Londen, over het IKUE-congres te Ljubljana, over 'vijf dagen naar Parijs', en over het Gooi en de Veluwezoom. Op de jaarvergadering van 22 november wordt besloten dat jaarlijks een boek wordt uitgeloofd aan degene die de beste lezing heeft gehouden. Minder zonnig is de slechte opkomst bij de dat jaar gegeven cursus Esperanto. Het 121/2 jarig bestaan wordt in 'intieme' kring gevierd. De heren Broos en Oerlemans treden op als conferenciers en mejuffrouw Truus Gieles heeft op elk der aanwezigen een rijmpje gemaakt. De leden zelf hebben een '1ste klas diner' bereid en Jan Dercks geeft een over zicht van het verenigingsleven van die afge lopen jaren. Hij memoreert dat er sedert de oprichting in 1926 52 algemene vergaderingen zijn gehouden. Als katholieke vereniging wordt het jubileum met een mis gevierd waarbij pater Roosen, pater Henricus en kapelaan L. de Weert aanwezig zijn. Daarna is het feest: 'De gramophoon werd gedraaid, wijn en champagne werd geschonken, enz.' Op 31 januari 194-0 begint het verenigingsjaar met een gezellige surprise-avond. Vanaf 9 februari 1940 wordt er wekelijks op vrijdag bijeengekomen. Door het uitbreken van de oorlog worden in mei geen conversatie-avonden gehouden zodat besloten wordt over deze maand geen contri butie te heffen. De internationale correspon dentie wordt zeer bemoeilijkt. Het ledental in Bergen op Zoom blijft 27, maar de activiteiten van de bond 'Neerlanda Katoliko'verslappen wel. Wel worden dit jaar nog voordrachten gehouden en er wordt zelfs een tweede boek uitgereikt voorde beste populair-wetenschap- pelijke lezing. Ook worden vanaf mei maande lijks fietstochten georganiseerd. De afdeling is vertegenwoordigd op het IKUE-congres in Antwerpen. Op 13 september 1940 wordt een schema voor de conversatie-avonden opgesteld. Op 22 september 1940 is kapelaan L. de Weert 121/2 jaar geestelijk adviseur van NKI. De waar dering wordt tot uitdrukking gebracht in tal van gelukwensen en de schenking van een psal terium (een snaarinstrument).14 1941: 'rampjaar voor de Esperantisten' Op 28 november 1941 schrijft Jan Dercks ter gelegenheid van het derde lustrum een tweede overzicht van het ontstaan en de geschiedenis van de Rooms Katholieke Esperanto-vereniging in Bergen op Zoom. Aangezien boven het verslag staat 'Geachte Katholieke Esperantisten van Bergen-op-Zoom en omstreken' is het Leden van de Esperanto- vereniging bij het Esperanto- monument in Bergen op Zoom, waarschijnlijk 1936. De Waterschans 2 - 2012 66 niet onwaarschijnlijk dat hij dit als rede heeft uitgesproken ondanks het feit dat de vereniging op 20 maart van dat jaar op gezag van Arthur Seyss-lnquart is opgeheven. Na een inleidende zin begint Dercks zijn overzicht als volgt: 'Alom woedt het oorlogsmonster met schrikbarende hevigheid om ons heen. Millioenen menschen vinden den dood en het einde van dezen schrik- kelijken krijg is nog niet te overzien. En wij Esperantisten, ook wij staan in dezen tijd als één man achter onze regeeringen en handelen aldus naar den wensch van Dr. Zamenhof maar, dit is nog niet alles. Men keert zich ook tegen ons, én als Katholiek én als Esperantist. De grootste en bloeiendste Katholieke orga nisaties werden ontbonden en bovendien ook alle Esperantistenvereenigingen in ons land. Waarom? Dat weten we niet. We kunnen er alleen maar naar gissen en, omdat dat zoo gevaarlijk is, zullen we er ons hier maar niet aan wagen. Toch zal de datum der ontbinding ons in het geheugen blijven: Donderdag 20 Maart 1941 's morgens om 8 uur op last