Het werelddeel Amerika wordt 'gecreëerd'. Het werelddeel China verschijnt op de wereldbol. Het werelddeel Europa 'in de maak'. De Atlantische Oceaan en de overige zeeën worden blauw. De wereldbol wordt geslepen. De wereldbol na het slijpen. De Waterschans 3 - 2012 98 gedaan. 'Om het oorspronkelijke effect te bereiken is de samenstelling van de mortel, de juiste soort marmer, de goede korrelgrootte en het bindmiddel dat goed op kleur gebracht moet zijn, van groot belang.' Deze laag zou dan over de betonnen kern aangebracht moeten worden maar Overeem heeft ernstige bedenkingen bij de toestand daarvan. Wat de bol betreft, oordeelt hij dat het opnieuw aanbrengen van glasmozaïek niet per definitie in Venetië hoeft te gebeuren. Een absolute voorwaarde voor het aanbrengen is dat de ondergrond waarop het mozaïek wordt aangebracht goed is en om elk risico te vermijden, raadt hij aan een nieuwe bol te maken 'waarbij cementmortel gemodelleerd wordt op een gaaswerk van roestvrij staal.' Vervolgens stelt hij voor offerte aan te vragen voor de restauratie van het totale monument bij Van Wilgenburg, 'restaurator van beelden en pleisterwerk te Zaltbommel'. Na informatie over het Esperanto-monument te hebben toegezonden, vindt op 12 oktober 1999 het eerste gesprek met Alfred van Wilgenburg plaats. Het Esperanto-monument wordt door hem en de leden van de Commissie Beeldeninspectie bezocht. Besloten wordt om de hele laag terrazzo te verwijderen, zodat het betonnen skelet bloot komt te liggen en er inzicht kan worden verkregen in de toestand van het beton en het vlechtwerk. Er worden monsters genomen van het terrazzowerk om de oorspronkelijke kleur- en materiaalsamen stelling te kunnen bepalen. Tevens wordt beslist dat de bol een apart traject zal worden. Enkele ideeën die geopperd worden zijn: een bol van brons met de werelddelen in cloisonnétechniek aangebracht, een glazen bol, of een bol van basalt met daarin bronzen meridiaanlijnen en de werelddelen in gekleurd glazuur. Vaststaat dat de keuze voor de bol uitsluitend wordt bepaald door de duurzaamheid. De bol is het meest kwetsbare onderdeel van het monument en nu er financiën beschikbaar zijn, dient de restauratie grondig en duurzaam te zijn. Van Wilgenburg zal zo snel mogelijk een offerte indienen. Voorts dient alles in het werk gesteld te worden om het gerestaureerde monument op 29 juli 2000 gereed te hebben, precies 67 jaar na de onthulling. Vanwege het 85ste Internationale Esperanto-congres van 25 juli tot 1 augustus te Tel-Aviv, wordt de datum uiteindelijk verschoven naar 9 september 2000. De wereldbol na het poetsen. De messing strip wordt aangebracht. De wereldbol is klaar voor transport. 99 De Waterschans 3 - 2012 FAUSTO NUMINE BERGA VICTHIX

De Waterschans | 2012 | | pagina 12