Het vaandel wordt ingewijd en de 'regiontago', de regiodag, vindt in Bergen op Zoom plaats. Vanaf 15 maart 1930 wordt wekelijks een cursus Esperanto gegeven. Ook dit jaar worden examens afgenomen, 'geopend' door burge meester P.A.F. Blom die daarbij een warme belangstelling voor deze internationale taal aan de dag legt. Van de vijf geëxamineerde kandi daten behaalt er slechts één het diploma A. Een opvallend feit dat wellicht verband houdt met de slechte examenresultaten, is dat er dat jaar geen boeken zijn uitgeleend. 1931: Het eerste lustrum In 1931 viert NKI haar eerste lustrum waarvoor vijftien gulden wordt uitgetrokken. Maar het gaat niet goed met de vereniging. De slecht bezochte wekelijkse bijeenkomsten worden in de zomerperiode afgeschaft. In juli 1931 wordt er een commissie gevormd ter realisering van een 'Zamenhofmonument', waarover later meer. Verderwordt op 15 en 16 augustus Eindhoven aangedaan waar dan de jaarvergadering van de IKUE plaatsvindt. De voorzitter van de IKUE, de uit Spanje afkomstige priester Juan Font i Giralt,11 bezoekt Bergen op Zoom. Met succes wordt de eerste 'letervespero' (brievenavond)12 gehouden. De pers- en propagandacom- missie wordt ingekrompen: 'mej. Noordhuizen werd vanwege de stilstand der vereen.[iging] ontheven van haar taak.' Ook dit jaar worden er geen boeken geleend. Vanwege het dalende aantal leden wordt van clublokaal veranderd: de Hollandsche Tuin wordt ingewisseld voor café 'Arnold' aan de Arnoldus Asselbergsstraat. Men gaat actief leden werven bij andere katho lieke verenigingen. In 1931 start een Esperanto- cursus bij de 'werkliedenvereeniging' waaraan maar liefst 50 mensen deelnemen. Ook in kerk portalen tracht men aspiranten te strikken voor een cursus Esperanto. Deze cursussen worden door eigen leden gegeven. In 1932 is Bergen op Zoom vertegenwoordigd op de jaarvergadering van de Nederlandse Katholieke Esperantistenvereniging 'Nederlanda Katoliko' (NK), en op de 'regiontago'. Op 4 april 1933 brengt F.J. van der Burgt circa 40 nieuwe cursisten mee naar de conversa tieavond zodat het ledental snel groeit. Op 21 mei 1933 brengen de esperantisten met drie(!) bussen een bezoek aan Brussel, Waterloo en Tervueren. Eén van de bussen botst 's avonds tegen een tram waardoor de reizigers pas de volgende dag naar Bergen op Zoom terug kunnen keren. Vanwege de toename van het aantal leden tot ruim 60, wordt er vanaf mei 1933 weer in de Hollandsche Tuin vergaderd. De jaarvergadering van 26 november 1933 wordt begonnen met een mis opgedragen door pater H. Roosen SCJ.13 De preek wordt in Esperanto gehouden. Tijdens de vergadering wordt een tekort in de kas van f 1.18,37 geconstateerd waarover veel commotie ontstaat. Het tekort is des te merkwaardiger gezien het fors toegenomen ledental. Kennelijk is de vergadering nogal heftig verlopen getuige de opmerking van Jan Dercks: 'Verder zij nog vermeld, dat de nieuwelingen zich nog al erg roerden door vele afkeuringkjes.' Mejuffrouw Goedhart die als bibliothecaresse is aangesteld, meldt dat de vereniging nu acht boeken rijk is en dat in vijf maanden tijd reeds 60 maal boeken zijn uitgeleend. In 1934 bedanken tientallen leden: het zo snel gewonnen aantal van ruim 50 verdwijnt als sneeuw voor de zon. Dercks concludeert: 'We waren inderdaad te gauw in 't groot begonnen.' Tijdens de algemene vergadering van 27 februari zijn de financiële perikelen nog steeds actueel. Dercks spreekt over 'de vergadering der twee kwitanties'. Op de algemene vergadering van 2 augustus 1934 wordt besloten een tweede 'letervespero' te houden, terwijl tijdens de algemene leden vergadering van 9 december het idee wordt geboren om naar het Vlaams Esperanto- congres te gaan en dan tevens de wereldten toonstelling van 1935 in Brussel te bezoeken. 