en deel uit blijven maken van ons cultureel erfgoed? Een voluit 'ja' naar de mening van tal van culturele en recreatieve organisaties die zich zorgen maken over deze ontwikkelingen en pleiten voor restauratie en een bestemming voor watersport, toeristische en recreatieve doeleinden. Om de Waterschans te plaatsen in het historisch kader en haar betekenis in het geheel van forten en linies van Antwerpen tot Bergen op Zoom zal Han Leune met grote deskundigheid en met vele beelden uit verleden en heden daarop in gaan. Een doorkijk naar de mogelijke toekomst via de gemeentelijke plannen voor een jachthaven gecombineerd met schetsen voor de Waterschans zijn recente ontwikkelingen. Zeer aanbevolen! 39 De Waterschans 1 - 2012 FAUSTD NUMINE BERGA VICTRIX -l FAUSTQ NUMINE BERGA VICTRIX

De Waterschans | 2012 | | pagina 20