De kap van de voormalige koestal [foto Aerlant Cloïn], De boerderij heeft verder een haLfverdiept gelegen kelder, met daarboven een opkamer. De kapconstructie bestaat uit een drietal spanten in ruw balkhout en rondhout. De kap werd afgedekt met een dun rieten dakbeschot en keramische pannen. In een later stadium zijn twee ingrijpende aanpassingen gemaakt aan de oorspronkelijke structuur. Na de aanleg van de Meilustweg is de feitelijke voorgevel aan de andere langsgevel komen te liggen en werd de voordeur verplaatst naar de andere kant van de genoemde dwarsgang. Verder is in de loop van de tijd een aanbouw gemaakt aan de noordelijke kopgevel, die oorspronkelijk een secundaire functie zal hebben gehad, maar later ook de entree (met hal en sanitair) is gaan vormen, zoals die nu in gebruik is. Sinds 1970 zijn geen verbouwingen meer uitge voerd. Enkele kleine verzakkingen en scheur vorming zijn ontstaan, waarschijnlijk vooral door aanleg en gebruik van de Meilustweg en vroegere lekkages van waterleiding en/of riolering. Geconcludeerd mocht dan ook worden dat beide gebouwen, met inbegrip van hun ruimtelijke enscenering, zowel qua leeftijd als in kwaliteit en bijzonderheid 'monumentwaardig' zijn en ook in de verdere fysieke aanpak en aanpassingen het bijbehorende respect verdienden. Van de voormalige koestal zijn vooral de ruimte lijke en constructieve structuur en de uiterlijke verschijningsvorm van belang. Karakteristiek in dat uiterlijk zijn vooral de grote gesloten dakvlakken. Het historisch materiaal bestaat uit het metselwerk en de kap- en draagconstructie. Toch zijn ook de twintigste-eeuwse stal- en mendeuren als karakteristiek aan te merken en behoudenswaardig. De later aangebouwde stallingsruimte (nu in gebruik genomen als logeerhuis) heeft geen historische waarde. Van de boerderijwoning zijn eveneens vooral de ruimtelijke en constructieve structuur en de uiterlijke verschijningsvorm van belang. Karakteristiek zijn ook hier vooral de grote gesloten dakvlakken. Het historisch mate riaal bestaat uit het metselwerk en de kap- en De Waterschans 2 - 2012 56 De zolder van de boerderijwoning, waar tot begin vorig jaar de paardenhoofdstellen nog aan het spant hingen [foto Aerlant Cloïn], draagconstructie. Ook de hoedanigheid van de muuropeningen en haar invullingen in de diverse gevels zijn van belang. In het nieuwe ontwerp zijn daarom ook de oorspronke lijke plattegrondstructuur, inclusief de latere aanpassingen, zo veel mogelijk gerespecteerd. Door de latere aanpassingen kan de bouw geschiedenis ook afleesbaar blijven, evenals de muuropeningen en haar invullingen in de diverse gevels. Specifiek kunnen nog vooral de opkamer en de kelder worden genoemd als karakteristiek onderdeel van de ruimtelijke opbouw, met inbegrip van het gecombineerde trapluik dat tot beide ruimten toegang geeft. Gebruikte bronnen Archief bouwvergunningen, beeldbank en verdere informatie van het Markiezenhof Historisch Centrum. Wijkvisie van wijkcommissie Meilust, 2007. Foto's en informatie van mevrouw Hagenaars, voormalige bewoonster. Informatie van dhr. T.H. Veenvliet, vm Marechaussee Bergen op Zoom (was gevestigd op terrein huidige Lambertijnenhof). Diverse informatie, foto's en tekeningen van architectenbureau Aerlant Cloïn BNA. Noten 1. Wijkvisie Meilust 2007, auteur Daaf Hoekstra. 2. Onder andere wordt daarover gesproken in Waterschans A van 1999, het artikel 'Meilust' door H. Fiktorie. 3. Wijkvisie Meilust 2007, auteur Daaf Hoekstra. 4. W.A. van Ham, de Straatnamen van Bergen op Zoom (1995), 104. 5. Archief bouwvergunningen, 4677-1905. 6. Archief bouwvergunningen, 4808-1905. 7. Waterschans 4 van 1999, het artikel 'Meilust' door H. Fiktorie. 57 De Waterschans 2 - 2012

De Waterschans | 2012 | | pagina 9