van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Dr. Seys-lnquart. Dit was in dezen tijd wel de zwaarste slag, die ons Esperantisten kon overkomen maarwe houden vol en geven den moed nóóit op, trouwens, het Esperantisme heeft zich van zwaardere slagen hersteld. We zijn weer pioniers geworden, als op 't eind dervorige eeuw, maar verslappen in onzen ijver, dat nóóit. Als wij moe zijn, staan er weer nieuwere en frisschere werkers op en nemen onze plaatsen in want, het idee, kan niet sterven. Vroeg of laat zal Esperanto zegevieren, zelfs al zou dezen oorlog nog 10 of 12 jaar duren en de Esperanto-vereenigingen in al dien tijd niet herop-gericht mogen worden. Maar genoeg hierover, ons devies blijft: Esperanto Zal Overwinnen.' Iets verderop wordt 1941 als 'rampjaar voor de Esperantisten' gekenschetst. De gedwongen ontbinding van NKI gaat gepaard met het inleveren van alle officiële bescheiden, bezittingen in geld en roerend goed. Bovendien gaat dat invorderen er niet zachtzinnig aan toe getuige Dercks: 'Ondergeteekende kon hierdoor niet tijdig op z'n werk zijn, de voorz.litter] werd door de politie uit de Kerk gehaald terwijl de penningmeester op dezelfde wijze uit de fabriek werd gehaald.' Door de Duitse overheid wordt wel toegestaan dat leden van de opge heven NKI in café 'Arnold' het monopolyspel in Esperanto spelen en daarbij een consumptie gebruiken. Wil men een vergadering met meer dan twintig deelnemers bijeenroepen - een algemene ledenvergadering bijvoorbeeld - dan moet hiervoor toestemming gevraagd worden. Op vrijdag 21 maart 1941, daags na de invor dering van de verenigingseigendommen en de gedwongen opheffing, komen esperantisten in genoemd café bij elkaar. Dercks noemt de leden Goedhart, Plompen, Oerlemans, L. en C. Plouvier-de Groot, Thewes, Jordans, Goossens, Thissen en Van Loenhout. Besloten wordt om wekelijks in café 'Arnold' bijeen te komen, maar de naam 'Esperanto-domo' van de gevel te verwijderen. Op 28 maart 1941 wordt voor het eerst het monopolyspel in Esperanto gespeeld. Van 23 mei tot 7 september 1941 wordt een programma opgesteld en men komt vanaf eerstgenoemde datum, met uitzondering van de maand augustus, wekelijks bijeen in Jeugdherberg Klavervelden. De contributie bedraagt tien cent per week. Vanaf 8 juni tot en met 7 september wordt op de eerste zondag van de maand een fietstocht gehouden. Zowel aan de avondbijeenkomsten als aan de fiets tochten wordt slecht deelgenomen. Op de avonden worden naast het monopolyspel ook het 'favoriet'- en 'beursspel' in Esperanto gespeeld. Bovendien worden door de leden Dercks, Oerlemans, mejuffrouw De Groot en mejuffrouw Domée, vijf lezingen verzorgd en worden avonden besteed aan het afnemen van dictees, aan lezen en vertalen en aan grammaticale instructies. Aansluitend op het zomerprogramma volgt het winterprogramma dat van 5 september 1941 tot en met 5 juni 1942 loopt. Het wordt georgani seerd door vijf leden. Jan Dercks neemt echter na vijfjaar in het bestuur gezeten te hebben, afscheid 'om me met meer energie te kunnen wijden aan moeilijker en verantwoordelijker werk, dan ik tot dusver deed.' De totstandkoming van het Esperanto- monument in Bergen op Zoom15 In juli 1931 wordt binnen NKI het idee geboren een 'Zamenhofmonument' te realiseren. Uiteindelijk scharen beide Bergse Esperanto- verenigingen zich achter dit plan en zij bena deren met succes de Nederlandse en Vlaamse esperantisten met een verzoek tot geldelijke ondersteuning.16 Voor de realisering wordt een 67 De Waterschans 2 - 2012 BERGA VICTRIX

De Waterschans | 2012 | | pagina 14