t VERGUNNING. Burgemeester en Wethouders van Bergen-op-Zoom A oz Situatie 'Vilta Meilust' met de dubbele dreef, bouwaanvraag 4677-1905. eigenaar in de steek gelaten ten tijde van het Beleg van Bergen op Zoom in 1747 of op een ander moment in de Oostenrijkse Successie Oorlog?3 In ieder geval is bekend dat van 1750 tot 1754 en tussen 1762 en 1763 zich een regiment Zwitsers bevond onder commando van Frederik May. Ergens in dat tijdvak (volgens het Straatnamenboek van Van Flam zo rond 1760) werd in opdracht van May het landgoed aangelegd/ May heeft zich vervolgens in Bergen op Zoom gevestigd. Hij was bijvoorbeeld mede-oprichter en voorzittend meester van de vrijmetse laarsloge in Bergen op Zoom in 1767. Deze kapitein-luitenant heeft ervoor gezorgd dat de villa op het landgoed de naam Maylust heeft meegekregen; later veranderd in Meilust. Niet alleen deze hoeve, maar ook de complete latere woonwijk zijn dus uiteindelijk naar hem vernoemd. Naar de villa is ook in het verleden al archiefonderzoek verricht. Daarbij is echter weinig ontdekt. Het is een feit dat de villa in 1877 is gesloopt, waarna A.F. Van Rijssen een pand heeft laten bouwen, waarvan nog een foto bewaard is gebleven. In 1905 kwam het landgoed in handen van de Belgische Bankier Goderie, die de bestaande negentiende eeuwse villa geheel liet afbreken om plaats te maken voor een meer eigentijdse variant.5 Algemeen wordt aangenomen dat bij de bouw van de villa in 1905 de naam 'Maylust' moet zijn veranderd in 'Meilust', maar gezien de archiefstukken die betrekking hebben op onze hoeve, waag ik dat te betwijfelen. In datzelfde jaar 1905 vraagt namelijk op 4 augustus ene Govert Johannes van Dixhoorn een vergunning aan voor het verbouwen van de koestal op zijn hoeve genaamd 'Meilust', staande onder de buitenpoorterij Wijk K no. 22 kadastraal bekend sectie C no. 562.6 Bij die aanvraag behoren ook tekeningen. De toen bestaande koestal werd daarbij gedeeltelijk verbouwd tot paardenstal. De gevels van de oorspronkelijke houten schuur werden opgetrokken in metselwerk en de rieten dakbedekking werd vervangen door pannen. Hiermee is ook duidelijk dat in elk geval in 1905 er al sprake was van de 'Hoeve Meilust', waarvan de koestal ook in grote lijnen dezelfde vorm had als die van de huidige schuur: de De Waterschans 2 - 2012 50 Bouwaanvraag 4808-1905. gebouwcontouren inclusief de volledige kapvorm daarvan zijn geheel conform. Ook kan uit de stukken worden opgemaakt dat de woonboerderij toen al bestond, dat deze de naam 'Meilust Hoeve' droeg en bewoond werd door Dixhoorn. Er is een grote kans dat de hoeve daarvoor dus deel uitmaakte van het landgoed 'Maylust' of 'Meilust'. Verder kan worden aange nomen dat de hoeve dateert van 1770, blijkens een inscriptie in een balk op de zolder van de woning. De juistheid hiervan kan gezien de karakteristiek van de constructie zeker niet worden uitgesloten, maar het kan ook zo zijn dat ze is opgebouwd van materiaal dat afkomstig was van andere bouwwerken, bijvoorbeeld één van de voorgangers van de ernaast gelegen villa. Het idee dat de 'Meilust Hoeve' tot ergens voor 1905 onderdeel is geweest van het landgoed, wordt nog versterkt door de weten schap dat de woonboerderij een voordeur heeft gehad aan wat nu de achtergevel heet. Dit is nog afleesbaar in de gevels en in de platte grondstructuur. Die gevel was dus gericht op de vroegere 'May villa' en de latere 'Villa Meilust', met als het ware een gemeenschappelijk erf, aan het einde van een dubbele dreef zoals die nog staat aangegeven op een situatietekening bij de bouwaanvraag voor de twintigste-eeuwse 'Villa Meilust'. Daarop staat ook haar, toen nog niet gesloopte, voorganger ingetekend. Die dubbele dreef was een aftakking van de Zandstraat, die toen nog een hoofdweg was door het buitengebied. De huidige oriëntatie op de Meilustweg (en die weg zelf) is dus betrekkelijk recent. De hoeve is voor die tijd ontsloten geweest via het huidige terrein van Lambertijnenhof, waarin de dubbele dreef nog steeds herkenbaar is. Omdat in elk geval in 1905 ook al de 'Hoeve Meilust' dezelfde naam had als de 'Villa Meilust' staat mijns inziens voldoende vast dat deze daarvoor bij elkaar moeten hebben gehoord en gezamenlijk het landgoed van Frederik May moeten hebben gevormd. In de Waterschans7 wordt daarom in 1999 ten ontrechte gemeld dat in 1992 het einde kwam voor 'Villa Meilust' en alle bebouwing op het landgoed. 51 De Waterschans 2 - 2012 IJ Vrij van zegel krachtens art. 27 no. 35 der wet van 3 October 18-13 (Staatsblad no. 17.) Gezien het verzoekschrift van Z>7Z<k> A waarbij vergunning wordt gevraagd fax** Overwegende, dat aan art. 221 der Politieverordening dezer gemeente, vastgesteld door den, Raad dier gemeente den 29 Mei 1891», afgekondigd den 7 Juli d. a v. is voldaan Gelet op het rapport van den Opzichter der Gemeentewerken Gelet op de artt. 167, '108, 169, 170, 220, 222, 223, 221, 226, 227, 228. 229, 230, 231, 232, 233, 235, 236, 237, 238 en 239 der aangehaalde Verordening

De Waterschans | 2012 | | pagina 6