MAQUETTE 1751 Van de hoofdredacteur Nieuwe leden per 15 mei 2012 Kroonleden Colofon Inleveren kopij voor Waterschans 2,2012 Bij het uitkomen van deze Waterschans start in het Koetshuis van het Markiezenhof een tentoonstelling van de replica van de maquette van Bergen op Zoom uit 1751. Vier maanden lang kunt u dit reusachtige schaal model bewonderen. Afgelopen januari toen in het Grand Palais te Parijs de originele maquette, samen met vijftien andere modellen, werd getoond, waren maar enkelen in de gelegenheid die te bezoeken. Mijn complimenten voor het gemeentebestuur en de directie van Historisch Centrum Het Markiezenhof, die er in zijn geslaagd de replica naar Bergen op Zoom te halen. En dat voor vier maanden, zodat iedereen in staat is de maquette meermalen te zien. Meermalen, omdat er zoveel bijzon derheden en details op te bewonderen zijn dat u in een keer niet raakt uitgekeken. Uiteraard heeft de replica dezelfde afmetingen als het origineel (10 x 6 m) en hetzelfde uiterlijk. Dit model is daarmee een van de grootste in de Parijse collectie. Dit komt omdat niet alleen de stad met de wallen, bastions en ravelijnen er op zijn afgebeeld, maar ook een deel van de Schelde met de Waterschans en de fortenlinie tussen de vesting en het Halsters Laag. Dit betekent dat er veel te zien valt van het landschap er om heen. Ik wijs op het verdronken Noordland met de Konijnsberg (nu Theodoruspolder), Staakberg, Noordgeest, Melanen, het gebied van Vrederust, de Lage Meren, het gebied rond Roozenoord en Oud-Borgvliet. Plekken waar u nu wel eens wandelt, fietst, woont of werkt. Een bezoek aan deze tentoonstelling is een ware ontdekkings tocht door het Bergen op Zoom en omgeving uit het midden van de achttiende eeuw. Vrijwilligers De Geschiedkundige Kring telt verrassend veel vrijwilligers. Natuurlijk de leden van de redactie van dit blad en het bestuur, maar ook de mensen die de excursies en die de quiz organiseren of genealogisch onderzoek doen. Niet te vergeten de vrijwilligers die werken aan de herdenking van 100 jaar Belgische vluchtelingen in 2014 en degenen die de verantwoordelijkheid voor de School voor Geschiedenis dragen. Sinds kort horen daar ook de leden van de redactie van de website bij. Traditioneel vindt er jaarlijks een vrijwil- ligersbijeenkomst plaats. Dit jaar is het Jaar van de landgoederen en daarom staat voor hen die zich jaar na jaar inzetten voor de Kring een bezoek aan Mattemburgh op het programma. Compleet met rondleiding, hapje en drankje. Ik wens u een prettige vakantieperiode toe. Ad van den Bulck vóór 1 augustus 2012 Het zal de oplettende lezer opvallen dat deze Waterschans anders dan anders is. In tegen stelling tot wat u gewend bent, zult u deze keer geen bijdrage aantreffen van Ward Warmoeskerken. Drukke werkzaam heden hebben hem voor één keer verhinderd om voldoende aandacht en tijd vrij te kunnen maken voor een verhaal in dit tijdschrift. Ward heeft mij echter verzekerd dat hij in de volgende editie gewoon weer van de partij is. Een tweede element wat deze Waterschans anders maakt is de (her)introductie van een nieuwe rubriek waarin we ruimte vrijmaken voor inhoudelijke reacties van onze lezers: Bergs Nieuws. Een eerste bijdrage vindt u in dit nummer als reactie op het artikel over de scouting in Waterschans-ll. De redactie hoopt met deze rubriek de betrokkenheid van de lezers te vergroten. Wij horen graag uw mening over de aan u voorgeschotelde artikelen. Wellicht heeft u aanvullende opmerkingen, Mevr. C. Borm-van Rijn Bergen op Zoom Dhr. C. Bouwens Bergen op Zoom