Een nieuw gemeentelijk monument mxfcI» ,4- m Aerlant Cloïn De voormalige koestal, voor de verbouwing [foto Aerlant Cloïn], '/WHHrï WF J ztw. Het gebied vormde de zogenaamde 'buitenpoor- terij' van de vestingstad Bergen op Zoom: buiten de watten, maar vattend onder de jurisdictie van de stad. Tot de aanteg van woonwijk Meitust was hier een open tandschap met voorat agrarische bestemming. Aan het einde van de zestiende eeuw moet het gebied een vertaten indruk hebben gemaakt. Tijdens de Tachtigjarige Oortog (1568-1648), was het er voorat ook onveitig vanwege de regetmatig terugkerende betegeringen door het Spaanse teger. Uit informatie uit 1650 kunnen we afteiden dat het gebied Kortjan en Noordgeest weer in de betangstetting kwam, door een notariëte akte betreffende 'een stuck Lants genaemt Cortte Jans, getegen buijten de Steenbergse poorte deser Stadt, groot omtrent de seven gemeten, waervaan van d'ander hetft toecompt Cornetis Thotenaer den oude woonende opten Noordgeest'.1 Villa Meilust als herbouwd in 1877 [foto Markiezenhof Villa Meilust als herbouwd in 1905 [foto Markiezenhof Inscriptie spant boerderij-woning [foto Aerlant Cloïn], Historisch Centrum], Historisch Centrum], De boerderijwoning, voor de verbouwing [foto Aerlant Cloïn], De Hoeve Meilust aan de Meitustweg wordt momenteel verbouwd tot een woning en een psychiatrische praktijk annex logeerhuis. Althans, aan de de woning wordt nog hard gewerkt, maar de voormalige koestal is inmiddels herbestemd en volledig in gebruik. Hoeve Meilust vormt in deze tijd een historische enclave in een woonwijk, die overigens vooral is aangelegd in de jaren zeventig en tachtig. In 1963 werd het Uitbreidingsplan Meilust vastgesteld door het stadsbestuur, na een gemeentelijke herindeling met Halsteren. De omgeving bestaat ondermeer uit woningen, scholen en detailhandel, terwijl de 'Hoeve Meilust' herinnert aan vroeger tijden. De koestal was nog lange tijd in gebruik als reiki-praktijk en menigeen zal zich herinneren dat hier de familie Hagenaars woonde, dat er ooit een snoepwinkeltje was en dat er jaarlijks kerstbomen werden verkocht. De beide objecten en het onderliggende terrein kwamen niet voor op een (gemeentelijke of rijksmonumentenlijst), maar in 2011 is het geheel alsnog aangewezen als gemeentelijk monument. In de tweede hetft van de achttiende eeuw vestigde de Zwitserse kapitein-luitenant in Staatse dienst, Frederik May (1728-1785), zich in een villa die was gebouwd op de grond van de vroegere Lambertijnenhoeve. Frederik May was dus niet een Franse generaal, zoals eerder werd aangenomen2. Misschien was die Lambertijnenhoeve, op een hoger gelegen perceel in de omgeving, ooit door de gevluchte De Waterschans 2 - 2012 48 49 De Waterschans 2 - 2012 FAUSTD NUMir BERGA VICTRI

De Waterschans | 2012 | | pagina 5