atelier van Van Wilgenburg vervaardigd. Na het strippen van het monument blijkt de toestand zorgelijk te zijn. De heer S.C. van den Broek van International Engineering Consultants for Restoration Technology B.V. (hierna: IECRT) wordt geconsulteerd. Aan de hand van deze inspectie en proeven, genomen met drie monsters van het vrijgekomen mate riaal, wordt het advies uitgebracht 'om gebruik te maken van een open en poreuze restauratie mortel in plaats van alleen een gewone cement- mortel. Indien men een cementmortel zou kiezen voor de herstelwerkzaamheden zal het voor de aanwezige zouten niet mogelijk zijn om vrij uit de oude constructie te dringen. Hierdoor zal er zich achter de reparaties een kristal lisatie plaatsvinden die tot grote expansie zal zorgen. Neemt men echtereen open en poreus materiaal dan zullen de zouten door de repa ratiemortel, die als het ware een buffer vormt, getransporteerd kunnen worden waardoor u geen expansiedruk opbouwt.' De problemen aan het monument zijn volgens IECRT veroor zaakt doorvocht dat zich heeft opgehoopt door 'een soort chloorrubberverf, dat de beton een tijdlang hermetisch heeft afgesloten.' Het betreft hier de laag verf die in de jaren zeventig van de vorige eeuw ter conservering is aange bracht. Overeenkomstig de conclusie van bovengenoemd adviesbureau wordt de restau ratie met een open, poreus en zout- en vochtre- gulerende mortel, de zogeheten gemodificeerde Jahn M90 betonrestauratiemortel, uitgevoerd. De wederonthulling op 9 september 2000 Op zaterdag 9 september 2000 is het zover: 67 jaar na de onthulling van het eerste Esperanto-monument in Nederland te Bergen op Zoom door de dochter van de ontwerper van het Esperanto, Lidja Zamenhof, wordt het ingrijpend gerestaureerde monument wederom onthuld, ditmaal door de kleinzoon van Dr. L.L. Zamenhof, Dr. L.C. Zaleski-Zamenhof. Mario Santuz die in 1933 op zestienjarige leeftijd als esperantist en mede-eigenaar van een terraz- zobedrijf het monument heeft ontworpen en vervaardigd, is met zijn vrouw vanuit Italië over gekomen om deze plechtigheid bij te wonen. De genodigden komen om 15.00 uur bijeen in het Stadhuis aan de Grote Markt. Om 15.10 uur houdt Piet van den Kieboom, wethouder van cultuur, een welkomstwoord. Na in het kort de totstandkoming en de geschiedenis van het monument te hebben geschetst, stelt hij 'Het monument legt getuigenis af van de eens bloeiende Esperanto-vereniging die in Bergen op Zoom actief was en zo is de stad een fraai historisch monument rijker geworden.' Wim Jansen, die namens Esperanto VANDAAG BMEhmb De wederonthulling van het Esperanto-monument opgeluisterd door Harmonie Concordia, 9 september 2000. De Waterschans 3 - 2012 102 cmm»-i De wederonthulling van het Esperanto-monument, 9 september 2000. 103 De Waterschans 3 - 2012 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX IIMIU HMIC 41 M'< I.UlHtSMC 4tru< it uttMw rtifutic IV))1)1)

De Waterschans | 2012 | | pagina 14