1936: Het tweede lustrum In 1936 viert de vereniging haar tienjarig bestaan. De Esperanto-afdelingen van Roosendaal en Ginneken, PENI en het hoofdbe stuur in de personen van mejuffrouw Simonis en de heer Brandt, die beiden als spreker optreden, zijn vertegenwoordigd. Ook vele cursisten van de Rooms Katholieke Esperanto Onderwijs Centrale en de padvinders komen op de lustrumviering af. Uit zestien landen komen gelukwensen binnen. Amerika doet dit per grammofoonplaat! 'Het interessantste van de viering van ons 2de lustrum was wel het optreden der Gooische troubadours.' Deze zingen Esperanto-liederen, begeleid door een De Waterschans 2 - 2012 64 Viering van het tweede lustrum van de Esperanto- vereniging in Bergen op Zoom, 1936. gitaar, citer en banjo. Er wordt een koffietafel gegeven en 's avonds treden de padvinders esperantisten op. Er wordt wederom een Esperanto-tentoonstelling gehouden. Op de algemene vergadering van 9 september 1936 wordt het tot dan toe zeer uitgebreide bestuur van voorzitter, tweede voorzitter, secre taris, tweede secretaris, penningmeester, tweede penningmeester en commissarissen, ingekrompen tot drie bestuursleden: een voor zitter, penningmeester en secretaris. Een flink aantal leden is vertegenwoordigd op het IKUE- congres in Den Haag en bezoekt de 'regiontago' te Breda. Op 25 november 1936 wordt de derde 'letervespero' gehouden. Op de jaarvergadering van 23 december 1936 wordt bepaald dat er op de conversatieavonden verplicht Esperanto gesproken moet worden. Houdt men zich hier niet aan dan moet er telkens een cent boete betaald worden. Tijdens de algemene ledenvergadering van 24 november 1937 wordt mejuffrouw Goedhart tot persagente gekozen. Besloten wordt ook om werkeloze leden 25 cent per maand te laten betalen. In dit verenigingsjaar worden door de Bergse leden het negentiende IKUE-congres in Den Haag bezocht en allerlei propaganda- avonden en streekdagen in Nederland en België. Het daarop volgende verenigingsjaar wordt als actief gekenschetst: 'Het 12de vereen.[igingsjjaar is 'n zeer vruchtbaar jaar geweest, 't Ledental groeide, café Arnold kreeg den naam van 'Esperanto domo' [Esperanto-huis]; de pers dienst fungeert goed; onze vereeniging was evenals altijd wederom goed vertegenwoordigd op diverse congressen en streekdagen; w.o. 't nationaal congres: 'Esperanto bij het onderwijs te Den Haag' en de jaarverg.[adering] van N.K.' Op 11 en 12 juni worden de streek dagen in Bergen op Zoom gehouden en deze worden onder andere bezocht door Belgische esperantisten uit Antwerpen en Leuven. Op 30 juli van datzelfde jaar wordt een meisjes jeugdclub onder leiding van mejuffrouw Domée opgericht. Op 27 januari 1939 wordt de vierde 'letervespero' gehouden. Op 8 februari geeft pater H. Roosen SCJ, bijgestaan door pater J. Jack SCJ, in Esperanto een lezing over 'de oorlog in de lucht en op zee' verluchtigd met 'lichtbeelden'; 27 personen wonen de lezing bij. Op de algemene vergadering van 22 maart 1939 wordt pater Roosen voorgedragen door de heer F.J. van der Burgt als kandidaat namens de afdeling Bergen op Zoom voor het hoofdbestuur. Op verzoek van de Bossche bisschop Arnold Frans Diepen moet Roosen echter zijn kandidatuur intrekken. Gedurende het jaar worden lezingen gehouden over onder andere het Esperanto-congres in 65 De Waterschans 2 - 2012 FAUSTD NUMINE BERQA VICTRIX

De Waterschans | 2012 | | pagina 13