1485-1514: DRIE KEER BOUWEN 1963-1987: vier keer restaureren WARJTAAL De Sint-Gertrudiskerk INGEZEGEND De eerste fase (1485-1500): de verbouwing van het 'oude' Hof. De vleugel met de huidige Hofzaal werd vernieuwd en uitgebreid met een traptoren aan de latere Kleine Binnenplaats. In deze tijd werden ook een washuis en bakkerij gebouwd op de latere achterplaats. Bouwmeester van het project was Antoon I Keldermans. De tweede fase (1504-1507): uitbreiding naar het oosten (in het verlengde van de Hofzaal) en naar het zuiden, waar de gebouwen rond de huidige Kleine Binnenplaats verrezen. De leiding over de bouw was wederom in handen van Antoon I Keldermans. De derde fase (1508-1514): grootste uitbreiding onder Antoon I Keldermans, die in 1512 overleed en werd opgevolgd door zijn zoon Rombout II Keldermans. In deze fase werden de gebouwen rond de Grote Binnenplaats, rond de latere Franse tuin en rond de Achterplaats gebouwd. De eerste fase (1963-1968): de restauratie begon in de ruimtes rond de Kleine Binnenplaats aan de Steenbergsestraat. Om de eerste werkzaamheden te kunnen beginnen, moest men de Mariakapel aan Steenbergsestraat 6 verplaatsen naar de oude archiefruimte aan de Hofstraat (zie hierover WARdTAAL 2007-2). In 1968 konden de eerste ruimtes in gebruik genomen worden als gemeentemuseum. De tweede fase (1969-1974): in deze vijf jaar werd de vleugel met de Hofzaal onder handen genomen. In 1972 werd daar de grote Christoffelschouw teruggeplaatst, die sinds 1864- in het Stadhuis aan de Grote Markt had gestaan. De derde fase (1974-1982): het werk werd voortgezet in de gebouwen rond de Grote Binnenplaats, waar onder andere gewerkt werd aan de toegangspoort en de Grote Galerij. De vierde fase (1982-1987): de laatste werkzaamheden vonden plaats bij de gebouwen aan de Achterplaats. In deze laatste fase werd ook de Franse tuin aangelegd. Na een restauratie, die bijna net zo lang geduurd heeft als de bouw van het 'nieuwe' Hof, kon het complex in 1987 geopend worden. In de Franse tuin werden de medewerkers van de restauratie door Kees Booij voorgesteld aan Koningin Beatrix. Van links naar rechts: timmermannen Adri Kruf en [nauwelijks zichtbaar! Jos Guiljammetselaar Priemopperman Fons Engelaar en uitvoerder Piet Oudesluis. Dat Hare Majesteit vervolgens een aardig gesprek met hen had, is duidelijk zichtbaar op de andere foto. Kees Booij staat daarop links van Koningin Beatrix. Uiterst links is timmerman Guiljam nu beter zichtbaar, [foto's: Thorn van Amsterdamcollectie: Mevr. Booij-Kroesel De Waterschans 3 - 2012 112 Behalve de 'voorname heren' waren ook andere medewer kers aanwezig in de Franse tuin. Op de achtergrond zijn zij zichtbaar. Dit detail toont natuursteenhandelaar Jaap Draad en Harry Koenen en Liesbeth Hameleers van het technisch adviseursbedrijf Hameleers uit Sittard. Koningin Beatrix gaf te kennen: "Die mensen wil ik óók ontmoeten!" De hele rij ging ze af. Toen zij de hand van Corrie Janssen schudde, sprak die: "Ik ben de koffiejuf." Daarop reageerde de Maje steit: "Maar dat is heel belangrijk!" En toen dan de koningin even verderop was, zei die koffiejuf glunderend: "M'n han den was ik nu nooit meer!" Twee weken vóór de opening van Het Markiezenhof vond de inzegening plaats van de Sint-Ger trudiskerk. Op Palmzondag 12 april 1987 werd tijdens een plechtige viering het oude gebouw opnieuw in gebruik genomen. Gewoonlijk wordt een kerk bij opening ingewijd, maar omdat de Sint-Gertrudiskerk al veel langer als kerk in gebruik was, bleef het in 1987 bij een inzegening. Die werd verricht door Mgr. Hubertus Ernst, bisschop van Breda. Bij de inzegening van de gerestaureerde Sint-Gertrudiskerk gaan de voorgangers in processie door de overvolle kerk. Geheel achteraan loopt Mgr. Hubertus Ernst met de wijwaterkwast. Op de eerste rij rechts staan de heer en mevrouw Zevenbergen en links daarvan de heer en mevrouw Booij, [foto: Rinus Verhees; collectie: Mevr. Booij-Kroesel Waarom dan toch een nieuwe inzegening? Tot 1580 was de Sint-Gertrudiskerk, waarvan de geschiedenis teruggaat tot de beginjaren van de stad, in gebruik voor de katholieke eredienst. Dat betekent dat het gebouw gewijd is; wanneer dat gebeurd is, is echter niet bekend. In novem ber 1580, tijdens de Tachtigjarige Oorlog, werd de kerk geplunderd door soldaten en opstandig 113 De Waterschans 3 - 2012 FAUSTD NUMINE BEHQA VICTRIX

De Waterschans | 2012 | | pagina 19