Day ven Werkgroep Genealogie Frank Wierckx Op U december 1736 legden Jacobus Friscus, herbergier in de herberg 'De Blikke Doos', gelegen aan de huidige Halsterseweg in de heerlijkheid Noordgeest en zijn huisvrouw Cornelia Free, een verklaring af voor de schepenen van deze heerlijkheid. Jacobus Friscus verklaarde op 22 oktober 1736 bij Cornelis Smaelen, bierkruijer, geweest te zijn.1 Ten huize van Cornelis Smaelen ontmoette Jacobus Friscus Gillis Gijsen, meester kleer maker. Na eenige discoursen en woordenwis seling [discussie en gesprek] overeen scheer [schaar] en scheerslijper te hebben gehadt, (hebben) sij deponenten [personen die een verklaring afleggen] gehoordt dat Cornelis Smaelen tegen Gilles Gijsen sijde dat ten tijde als hij sergant was, hij 15 ellen cassaaij [wollen stof] voor een man had gegeeven, waerop Gilles Gijsen antwoordde gij bent nooit sergant geweest daar den eerste (Smaelen) op repli ceerde [antwoordde] voor 5 jaeren de heelbaerd [hellebaardier] te hebben gedragen en een goet paspoort te hebben soo [indien] hij die wilde komen leesen. Gilles Gijsen vervolgde als gij (Cornelis Smaelen) soo lang sergant bent geweest wat doet gij dan hier om 't genade broot te krijgen, kerel, daer sijn nooit Bergenaers aan de kar, op welk seggen den eerste genoemde (Cornelis Smaelen) weder antwoordde en nog sijn Bergenaers en de karren gegaan voor geit, de eene 3 hondert guldens en de andere 100 rijcxdaalders, andere 2 hondert guldens. Gilles Gijsen ging echter verder en sprak opnieuw zijn ongeloof uit over het militaire verleden van Cornelis Smaelen 'waer zoudt gij het van daen gehaelt hebben, gij hebt geen duijt in de wacht gehad', daar Cornelis Smaelen nogmaels op antwoordde 'Wat, wat gij, wat ik in mijn sack gehadt hebbe of nog in hebbe', daer bij voegende 'Manneke, hoe sal ik het nog met U stellen', gaende hij (Cornelis Smaelen) daerop uijt de kamer, daer sij tot nog toe in geweest waeren na de keuken om sijn pijp aen te steken, alwaer sijnde hebben sij deponenten gehoort dat Gilles Gijsen uijt de kaemer na de keuken is gekomen en sijn hooft deur in steekende, heeft geseijt, 'ik gaan vast na buijten'. Volgens de verklaring van Jacobus Friscus, de eerste deponent zei hij tegen Cornelis Smaelen 'Blijf hier sitten want het manneke is dronken en niet wel te betrouwen' [vertrouwen] dog denselven (Cornelis Smaelen] sijn pijp aengestoken hebbende is opgestaen en na buijten gegaen seggende 'daer is geen guestie [ruzie], hij sal misschien wat seggen willen'. Vervolgens verklaarde de tweede deponente (Cornelia Free) dat de twee nagemelte personen (Cornelis Smaelen en Gilles Gijsen) met elkaer handegemeen waeren [vochten] en Cornelis Smaelen sich met een rotting [rotan wandelstok] verwerende is komen te vallen waarbij sij depo nente (Cornelia Free) sag dat Gilles Gijsen hem (Cornelis Smalen) op het lijf sat sonder echter te sien dat hij hem gesneden heeft dog heeft gehoort dat een seeckere haubaert [hellenbaarddrager] genaemd Coenraet tegen Gilles Gijsen seijde 'Du verdoemde schelm wilt gij de man vermoorden' en gesien dat voornoemde [eerder genoemde] haubaert na zijn degen taste als wanneer den naegemelte [hierna genoemde] Gilles Gijsen is opgestaan en door desselfs [zijn eigen] soon vastgenomen sijnde naer huijs gebragt waer sij deponenten (Jacobus Friscus en Cornelia Free) hebben gesien dat Cornelis Smaelen in huijs gekomen seer bebloet was. Blijkbaar liep alles toch goed af en kwam het niet tot een proces. In de archieven werd deze vechtpartij niet verder genoemd. Jacobus Friscus behoorde tot een bekende Bergse familie van kuipers en brouwers. Jacobus werd op 5 november 1702 te Bergen op Zoom gedoopt. Hij ging in zijn geboorteplaats in onder trouw op 13 oktober 1725 en huwde aldaar op 28 oktober 1725 met Pieternella of Cornelia Free, gedoopt te Bergen op Zoom op 13 december 1705. In 1731 was hij deken van het Bergse Brouwersgilde. In de overige jaren tussen 1727 en 1734- was hij gezworene van dit gilde.2 De Herberg 'De Bleek Doos' of 'De Blikke Doos' werd later ook wel 'De Kopere Doos' genoemd en stond aan het begin van de huidige Halsterseweg, vlak buiten de Steenbergsepoort. Noten De Waterschans 2 - 2012 58 Kaart door H. Adan, gedateerd 1749, van de eerste en de tweede hoek van de heerlijkheid Noordgeest. Geheet onder, vlak tegen de stadswal ligt de herberg 'De Bleek Doos'. HMC, Archief van de Raad- en Rekenkamer, D 241. 1. Het Markiezenhof Historisch Centrum (MHCl, Bergen op Zoom, Oud Rechtelijk Archief van de heerlijkheid Noordgeest, Inv.nr. 570, folia 79, 4 december 1736. 2. J.W.M. Weijts. 'Friscus'. In: De Brabantse Leeuw (1981), Jaargang XXX, pagina 65-88. 59 De Waterschans 2 - 2012

De Waterschans | 2012 | | pagina 10