Beste leden, Van de hoofdredacteur Oproep: leden voor redactie van website Nieuwe leden per 15 februari 2012 Colofon z Nic Grosfeld, jarenlang voorzitter van de Geschiedkundige Kring en vanaf 1991 lid van de redactie van De Waterschans, nam in februari afscheid van de redactie. Het bestuur dankt Nic hartelijk voor zijn jarenlange inzet. In de column 'Van de hoofdredacteur' zwaait Irene van Kemenade Nic uit. Beleidsplan 2012-2015 Op dinsdag 24- april a.s. vindt de jaarlijkse ledenvergadering plaats. De uitnodiging treft u in deze Waterschans aan. Op de agenda staat de actualisering van het beleidsplan. Voor twee voornemens vraag ik uw aandacht. Zo vindt het bestuur dat onze website nog meer kan worden uitgebuit dan nu gebeurt en is dan ook voornemens een werkgroep in het leven te roepen die verantwoordelijk wordt voor www.geschiedkundigekringboz.ni. Een oproep voor belangstellenden staat in dit nummer. Verder leert de praktijk dat de huidige website de nodige beperkingen heeft, zowel voor de bezoeker als voor de beheerder. Beperkingen waar de te vormen werkgroep zeker tegenaan zal lopen. In het beleidsplan 2012-2015 leest u over het voornemen de website bij de tijd te brengen. In 2003/2004 hield het toenmalige bestuur een enquête onder de leden. Daaruit bleek het grote belang van De Waterschans. Het overgrote deel van de leden was juist lid vanwege dit tijdschrift. Redactie en bestuur veronderstellen dat dit nog geldt, maar zijn toch nieuwsgierig naar het antwoord op de vraag in welke mate het blad voldoet aan uw verwachtingen. In het beleidsplan treft u daarom het voornemen aan hier een onderzoek naar te doen. Het is zaak de vinger aan de pols te houden. Maquette De laatste maanden is veel te doen over het naar Bergen op Zoom halen van de maquette uit 1751. Voor achtergrondinformatie over de Franse maquettes in het algemeen en die van Bergen op Zoom in het bijzonder verwijs ik u naar een artikel hierover in De Waterschans van juni 2009, Niet twee maar drie maquettes van Bergen op Zoom in 1747'. Elders in dit nummer vindt u de uitnodiging voor een virtuele stadswandeling door de 3D versie van de originele maquette. Ad van den Bulck, voorzitter Inleveren kopij voor Waterschans 2, 2012 Een rijk gevulde eerste Waterschans van het jaar 2012 ligt voor u. De hoeveelheid medede lingen van het bestuur illustreert het enorme aantal activiteiten dat door de diverse commissies ontplooid wordt. Er staat wat dat betreft weer een aantal bijeen komsten op het programma in de komende maanden. De Geschiedkundige Kring mag met reden een bloeiende (en groeiende) vereniging genoemd worden. De kern van dit tijdschrift blijven natuurlijk de interessante en qua onderwerp zeer uiteenlo pende artikelen. Deze keer leiden wij u bijvoor beeld langs de Koepelstraat en een aantal oude koffiehuizen. Er komen Bergse cartoons, spreekwoorden en straatstenen langs en ook Gezocht: redactieleden voor de website van de Geschiedkundige Kring Het bestuur is voornemens de website van de Geschiedkundige Kring dit jaar een opfrisbeurt te geven. Om de informatiever spreiding te verbeteren en de website actueel te houden is het bestuur nu op zoek naar enthousiaste vrijwilligers, die de redactie van de website willen versterken. Het gaat met name om de volgende werk zaamheden: Het verzamelen, schrijven en redigeren van teksten voor de website. Nieuwsitems en actualiteiten verzamelen en plaatsen. Het maken (en bewerken) van foto's en ander beeldmateriaal. Technische ondersteuning advisering bij het maken en onderhouden van de website. We hebben voorkeur voor mensen met enige ervaring in het beheer van website(s), maar we vragen vooral leden met belangstelling en enthousiasme te reageren. had u van ons nog het tweede deel van de overzichtsgeschiedenis van de Bergse scouting tegoed. Als redactie hadden we deze keer zelfs de luxe dat we een aantal artikelen nood gedwongen moesten doorschuiven naar een volgende editie. Dat is geruststellend, want als (hoofd)redacteur blijf het een zware verant woordelijkheid om De Waterschans elke keer met kwaliteitsartikelen te vullen. In de redactievergadering van 8 maart j.l. hebben wij afscheid moeten nemen van onze 'eminence grise' Nic Grosfeld. Sinds 1991 heeft Nic veel betekend voor onze vereniging. Onder zijn bezielende leiding heeft hij als voorzitter altijd de kwaliteit van de Geschiedkundige Kring hoog in het vaandel gehouden. Daarnaast heeft hij jarenlang deel uitgemaakt van de redactie. Zijn inhoudelijke geschiedkundige kennis, zijn humor en vermakelijke verhalen, maar vooral ook zijn rotsvaste geheugen betreffende het reilen en zeilen van de Geschiedkundige Kring en de Waterschans in het bijzonder zullen node gemist worden! Nic, het ga je goed! Hopelijk vind je nu de tijd om je promotie af te ronden en de uitnodiging voor een zomers 'redactieafscheid' bij jou in de tuin wordt door de voltallige redactie met open armen ontvangen. Ik wens u veel leesplezier en graag tot ziens bij één van de vele aankomende activiteiten. Mevr. E. Berg-Koolen Halsteren Dhr. K.J. Bijl Bergen op Zoom Dhr. P.H. Brouwers Bergen op Zoom Mevr. R. Cok- de Kok Bodegraven Mevr. N. Dirker-Kanters Halsteren Mevr. A. Douma Bergen op Zoom Dhr. M.J.P. van Eekelen Lepelstraat Dhr. W.C.M. Hagenaars Halsteren Mevr. C.H.A. Huisman Bergen op Zoom Mevr. A. Koudijs Weert Dhr. Ch. van Loon Heerle Dhr. J.W.A. Maas Bergen op Zoom Dhr. B. van Oevelen Bergen op Zoom Mevr. M.C. Somers-Kraaijmes Hoogerheide Dhr. J. Vonk Bergen op Zoom Dhr. W. de Weert Bergen op Zoom Mevr. E. Zetten-Biesheuvel Middelburg De Waterschans 1 - 2012 - De WStersehans 42ste jgargsngr-n-r 1, rrVaartZDT2 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteamldgeschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Kortemeestraat 11A 4611 TK Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: secretaristdgeschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: penningmeesterldgeschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Jan van Tienen Willem Vermeulen Laurijs Weyts Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs.Jac Backx Mevr. Tineke van Dam Drs. Jaap Dekker [redactiesecretaris) Drs. Nic Grosfeld Drs. Irene van Kemenade (hoofdredacteur) Drs. Marieke Liefting Drs.Jan Peeters Drs. Yolande Kortlever Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekker0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn vóór 1 mei 2012 Foto omslag: Bergen op Zoom krijgt stadsrechten van de heer van Breda, 11198-12121 cartoon door Len Munnik.

De Waterschans | 2012 | | pagina 2