'te lood' staat en dus niet is verzakt. Vervolgens worden afzonderlijk de bol, de zuil en het vijf hoekige voetstuk besproken. De bol vertoont haarscheurtjes, is voorzien van één donker groene laag verf, en is van buiten naar binnen als volgt gedefinieerd: een zwarte laag van terrazzo en een laag grijze cement/beton van vijf a zes centimeter dik. De bol is hol. De zuil is vermoedelijk opgetrokken uit gewapend beton en afgewerkt met terrazzo. De kleur van dit terrazzo is aanvankelijk licht- tot donkergroen geweest, maar is nu donkergroen door een verflaag. Eén vleugel van de zuil is over een lengte van één meter gerepareerd en voorts zijn in de stervormige naald al wat haarscheuren te zien. Het vijfhoekige voetstuk tenslotte is van gewapend beton en verkeert in een redelijke staat. Het beton is ook hier afge werkt met een wit-marmeren terrazzolaag van een centimeter dik en deze is eveneens met een dikke crèmekleurige verflaag overgeschilderd. De vijfde, onderste band is er het slechtst aan toe: hier zit de terrazzolaag nagenoeg los. Het beton van de fundatie verkeert in een goede staat en dit verklaart waarschijnlijk waarom het hele monument nog in het lood staat. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg Het rapport van Van den Bergh Bouw wordt ter hand gesteld van Gerard Overeem, adviseur inzake beelden en kunstwerken bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (nu: Rijksdienst Cultureel Erfgoed) in Zeist. Ook hij brengt een bezoek aan Bergen op Zoom en onderwerpt het monument aan een grondige inspectie. Op 7 september 1999 brengt hij advies uit. Hij stelt: 'Uit een historisch overzicht dat gemaakt is van het Esperantomonument blijkt dat ervan het begin af bedenkingen bestaan hebben van opeenvolgende directeuren van gemeentewerken tegen zowel de vormgeving als het materiaalgebruik. Ondanks dat staat het monument er nog steeds. Dit op zich is al een reden om serieus na te denken over hoe dit monument weer een generatie verder te brengen. Eenvoudig is dit niet.' Overeem consta teert dat er in strikte zin eigenlijk geen sprake is van terrazzowerk maar van een sierpleister op betonnen ondergrond. Derhalve hoeft het restauratiewerk niet per se door een terrazzo- bedrijf uitgevoerd te worden maar kan het evengoed door een stukadoorsbedrijf worden Vervaardiging van de wereldbol voor het Esperanto-monument in Bergen op Zoom, 2000 Foto's: Alfred van Wilgenburg Eerst wordt een model van piepschuim gemaakt. Van de bot wordt een gipsmodel gemaakt. Het piepschuimmodel wordt bekleed met een laag klei. De Waterschans 3 - 2012 96 De gipsen mal wordt gevuld met cement. Het 'aanbrengen' van het werelddeel Afrika. Het 'aanbrengen' van het werelddeel Afrika. Het 'aanbrengen' van het werelddeel Australië. De bol wordt voorzien van een wapening. De vier meridianen en drie parallellen van messing worden aangebracht. 97 De Waterschans 3 - 2012

De Waterschans | 2012 | | pagina 11