Mevr. M. Drenth Bergen op Zoom Dhr. P.L. Duijnisveld Halsteren Mevr. M.J. Geluk-Jansen Oud-Vossemeer Dhr. A.C. van Gent Bergen op Zoom Dhr. J.M.C. Hopmans Bergen op Zoom Dhr. 0. Huiskamp Tholen Dhr. R.P.E.M. Koopman Halsteren Dhr. R.G. Kreuze Bergen op Zoom Mevr. P.E.A.J. Kreuze-Boiten Bergen op Zoom Dhr. K. van Loenhout Bergen op Zoom Dhr. M. Muns Bergen op Zoom Mevr. C.E. Nelisse-Hopmans Bergen op Zoom Dhr. D. Oosdijk Halsteren Dhr. F.C.M. Oosterbosch Halsteren Dhr. R. Oosterom Bergen op Zoom Mevr. C.M. Overbeeke Halsteren Mevr. J. Pluijmakers Wouw Mevr. P.M.G. Proost-Simonis Bergen op Zoom Dhr. J.l. Puyenbroek Amstelveen Dhr. J.M.J.M. Schreurs Bergen op Zoom Mevr. J.C. Schuringa Goes Mevr. C.W.E. Slokkers Bergen op Zoom Mevr. M.J. Timmermans Bergen op Zoom Dhr. P. Verheijen Bergen op Zoom Dhr. J. van der Weele Bergen op Zoom Mevr. P. Wilbrink Bergen op Zoom opbouwende kritiek of een origineel idee voor een artikel. Laat het ons weten en wellicht dat uw reactie, als het de toets der kritiek van de redactie kan doorstaan, terug te vinden is in één van de volgende edities van de Waterschans. Dat Bergen op Zoom dit jaar '800 jaar stad' viert, moge inmiddels alom bekend zijn. Waar tot nu veel minder aandacht voor is, is het feit dat er ook sprake is van een tweede jubileum, namelijk 'ZOO jaar garnizoensstad'. Bergen op Zoom heeft een rijk militair verleden. Toen het in 1577 formeel werd aangewezen als garni zoensstad, hadden we al veel langer militairen binnen de muren. Aangezien de aanwezigheid van deze militairen in de loop der eeuwen een behoorlijke stempel heeft gedrukt op de (maat schappelijke] ontwikkeling van de stad is het meer dan gerechtvaardigd om hier aandacht aan te schenken. Op woensdag 17 mei is het eerste exemplaar van een garnizoenswan deling met veel militair egard aangeboden aan de commandant van Vliegbasis Woensdrecht, kolonel Johan de Jong. De wandeling, getiteld Geef Acht! Voorwaarts...Mars, leidt u langs de vele (voormalige) militaire gebouwen, die onze stad rijk is. Het boek is te verkrijgen bij VVV De Brabantse Wal en is zeker de moeite waard. Met de komende vakantieperiode in het voor uitzicht is het tussen alle andere verplichtingen door wellicht wat gemakkelijker om een middag in het roemruchte militaire verleden van onze stad te duiken. Ik wens u alvast een prettige wandeling en een zonnige vakantie toe. Irene van Kemenade De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Steenhouwerij DE KORT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic 43 De Waterschans 2 - 2012 V De Watecschans - - 42stè jaargang nr. 2, juni 2012 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteamldgeschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Kortemeestraat 11A 4-611 TK Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: secretaris(3geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro [minimaal) per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Jan van Tienen Willem Vermeulen Laurijs Weyts Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Jac Backx Tineke van Dam Jaap Dekker (redactiesecretaris) Irene van Kemenade (hoofdredacteur) Marieke Liefting Jan Peeters Yolande Kortlever Redactiesecretariaat J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekker0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Bergen op Zoom, 29 juli 1933 [Foto: L.H. van der Aa, Collectie: het MHC], Foto omslag: C. Westmaas, A. Jordans en Mario Santuz bij het zojuist onthulde Esperanto-monument in FAUSTD NU MINE BERGA VICTRIX

De Waterschans | 2012 | | pagina 2