Mario Santuz, de ontwerper van het Esperanto-monument, tijdens de wederonthulling op 9 september 2000 [Foto: Fotolino, Bergen op Zoom] Collectie: het MHC. Nederland de contactpersoon is geweest met de Commissie Beeldeninspectie, leidt de sprekers uit de Esperanto-gemeenschap in. In de toespraak van de Argentijnse docent Atilio Orellana Rojas wordt stilgestaan bij de schepper van het Esperanto, Lodewijk Lazarus Zamenhof en bij diens dochter Lidja. Dr. L.C. Zaleski-Zamenhof wijst erop dat de wederonthulling van het monument niet alleen het Culturele Weekend van Bergen op Zoom siert, maar ook valt binnen het door Unesco geproclameerde Jaar van de Cultuur. Een muzikaal intermezzo wordt verzorgd door het koperkwintet van het Centrum voor de Kunsten in Bergen op Zoom. Het brengt het Esperanto-lied ten gehore waarbij alle aanwezige esperantisten gaan staan en uit volle borst meezingen: een indrukwekkend gebeuren Vervolgens loopt men vanuit het Stadhuis naar het Esperanto-monument. Dit is getooid met een vlag die als symbool van de onthulling wordt weggenomen door Dr. L.C. Zaleski- Zamenhof. Harmonie 'Concordia' uit Bergen Wim Jansen spreekt in Esperanto een dankwoord uit dat simultaan vertaald wordt door Mevrouw A.J. Bakker-ten Hagen, 9 september 2000 [Foto: Fotolino, Bergen op Zoom] Collectie: het MHC. De Waterschans 3 - 2012 104 op Zoom brengt daarop talrijke internationale liederen ten gehore. De afsluiting bestaat uit het spelen van het 'Bergse volkslied', 'Merck toch hoe Sterck', met zang ondersteund door de Esperanto-koren Malvo en Akordo. Daarna wordt de terugtocht naar het Stadhuis aanvaard waar een slotwoord wordt gesproken door de Fin Osmo Butler, algemeen directeur van de Internationale Esperanto-vereniging (Universala Esperanto-Asocio), gevolgd dooreen dank woord van Wim Jansen. Aan Mario Santuz wordt door Piet van den Kieboom een door Peter Koster gecalligrafeerd certificaat uitgereikt met de tekst 'Op zaterdag 9 september van het jaar 2000 is het Esperanto-monument uit 1933 na een ingrijpende restauratie opnieuw onthuld. Daarmee is deze tastbare herinnering aan de eens bloeiende Esperanto-vereniging in Bergen op Zoom, in ere hersteld. Het gemeentebestuur spreekt zijn grote erkentelijkheid uit voor de ontwerper van dit monument, Mario Santuz, die tevens een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de herstelwerkzaamheden.' Alle toespraken op deze middag worden simultaan door Wim Jansen en mevrouw A.J. Bakker-ten Hagen, voorzitter van Esperanto Nederland, in het Esperanto vertaald. Daarna volgt een informeel samenzijn met een drankje en een hapje. Het is een reünie voor de vele naar Bergen op Zoom gekomen espe rantisten. Om 18.00 uur is de zeer geslaagde plechtigheid ten einde. Omdat de onthulling samenvalt met het Culturele Weekend in Bergen op Zoom, heeft Esperanto Nederland een stand ingericht waar bezoekers kennis kunnen maken met deze wereldtaal. Bovendien zijn de Esperanto-koren Malvo en Akordo naar Bergen op Zoom afge reisd om een muzikale bijdrage te leveren. Zij treden op in de voormalige synagoge en in de hal van het Stadhuis. In de bibliotheek in Het Markiezenhof wordt een kleine tentoon stelling over Esperanto ingericht en eenmalig een workshop Esperanto verzorgd door Atilio Orellana Rojas, Esperanto-docent en directeur van het Internationaal Esperanto Instituut. Door middel van liedjes en dialogen demonstreert hij op een speelse manier de grondbeginselen van Esperanto. Slotbeschouwing De gemeente Bergen op Zoom bezit ongeveer 110 kunstwerken in de openbare ruimte. Het merendeel kan als 'echte' kunst worden beschouwd maar een kleiner deel valt eerder onder de noemer 'cultuurhistorische monu menten'. Tot deze laatste categorie behoort ook het Esperanto-monument. Het is het eerste grote monument in Nederland dat door een Esperanto-vereniging is opgericht. In 1924. krijgt de het jaar daarvoor overleden Haarlemse Esperanto-pionier Jan Willem Sevenhuijsen een klein monument op zijn graf. Daarna zijn er ook monumenten geplaatst in Den Burg op Texel (1935), Utrecht (1966), Leeuwarden (1966), Zwolle (1975), Vlieland (1987) en Zaandam (1988).28 105 De Waterschans 3 - 2012 Esperanto-monument in Utrecht [1966], FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX

De Waterschans | 2012 | | pagina 15